Powrót

Kiedy praca staje się nałogiem?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-08-12

12 sierpnia to Światowy Dzień Pracoholizmu. Ustanowienie tego święta nie miało na celu promowania pracoholizmu, ale uświadomienia, że jest ono tak samo niebezpieczne, jak inne uzależnienia. Okazuje się, że w ostatnim czasie problem ten dotyka coraz więcej osób.

Pojęcie pracoholizmu zostało stworzone w 1971 roku przez Wayne'a Oatesa, amerykańskiego pastora i profesora psychologii religii. Pracoholizm jest zaburzeniem równowagi między pracą a innymi sferami życia.

Czym jest pracoholizm?

Dla wielu ludzi praca stanowi wielką wartość, dającą poczucie samorealizacji. Osiąganie sukcesów niewątpliwie wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Co w przypadku, gdy stracimy nad tym kontrolę? Pracoholizm objawia się utratą panowania nad własnym zachowaniem wskutek odczuwania wewnętrznego przymusu ciągłego wykonywania pracy. Oprócz ciągłej i obsesyjnej potrzeby pracy, mającej podłoże psychologiczne, pracoholizm niesie za sobą wiele dolegliwości fizycznych. Są to typowe objawy nadmiaru stresu, takie jak bóle głowy czy stawów, kłopoty ze snem, nadciśnienie, aż po całkowite wyobcowanie z życia rodzinnego i towarzyskiego.
Co ciekawe, fizyczne dolegliwości często pojawiają się u pracoholików w momencie, kiedy próbują oderwać się od pracy. Jest to typowy „syndrom odstawienia”, jak w przypadku innych uzależnień. Wówczas, nawet chwilowy brak pracy powoduje jeszcze większy stres i frustrację. Jedynym sposobem, aby sobie z tym poradzić, jest, oczywiście, powrót do pracy. W taki sposób problem tylko się zapętla.

Jak sobie radzić?

Większość pracoholików nie dostrzega swojego problemu, przez co trudno im pomóc. Często szukają pomocy dopiero wtedy, kiedy ich życie prywatne i rodzinne zaczyna się sypać. Walka z uzależnieniem od pracy jest trudna, również dlatego, że objawy pracoholizmu często są bagatelizowane. Wiele osób również myli pracoholizm z pracowitością. Najważniejsze, aby w porę zdać sobie sprawę ze swojego problemu i poszukać pomocy psychologicznej.
Leczenie pracoholizmu polega głównie na współpracy z psychologiem. Jej najważniejszym elementem jest podejmowanie przez pacjenta wskazanych działań. Są to m.in. przestrzeganie, ustalonego z psychologiem, czasu pracy, nauka kontrolowania emocji czy odnajdowania przyjemności w spędzaniu czasu wolnego.

Pracoholizm w Polsce

Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że zagrożenie pracoholizmem dotyczy 11% Polaków, co daje liczbę ponad 2,5 mln. Na uzależnienie od pracy najbardziej narażeni są młodzi ludzie w grupie wiekowej od 25 do 44 lat.

Jak wynika z poniższego wykresu, w 2019 roku największy odsetek badanych cechujących się brakiem symptomów pracoholizmu jest wśród osób, które ukończyły 65 rok życia. Najniższy odsetek osób wykazujących brak jakichkolwiek problemów uzależnienia od pracy odnotowano wśród badanych w wieku poniżej 35 lat. Problem pracoholizmu w znacznym stopniu dotyczy również młodszych respondentów, w tym poniżej 18 roku życia. Na uwagę zasługuje też grupa wiekowa 25–34 lata, w której obecnie dużo jest badanych z wynikiem testu wskazującym na rzeczywiste uzależnienie od pracy (11,6%), a mało tych, którzy takich symptomów nie mają wcale (10,9%).

*Raport z badań Fundacji Centrum Badania Opinii Społecznej: “Oszacowanie rozpowszechnienia oraz identyfikacja czynników ryzyka i czynników chroniących hazardu i innych uzależnień behawioralnych – edycja 2018/2019”.

We współczesnym społeczeństwie praca jest wartością, a pracowitość jest powszechnie szanowana. Pracoholizm jest więc uzależnieniem społecznie akceptowanym, a sami uzależnieni często przez długi czas nie zdają sobie sprawy z problemu. W taki dzień, jak Światowy Dzień Pracoholizmu warto przyjrzeć się temu problemowi i zastanowić się nad równowagą między życiem zawodowym i prywatnym.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

https://tiny.pl/7ffdf
 
 
 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • Kobiety na rynku pracy w kontekście kryzysu gospodarczego
  Kryzys to wbrew pozorom dobry czas na wprowadzanie zmian, które w dłuższej perspektywie mogą przyczynić się do zmniejszenia nierówności płci na rynku pracy i zwiększenia obecności kobiet w sektorze ICT. Firmy mogą odpowiedzieć na niego, oferując elastyczny, zdalny sposób pracy, jak również wyposażając pracowników w kompetencje pożądane na rynku pracy. Z kolei państwo może wykorzystać ten moment na rozwój szeroko dostępnego systemu edukacji ustawicznej, w ramach którego będzie możliwe dostosowanie kompetencji pracowników do potrzeb cyfryzującej się gospodarki.

 • Wakacyjny rynek pracy: najwięcej ofert pracy na wschodzie Polski, najmniej na południu
  W trzecim kwartale 2020 roku największe możliwości znalezienia nowej pracy będą w Polsce wschodniej i południowo-zachodniej. Najsłabsze prognozy zatrudnienia wskazały przedsiębiorstwa na południu oraz w centrum Polski, co oznacza mniejszy popyt na pracowników i spadek liczby etatów. Dowiedz się więcej z analizy przygotowanej przez ManpowerGroup.

 • 4 kluczowe trendy HR, które zdominują 2020 rok
  Warszawa, 16 grudnia 2019 r. – Świat HR nieustannie się zmienia, rosną oczekiwania pracowników, a wraz z nimi pojawiają się innowacje, które mają usprawnić zarządzanie kapitałem ludzkim. Najnowsze rozwiązania, które mają zdominować rynek HR w 2020 roku, skupiają się na motywacji pracowników, opierają się na wsparciu zespołów, personalizacji, sprawnym dostosowaniu do wymogów oraz na technologiach, mających na celu jak największą indywidualizację.

 • Uzależnienie od pracy
  Czerpanie przyjemności z pracy, spędzanie w firmie o wiele więcej godzin niż wymaga czas pracy, niechęć do urlopu – czy to już pracoholizm?

 • Polscy inżynierowie liderami zmian w swoich przedsiębiorstwach
  Zdecydowana większość inżynierów jest zdania, że kadra techniczna powinna przyjąć na siebie odpowiedzialność związaną z rolą lidera zmian w przedsiębiorstwach produkcyjnych – wynika z badania Smart Industry Polska 2019 (SIP).

 • Praktyka absolwencka
  Kończysz naukę i chcesz zdobyć doświadczenie zawodowe? Zaproponuj pracodawcy praktykę absolwencką!

 • Dzięki cyfryzacji wzrośnie liczba etatów w polskich firmach
  Aż 87% polskich pracodawców w wyniku cyfryzacji chce zwiększyć lub utrzymać obecną liczbę pracowników, tylko 7% firm przewiduje redukcje etatów. Najwięcej rąk do pracy będzie potrzebnych w IT, produkcji przemysłowej i obsłudze klienta. Zmniejszenia liczby pracowników można się spodziewać w administracji i zarządzaniu biurem – potwierdza opublikowany dziś raport ManpowerGroup „Rewolucja umiejętności 4.0. Czy roboty potrzebują ludzi?”.

 • 3 mity na temat pozyskiwania danych osobowych w procesie rekrutacji
  Czy rekruter ma prawo wymagać od kandydata podania oczekiwań finansowych? W jakiej formie kandydat powinien wyrazić zgodę? Czy pracodawca powinien zrealizować wszystkie żądania kandydata, np. związane z usunięciem danych?

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.