Powrót

Jak hobby pomaga w karierze zawodowej?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-12-06

Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.

Wpływ hobby na pracę zauważyli nie tylko psychologowie. Coraz więcej dużych firm i korporacji wprowadza specjalne programy, przeznaczone dla swoich pracowników, które mają im pomóc w realizowaniu różnych pasji w wolnym czasie.

 

Szczęśliwy pracownik, to dobry pracownik

Tendencje depresyjne u osób, które nie mają hobby, występują znacznie częściej. Zazwyczaj osoby, które twierdzą, że po pracy się nudzą lub też wykonują jedynie domowe obowiązki, częściej bywają sfrustrowane, co przekłada się na ich jakość pracy. Najtrudniej jest jednak osobom, które swojej pracy nie lubią, natomiast poza nią brakuje im jakichkolwiek zajęć, sprawiających przyjemność. W takiej sytuacji, nawet najbardziej pospolita czynność, jak oglądanie telewizji, wcale nie przynosi ulgi ani też nie daje odpoczynku.

W czasach, gdy mamy coraz więcej singli, ludzi bez zobowiązań, mieszkających często samotnie, problemem staje się wypełnienie ich czasu wolnego. Psychologowie, doradcy pracujący w wielkich korporacjach realizują więc specjalne programy, które mają na celu rozwijanie pasji wśród swoich pracowników.

 

Czytaj także: Praca a zdrowie psychiczne

 

Karnety na siłownię, basen, tenis, wyjazdy integracyjne, paintball, kręgle, bilard to jedne z najpopularniejszych.  Są one często wliczane w ramy tzw. pakietów dodatkowych, które są określane jako motywacja pozapłacowa w danej firmie. Zdaniem psychologów pracownik, który ma hobby, rozwija się nie tylko w interesującej go dziedzinie. Pasje przyczyniają się także do ogólnego rozwoju intelektualnego, poprawiają znacząco samopoczucie, a tym samym sprawiają, że mamy więcej energii, endorfin, optymistyczniej patrzymy na życie. Szczęśliwy pracownik lepiej funkcjonuje w pracy. Jest też bardziej kreatywny, skoncentrowany oraz lepiej współpracuje w zespole. Hobby nadaje życiu zupełnie inną jakość, która przekłada się także na jakość samej pracy.

 

Zawód z pasją

Dla wielu osób hobby stało się źródłem dochodu. Co ciekawe, zwykle zarobki oparte na hobby przynoszą całkiem niezły zysk. Tajemnica tego sukcesu tkwi w zaangażowaniu w wykonywaną pracę. Trudno bowiem mówić np. o sprzedaży wymyślnych ciasteczek przez Internet przez osobę, która nie lubi piec. Wątpliwe by było, a wręcz nierealne, aby teatr zatrudnił aktora, który wybrał swój zawód nie z powołania do pracy, ale do pieniędzy. W rzeczywistości bowiem w zawodach artystycznych, takich jak właśnie aktorstwo, malarstwo, fotografia itp. praca bez pasji praktycznie nie jest możliwa. To ona napędza i motywuje do działania.

 

Czytaj także: Rozmowa o aktorstwie z Arturem Barcisiem [Wywiad]

 

Innym przykładem, szczególnie to uwidaczniającym, jest zawód sportowca. Kto, bez prawdziwej pasji do wykonywania swojego zawodu, byłby w stanie znosić, często mordercze treningi, niebywały wysiłek, a zdarza się również, że pasmo porażek po to, by choć raz odnieść sukces? W tym wypadku rozwijanie hobby może stać się sposobem na życie. Mimo wielkiego poświęcenia, jakiego wymaga od sportowca jego profesja, czuje on satysfakcję z tego, co robi.

Są też osoby ciche, skromne, które mają, wydawać by się mogło, całkiem banalną pasję. Lubią pisać. Tworzą latami „do szuflady”, ale cierpliwość i zaangażowanie w to, co robią, sprawia, że ostatecznie wydają książkę, piszą najlepszy scenariusz, a ich wysiłek zostaje doceniony.

Czasami pasja przynosi zyski dopiero po dłuższym czasie. Jednak tylko osoby, które się nie poddają, mają szansę robić w życiu to, co kochają.

