Powrót

Dress code w miejscu pracy – czy jeszcze obowiązuje?

W związku z olbrzymimi zmianami na rynku pracy, pędzącą cyfryzacją, automatyzacją i wysypem start-upów, zmienia się też kultura pracy. Czy zatem klasyczny dress code ma jeszcze znaczenie?

Na to pytanie odpowiedź jest prosta: „to zależy”. Tak naprawdę bowiem wszystko zależy od tego, gdzie pracujemy (lub chcemy pracować). Wiele nowoczesnych firm technologicznych odrzuca dress code. Najważniejsza jest wygoda pracowników i stworzenie im możliwie najlepszych warunków do pracy (zwłaszcza w przypadku firm informatycznych).

Z drugiej strony pracownik jest wizytówką firmy. W związku z tym w firmach, w których dużą wagę przykłada się do jakości obsługi klienta, warto zadbać o odpowiedni ubiór pracownika. Elegancki strój jest wyrazem szacunku do klienta, stąd też trudno nam sobie wyobrazić poważny bank czy też inną instytucję finansową, która nie zadbałaby o odpowiedni wizerunek swoich pracowników.

 

Co powinno się znaleźć w szafie eleganckiej kobiety?

 

Zdaniem stylistki, Olgi Kurennej są to: biała i dżinsowa koszula, klasyczne cygaretki z wysokim stanem, granatowe dżinsy, biały t-shirt, marynarka, wełniany płaszcz, trencz, czarne czółenka. Te elementy garderoby będą pasować do każdej stylizacji i mogą być przydatne przy komponowaniu np. eleganckich stylizacji do pracy.

Nasz strój, wygląd to część naszego wizerunku, ma więc spore znaczenie, chociażby na rozmowie kwalifikacyjnej, warto o tym pamiętać.

A co w swojej szafie powinien umieścić elegancki mężczyzna?

 

Męska szafa

 

Tutaj, podobnie jak w przypadku kobiet, możemy wyróżnić pewne stałe elementy garderoby, które są uniwersalne i pomocne przy tworzeniu codziennych, eleganckich stylizacji, np. do biura. Są to: klasyczne dżinsy, spodnie chinosy w podstawowych kolorach, kilka eleganckich koszul w bieli i błękitach, casualowa marynarka, sneakersy i choć jedna para eleganckich butów.

Umiejętnie skomponowana szafa pozwoli nam zaoszczędzić nie tylko czas, ale też pieniądze. Warto robić zakupy ubraniowe z głową, zwłaszcza, jeśli w  naszej pracy obowiązuje dress code.

A czy strój wpływa na pewność siebie? Buduje ją? O tym szerzej opowiada Olga Kurenna w wywiadzie udzielonym Zielonej Linii: https://zielonalinia.gov.pl/-/stroj-styl-i-dress-code-ile-znacza-w-dzisiejszym-swiecie-wywiad-

 

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Szkolenia przyszłości
    Szkolenie się, czyli rozwijanie wiedzy i umiejętności, to niezwykle istotny aspekt kariery zawodowej. Zwłaszcza w tak dynamicznie zmieniających się czasach nowości technologicznych, ze sztuczną inteligencją (AI) na czele. Jak powinny wyglądać innowacyjne szkolenia i czy firmy z sektora usług rozwojowych będą w stanie nadążyć za zmianami?

  • Work-life balance, czyli jak pogodzić pracę z życiem prywatnym?
    Rosnące tempo życia, natężenie obowiązków zawodowych i rosnąca frustracja wśród pracowników sprawiły, że w ostatnich latach w dyskusji na temat rynku pracy coraz częściej słyszymy o zasadzie work-life balance. Jakie są jej założenia i jak można ją wdrożyć?

  • Pokolenie Z – czego oczekuje w miejscu pracy?
    Czego szukają w miejscu pracy osoby z pokolenia Z? Jakie są ich priorytety, a co ma dla nich drugorzędne znaczenie? Na te pytania starają się odpowiedzieć twórcy badania „Work War Z”.

  • Sztuczna inteligencja a rynek pracy. Wyzwania i szanse
    Sztuczna inteligencja to jeden z najważniejszych filarów współczesnej rewolucji technologicznej. Jej dynamiczny rozwój ma bezpośredni wpływ na wiele aspektów życia społecznego, gospodarczego i zawodowego. W szczególności, zmiany te są wyraźnie widoczne na rynku pracy, gdzie AI wprowadza nowe modele zatrudnienia, zmienia wymagania wobec pracowników oraz prowadzi do redefinicji kompetencji niezbędnych do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Chociaż technologia ta niesie ze sobą liczne korzyści, stanowi także poważne wyzwanie, zwłaszcza w kontekście przyszłości tradycyjnych zawodów i ról zawodowych.

  • Brak ukończenia szkoły ponadpodstawowej – co dalej?
    Nie każda droga życiowa przebiega zgodnie z utartym schematem – szkoła, studia, praca. Różne sytuacje mogą sprawić, że edukacja na poziomie ponadpodstawowym nie została ukończona, ale to nie oznacza, że przyszłość jest zagrożona. Istnieją kroki, które mogą pomóc w zdobyciu zatrudnienia, rozwoju i osiągnięciu sukcesu. Oto kilka możliwości, które warto rozważyć.

  • Bariery językowe i kulturowe w Polsce oczami cudzoziemców
    Wzrost liczby cudzoziemców przyjeżdżających do Polski w ostatnich latach stał się nieodłącznym elementem procesu globalizacji i integracji europejskiej. Chociaż nasz kraj staje się coraz bardziej otwarty na osoby z różnych kultur, wciąż pozostaje wiele wyzwań związanych z adaptacją obcokrajowców. Wśród tych trudności wyróżniają się dwie główne bariery: językowa oraz kulturowa. Artykuł ten podejmuje temat trudności, jakie napotykają cudzoziemcy w Polsce, analizując zarówno językowe, jak i kulturowe przeszkody, które stają na drodze ich integracji.

  • Rynek pracy w 2025 r. w opinii ekspertów
    Przewidywanie przyszłości jest bardzo trudne. Zwłaszcza w tak dynamicznych czasach, gdzie sytuacja geopolityczna zmienia się z dnia na dzień. Zmiany te odbijają się również na rynku pracy. Firmy zmuszone są do podejmowania kroków, dostosowujących ich działanie do otaczającej rzeczywistości. Jaki będzie dla rynku pracy 2025 r.? Oto opinie ekspertów Great Place To Work.

  • Polska – kraj tymczasowy czy na stałe? Motywacje i plany cudzoziemców
    Polska, przez wiele lat kojarzona głównie z emigracją, ostatnio staje się coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem dla cudzoziemców. Imigranci przyjeżdżają z różnych zakątków świata szukając pracy, lepszych perspektyw życiowych lub edukacji. Czy Polska jest dla nich krajem tymczasowym, w którym realizują swoje cele na krótki czas? Czy raczej miejscem, które mogą nazwać swoją nową ojczyzną?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy