Dzień Nauczyciela
14 października jest od 1982 roku oficjalnie Dniem Edukacji Narodowej, potocznie nazywanym Dniem Nauczyciela. Święto nie tylko nauczycieli, ale wszystkich pracowników oświaty, uważane jest przez wielu za dzień wolny od pracy. Czy na pewno tak jest?
Dzień Edukacji Narodowej nie bez przyczyny został ustalony na 14 października. W tym dniu, w 1773 r. powstała Komisja Edukacji Narodowej (Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) - pierwsze w Europie ministerstwo oświaty, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.
Kilka faktów
Zawód nauczyciela cieszy się dużym zaufaniem społecznym. Jak podają analitycy z firmy GfK Verein pedagogom ufa 78 proc. społeczeństwa. W poprzednim roku szkolnym w polskich szkołach było zatrudnionych 587 936 nauczycieli. Dużo więcej nauczycieli pracuje w szkołach publicznych, 13,4 proc. jest zatrudnionych w sektorze prywatnym.
Lekcji nie ma, ale pracować trzeba
14 października uznany został za święto wszystkich pracowników oświaty – i zgodnie z aktem prawnym regulującym przepisy pracowników szkoły, czyli Kartą Nauczyciela, jest wolny od zajęć lekcyjnych. Uczniowie zwolnieni są ze swoich obowiązków i nie muszą w tym dniu przychodzić na lekcje. Inaczej jednak wygląda to z perspektywy samych uprawnionych do świętowania nauczycieli. Ci nie muszą prowadzić lekcji, ale muszą świadczyć pracę.
Skoro w dniu pracowników oświaty nie ma lekcji, dlaczego pracownicy muszą przychodzić do pracy? Sięgnijmy do przepisów. Artykuł 74 Karty Nauczyciela stanowi, że w tym dniu nie odbywają się lekcje, ale nie jest on też świętem ustawowo wolnym od pracy. Obecnym w szkole uczniom dyrektor placówki zobowiązany jest zapewnić bezpieczeństwo i opiekę. Nie może wysłać podopiecznych do domu i zamknąć szkoły, aby nauczyciele mogli świętować. Reasumując, w tym dniu nauczyciel zwolniony jest z prowadzenia lekcji, ale zobowiązany jest sprawować opiekę nad uczniami, którzy przyszli do szkoły.
Dlatego 14 października w szkołach często organizowane są apele i imprezy okolicznościowe. O tym, w jaki sposób w szkole obchodzony będzie ten dzień, decyduje dyrektor, rada pedagogiczna, która zatwierdza plan pracy szkoły oraz rodzice, którzy ten plan opiniują.
Za pełnienie dyżuru w tym czasie pracownikom szkoły nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub inny dzień wolny od pracy.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Motywacja, mikro-zmiany i rozwój zespołu W świecie krótkich deadline’ów, rosnących oczekiwań i nieustannych zmian, motywacja pracowników staje się jednym z kluczowych czynników sukcesu każdej organizacji. Ale czy da się ją zbudować w sposób trwały, bez ciągłego sięgania po zewnętrzne motywatory, jak premie, benefity czy akcje integracyjne? Coraz więcej badań i doświadczeń z obszaru HR pokazuje, że skuteczna motywacja to nie wielkie hasła, ale mikro-zmiany, codzienna uważność lidera i psychologia, która działa w rytmie pracy zespołu.

Co napędza rekrutację, a co powoduje redukcję etatów? Dlaczego firmy chcą zatrudniać pracowników? Co skłania przedsiębiorstwa do redukcji etatów? Jakie są przyczyny braku zmian w zatrudnieniu? Na te pytania stara się odpowiedzieć opublikowana niedawno analiza przygotowana przez ManpowerGroup.

Już jutro (1 lipca) będzie wprowadzona możliwość przesyłania do urzędów pracy kopii umów zawartych z cudzoziemcami Nowe przepisy, które weszły w życie 1 czerwca, nakładają na pracodawców zatrudniających cudzoziemców na podstawie oświadczeń o powierzeniu pracy oraz zezwoleń na pracę obowiązek przesyłania kopii umów zawartych z cudzoziemcami. Od 1 lipca podmioty powierzające pracę cudzoziemcom na podstawie oświadczeń lub zezwoleń na pracę sezonową będą miały możliwość, za pośrednictwem praca.gov.pl, wypełnić ten obowiązek.

Co wpływa na zaangażowanie w pracę pracowników z pokolenia Z Czego od pracodawcy oczekują młodzi pracownicy? Co wpływa na ich zaangażowanie i satysfakcję z pracy? Oto ciekawe wnioski płynące z badania „Work War Z”. Zachęcamy do lektury.

Ochrona sygnalistów w Polsce W naszym niedawnym artykule poruszyliśmy zjawisko whistleblowingu, czyli tzw. demaskatorstwa. Pora przenieść temat w polskie realia. Jakie formy ochrony sygnalistów przewiduje nasze prawo?

Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej – klucz do sukcesu zawodowego Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych etapów procesu rekrutacyjnego. Właściwe przygotowanie może znacząco zwiększyć szanse na pozytywny rezultat i uzyskanie pracy. Proces ten warto potraktować strategicznie, dzieląc go na kilka etapów.

Wizy a praca cudzoziemców po zmianie przepisów 1 czerwca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniają zasady zatrudniania w Polsce cudzoziemców z krajów trzecich. Jak obecnie wygląda kwestia pracy osób, które przyjechały do naszego kraju na wizach? Które z nich umożliwiają podjęcie pracy, a które nie? Pobyt na jakich wizach umożliwia ubieganie się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.

O sygnalistach, czyli kim jest whistleblower? Sygnalista to dość tajemnicze określenie osoby, która działa w celu eksponowania nieprawidłowości w różnych sferach życia, w tym pracy. Jakie są genezy tego zjawiska i najgłośniejsze przypadki tego typu działań na świecie?