 

Relaks w pracy a jej jakość

Czy gdyby nasze hobby nie interesowało pracodawcy, wpisywalibyśmy je do swojego CV? Tymczasem trudno znaleźć szablon dokumentów aplikacyjnych, który nie wspomina o tym, jakie są nasze pasje. Mało tego, wskazane jest, abyśmy jak najdokładniej określali to, co nas interesuje. Z jednej strony jest to pomocne pracodawcy w określeniu naszego charakteru, podejścia do życia, z drugiej strony hobby to doskonały temat do rozmów w wolnej chwili w pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek organizować pracę w sposób zapewniający zmniejszenie uciążliwości pracy, zwłaszcza, jeśli jest ona monotonna czy jednostajna. Rozsądni pracodawcy, umiejętnie zarządzający zespołem wiedzą więc, że chwila odpoczynku lub też rozmowa np. o hobby pomiędzy pracownikami, która nie przeszkadza w wykonywanej pracy, jest nawet wskazana, gdyż może znacząco podnieść jej jakość.

 

Opracowanie: Zespół Redakcyjny Zielonej Linii

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Staż pracy a służba wojskowa, w tym pełniona za granicą
    Czy okres pełnienia służby wojskowej wlicza się do stażu pracy? Jak to wygląda w przypadku odbywania służby wojskowej za granicą?

  • Pozytywna i stabilna sytuacja na polskim rynku pracy
    Sytuacja na polskim rynku pracy wydaje się być stabilna i daje powody do optymizmu. Na co powinni zwracać uwagę pracodawcy, by było lepiej i poziom satysfakcji pracowników się zwiększał? Poniżej kilka sugestii.

  • Praca między jednym a drugim zezwoleniem jednolitym
    Cudzoziemcy, którzy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) i ich pracodawcy w okresie oczekiwania na wydanie kolejnego takiego zezwolenia mogą skorzystać z przepisów „pomostowych”. Dzięki nim, w tym czasie, nie trzeba legalizować pobytu, jak i pracy obcokrajowca, który nie ma przecież ważnego dokumentu (zezwolenia jednolitego). Należy jednak spełnić określone warunki. Jakie? Odpowiadamy.

  • Zasiłek dla bezrobotnych – jak długo należy pracować, aby go otrzymać?
    Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych? Czy urząd pracy może skrócić okres jego pobierania? Wyjaśniamy.

  • Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu? [RAPORT]
    „W przeciwieństwie do zwykłego zmęczenia, w którym wypoczynek przynosi ulgę, wypalenie zawodowe to stan chroniczny – bez względu na to, czy jesteśmy po weekendzie, czy po długim urlopie, wracamy do pracy i dopada nas zespół trzech objawów – wyczerpanie psychoruchowe, negatywne ocenianie swoich kompetencji i przyszłości oraz depersonalizacja innych, czyli postrzeganie ich jako szarej, irytującej masy, wobec której brak nam już empatii i cierpliwości” – mówi dr Beata Rajba, psycholog z WSKZ. Manpower zapytał pracowników, w jaki sposób pracodawcy mogliby zapobiegać zjawisku wypalenia zawodowego. Oto, co odpowiedzieli.

  • Zatrudnianie cudzoziemców absolwentów polskich szkół policealnych
    Do legalnego zatrudnienia cudzoziemca, co do zasady, potrzebne są odpowiedni tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę. Od tej zasady istnieją wyjątki. Są bowiem cudzoziemcy, którzy mogą wykonywać pracę bez zezwolenia na pracę. Czy do tej grupy zaliczają się absolwenci szkół policealnych? Odpowiadamy.

  • Zatrudnienie obywateli Ukrainy. Kiedy nowe powiadomienie
    Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy jest najprostszą formą legalizacji pracy cudzoziemców z krajów trzecich w RP. To opcja bezpłatna, umożliwiająca zatrudnienie i dopełnienie formalności później, w ciągu 7 dni od powierzenia pracy. Przepisy ustawy specjalnej o pomocy obywatelom Ukrainy przewidują okoliczności, które wpływają na konieczność wysłania kolejnego powiadomienia. Jakie to okoliczności? Odpowiadamy.

  • Nieważny paszport cudzoziemca a legalna praca
    W ostatnim czasie pojawia się dużo pytań o to, czy cudzoziemiec, którego paszport utracił ważność może legalnie pracować w Polsce. Wątpliwości biorą się w dużej mierze stąd, że wielu obywateli Białorusi i Ukrainy ma problem z uzyskaniem nowego dokumentu podróży. Warto zatem przytoczyć stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy oraz informacje Straży Granicznej dotyczące cudzoziemców z nieważnym paszportem.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy