Powrót

Jesteś w ciąży i straciłaś pracę?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-05-06

Podpowiadamy możliwe rozwiązania!

Nie zawsze kobieta w ciąży może liczyć na przedłużenie umowy o pracę. Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają możliwość nieprzedłużenia umowy z ciężarną, a nawet jej zwolnienia. Umowa-zlecenie również nie daje gwarancji zatrudnienia do dnia porodu. Co w takiej sytuacji?

 

Rejestracja w urzędzie pracy

 

Jeśli jesteś zdolna i gotowa podjąć zatrudnienie, możesz zarejestrować się w urzędzie pracy. Od daty rejestracji zostaniesz objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, a jeśli spełniasz określone warunki, otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych.

W przypadku urodzenia w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych lub w ciągu miesiąca po jego ustaniu, wypłata świadczenia ulegnie przedłużeniu na czas, przez który, zgodnie z odrębnymi przepisami, przysługiwałby zasiłek macierzyński.

Dodatkowo możesz ubiegać się o świadczenie rodzicielskie. Wniosek składa się w urzędzie miasta lub gminy, opiece społecznej. Świadczenie przysługuje bez względu na to, czy pobierasz zasiłek, czy nie. Dla osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych wypłacone jest w wysokości różnicy między kwotą zasiłku a świadczenia. Kwota świadczenia to 1000 zł.

 

Zasiłek chorobowy

 

W przypadku kobiet, których stan zdrowia nie pozwala na pracę, po zakończeniu umowy mogą kontynuować zwolnienie lekarskie. Po porodzie nie otrzymają zasiłku macierzyńskiego – warunkiem otrzymania świadczenia jest poród w trakcie podlegania pod ubezpieczenie chorobowe. Mogą zarejestrować się w urzędzie pracy (jeśli zadeklarują zdolność i gotowość do podjęcia zatrudnienia) i otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, o ile spełniają warunki lub wnioskować o świadczenie rodzicielskie. Pobieranie świadczenie rodzicielskiego nie wymaga rejestracji w urzędzie pracy. 

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.

  • Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
    Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednym ze sposobów na doprowadzenie do ustania stosunku pracy, czyli pożegnania się z pracownikiem lub pracodawcą. O czym należy pamiętać składając wypowiedzenie? Jaki ma ono wpływ na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Dzień wolny za święto wypadające w sobotę – co powinieneś wiedzieć?
    W 2024 roku 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, przypada w sobotę. Czy za ten dzień przysługuje pracownikowi dodatkowy dzień wolny? Co ze świętami, które wypadną w niedzielę? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy