Powrót

Dzień Nauczyciela

14 października jest od 1982 roku oficjalnie Dniem Edukacji Narodowej, potocznie nazywanym Dniem Nauczyciela. Święto nie tylko nauczycieli, ale wszystkich pracowników oświaty, uważane jest przez wielu za dzień wolny od pracy. Czy na pewno tak jest?

Dzień Edukacji Narodowej nie bez przyczyny został ustalony na 14 października. W tym dniu, w 1773 r. powstała Komisja Edukacji Narodowej (Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) - pierwsze w Europie ministerstwo oświaty, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

 

Kilka faktów

 

Zawód nauczyciela cieszy się dużym zaufaniem społecznym. Jak podają analitycy z firmy GfK Verein pedagogom ufa 78 proc. społeczeństwa. W poprzednim roku szkolnym w polskich szkołach było zatrudnionych 587 936 nauczycieli. Dużo więcej nauczycieli pracuje w szkołach publicznych, 13,4 proc. jest zatrudnionych w sektorze prywatnym.

 

Lekcji nie ma, ale pracować trzeba

 

14 października uznany został za święto wszystkich pracowników oświaty  – i zgodnie z aktem prawnym regulującym przepisy pracowników szkoły, czyli Kartą Nauczyciela, jest wolny od zajęć lekcyjnych. Uczniowie zwolnieni są ze swoich obowiązków i nie muszą w tym dniu przychodzić na lekcje. Inaczej jednak wygląda to z perspektywy samych uprawnionych do świętowania nauczycieli. Ci nie muszą prowadzić lekcji, ale muszą świadczyć pracę.

Skoro w dniu pracowników oświaty nie ma lekcji, dlaczego pracownicy muszą przychodzić do pracy? Sięgnijmy do przepisów. Artykuł 74 Karty Nauczyciela stanowi, że w tym dniu nie odbywają się lekcje, ale nie jest on też świętem ustawowo wolnym od pracy. Obecnym w szkole uczniom dyrektor placówki zobowiązany jest zapewnić bezpieczeństwo i opiekę. Nie może wysłać podopiecznych do domu i zamknąć szkoły, aby nauczyciele mogli świętować. Reasumując, w tym dniu nauczyciel zwolniony jest z prowadzenia lekcji, ale zobowiązany jest sprawować opiekę nad uczniami, którzy przyszli do szkoły.

Dlatego 14 października w szkołach często organizowane są apele i imprezy okolicznościowe. O tym, w jaki sposób w szkole obchodzony będzie ten dzień, decyduje dyrektor, rada pedagogiczna, która zatwierdza plan pracy szkoły oraz rodzice, którzy ten plan opiniują.

Za pełnienie dyżuru w tym czasie pracownikom szkoły nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub inny dzień wolny od pracy.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela

https://www.zadluzenia.com/liczba-nauczycieli-w-polsce/


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Work-life balance, czyli jak pogodzić pracę z życiem prywatnym?
    Rosnące tempo życia, natężenie obowiązków zawodowych i rosnąca frustracja wśród pracowników sprawiły, że w ostatnich latach w dyskusji na temat rynku pracy coraz częściej słyszymy o zasadzie work-life balance. Jakie są jej założenia i jak można ją wdrożyć?

  • Zezwolenie jednolite a ważne zezwolenie na pracę
    Jest kilka dokumentów, które legalizują pracę cudzoziemców. W związku z tym, może dojść do sytuacji, w której zostanie wydane zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w trakcie ważnego zezwolenia na pracę. Co wówczas? Odpowiadamy.

  • Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca
    Jakie dokumenty legalizują pobyt i pracę cudzoziemca?

  • Cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
    Co do zasady, aby cudzoziemiec mógł wykonywać pracę w Polsce, potrzebuje tytułu pobytowego umożliwiającego mu podjęcie pracy oraz zezwolenia na pracę. Jakie to tytuły pobytowe?

  • Jak pracować w czasie świątecznych przygotowań i nie zwariować?
    Do Świąt jeszcze kilka dni, a ty już masz dość? Irytuje cię świąteczna lista utworów w radiu? Na myśl o pracowniczej wigilii, najchętniej udałbyś się na L4? Oto kilka porad, jak poradzić sobie z frustracją w szczycie świątecznych przygotowań.

  • Urlop szkoleniowy, czyli sposób na pogodzenie pracy z nauką
    Raz uzyskane kwalifikacje zawodowe oraz zdobyte dzięki nim zatrudnienie nie zapewnią nam pracy do emerytury. W obecnych czasach musimy na bieżąco poszerzać swój zakres wiedzy, aby nie wypaść z rynku. Tylko jak pogodzić pracę z nauką? Rozwiązanie wskazuje Kodeks pracy.

  • Staż pracy a służba wojskowa, w tym pełniona za granicą
    Czy okres pełnienia służby wojskowej wlicza się do stażu pracy? Jak to wygląda w przypadku odbywania służby wojskowej za granicą?

  • Jak hobby pomaga w karierze zawodowej?
    Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy