Powrót

Agencja zatrudnienia – jak ją założyć?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-07-17

Posiadasz dużą wiedzę na temat rynku pracy. Wiesz, jak radzić sobie na rynku i chcesz pomóc innym. Załóż agencję zatrudnienia! Przeczytaj o podstawowych obowiązkach agencji i o tym, jak ją założyć.

Agencje zatrudnienia prowadzą działalność w zakresie pośredniczenia pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego oraz pracy tymczasowej. Udzielają pomocy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej dla osób poszukujących pracy, a pracodawcom pomagają w pozyskaniu pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach zawodowych. W tym celu pozyskują i upowszechniają oferty pracy. W ramach usług agencji uzyskasz pomoc w wyborze odpowiedniego zawodu, miejsca zatrudnienia.

Praca tymczasowa polega zaś na zatrudnianiu pracowników tymczasowych i kierowaniu ich do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika.

Jak założyć agencję zatrudnienia

Osoby, które chcą prowadzić agencję zatrudnienia, zobowiązane są uzyskać wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Rejestr prowadzi marszałek województwa właściwy dla siedziby agencji ubiegającej się o wpis.

Wniosek zawierający m.in. oznaczenie podmiotu, adres siedziby i miejsca prowadzenia działalności, formę prawną działalności, NIP, można złożyć osobiście w wojewódzkim urzędzie pracy lub przesłać w postaci elektronicznej  opatrzony podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Dodatkowo do wniosku należy dołączyć oświadczenia o zgodności danych z prawdą i spełnianiu warunków prowadzenia agencji. Niezbędny jest także dowód dokonania opłaty za wpis, który wynosi 200 zł, a numer konta bankowego można znaleźć na stronie właściwego WUP-u.

Warunki, które musi spełniać podmiot starający się o wpis do KRAZ-u

Podmiot starający się o wpis do KRAZ-u nie może posiadać zaległości z tytułu podatków, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ubiegający się o wpis nie może być także karany za przestępstwa lub wykroczenia za prowadzenie agencji bez rejestracji. Nie może również znajdować się w stanie likwidacji lub mieć ogłoszonej upadłości.

W przypadku, gdy podmiot nie spełnia któregokolwiek z warunków, marszałek województwa odmawia wpisu do rejestru.

Dodatkowe obowiązki agencji zatrudnienia

Oprócz efektywnej pracy w celu pomocy w podjęciu aktywności zawodowej i zapewnieniu pracodawcom pracowników, agencje zatrudnienia mają obowiązek co roku przedstawiać informacje dotyczące swojej działalności. Powinny podać liczbę osób, które podjęły pracę za ich pośrednictwem, liczbę pracodawców oraz osób korzystających z usług doradztwa personalnego oraz poradnictwa zawodowego. Należy także podać liczbę osób skierowanych przez agencję do wykonywania pracy tymczasowej.

Ważne informacje na temat agencji zatrudnienia znajdziesz na stronie praca.gov.pl 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów
    Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

  • Potrzebujesz pracownika? Zgłoś ofertę pracy do urzędu
    Pracodawca, który poszukuje kandydatów do pracy może skorzystać z jednej z usług powiatowych urzędów pracy, jaką jest pośrednictwo pracy. Zgłasza on ofertę pracy, w której szczegółowo określa warunki stanowiskowe oraz preferencje kandydata. Ofertę kieruje do urzędu właściwego ze względu na swoją siedzibę lub miejsce wykonywania pracy albo do innego, wybranego przez siebie urzędu. Usługa ta jest bezpłatna.

  • Czym jest stosunek pracy?
    Stosunek pracy jest jedną z form zatrudnienia. Czym się charakteryzuje? Jak najczęściej nawiązuje się stosunek pracy? Co warto o nim wiedzieć? Odpowiadamy.

  • Tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca a praca w RP
    Cudzoziemcom, którzy ubiegają się w Polsce o udzielenie im ochrony międzynarodowej wydaje się tymczasowe zaświadczenie tożsamości. Co warto wiedzieć o tym dokumencie? Czy mając takie zaświadczenie, cudzoziemiec może podjąć w Polsce pracę? Odpowiadamy.

  • Wpis do rejestru agencji zatrudnienia (KRAZ). Jakie informacje powinien zawierać wniosek?
    Przedsiębiorca, który chce wykonywać usługi pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego lub pracy tymczasowej powinien wcześniej wpisać tę działalność do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Jest to bowiem jedna z form działalności regulowanej. Jakie są wymogi formalne dotyczące wniosku o wpis do KRAZ? Podpowiadamy.

  • Rozmowa o wsparciu EURES. Na co może liczyć osoba poszukująca pracy za granicą oraz pracodawca [WYWIAD]
    „Doradcy EURES dokładają wszelkich starań, aby zapewnić rzetelność i wiarygodność ofert pracy. Są to oferty od sprawdzonych pracodawców i sporadycznie zdarzają się takie nieprawidłowości, jak łamanie prawa pracy czy też łamanie przepisów dotyczących wynajmu mieszkań. Czasami występują niedomówienia, zarówno ze strony pracowników, jak i pracodawców. W miarę możliwości, staramy się wyjaśniać takie kwestie. Zawsze słuchamy obu stron – i pracownika, i pracodawcy” – mówi Beata Chrościńska doradca EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku. Więcej o działalności i wsparciu EURES w poniższej rozmowie. Zachęcamy do lektury.

  • Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?
    Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

  • Rozmowa o Centrach Informacji i Planowania Kariery Zawodowej oraz wsparciu, które można w nich uzyskać [WYWIAD]
    „Przebieg spotkania z doradcą zawodowym zależy w dużej mierze od potrzeb klienta oraz woli i chęci dalszej pracy nad sobą. Doradca zawodowy pokieruje tą rozmową, zaproponuje wykonanie badań kompetencji, predyspozycji zawodowych (jeśli zajdzie taka potrzeba), badania dotyczące strategii radzenia sobie ze stresem lub test wypalenia zawodowego” – mówi Dorota Bujnowska, kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku. Na jakie wsparcie CIiPKZ mogą liczyć osoby szukające pracy lub chcące zmienić ścieżkę zawodową? Jak umówić się na spotkanie z doradcą i jak się do niego przygotować? Zachęcamy do lektury poniższej rozmowy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy