Powrót

Dress code w miejscu pracy – czy jeszcze obowiązuje?

W związku z olbrzymimi zmianami na rynku pracy, pędzącą cyfryzacją, automatyzacją i wysypem start-upów, zmienia się też kultura pracy. Czy zatem klasyczny dress code ma jeszcze znaczenie?

Na to pytanie odpowiedź jest prosta: „to zależy”. Tak naprawdę bowiem wszystko zależy od tego, gdzie pracujemy (lub chcemy pracować). Wiele nowoczesnych firm technologicznych odrzuca dress code. Najważniejsza jest wygoda pracowników i stworzenie im możliwie najlepszych warunków do pracy (zwłaszcza w przypadku firm informatycznych).

Z drugiej strony pracownik jest wizytówką firmy. W związku z tym w firmach, w których dużą wagę przykłada się do jakości obsługi klienta, warto zadbać o odpowiedni ubiór pracownika. Elegancki strój jest wyrazem szacunku do klienta, stąd też trudno nam sobie wyobrazić poważny bank czy też inną instytucję finansową, która nie zadbałaby o odpowiedni wizerunek swoich pracowników.

 

Co powinno się znaleźć w szafie eleganckiej kobiety?

 

Zdaniem stylistki, Olgi Kurennej są to: biała i dżinsowa koszula, klasyczne cygaretki z wysokim stanem, granatowe dżinsy, biały t-shirt, marynarka, wełniany płaszcz, trencz, czarne czółenka. Te elementy garderoby będą pasować do każdej stylizacji i mogą być przydatne przy komponowaniu np. eleganckich stylizacji do pracy.

Nasz strój, wygląd to część naszego wizerunku, ma więc spore znaczenie, chociażby na rozmowie kwalifikacyjnej, warto o tym pamiętać.

A co w swojej szafie powinien umieścić elegancki mężczyzna?

 

Męska szafa

 

Tutaj, podobnie jak w przypadku kobiet, możemy wyróżnić pewne stałe elementy garderoby, które są uniwersalne i pomocne przy tworzeniu codziennych, eleganckich stylizacji, np. do biura. Są to: klasyczne dżinsy, spodnie chinosy w podstawowych kolorach, kilka eleganckich koszul w bieli i błękitach, casualowa marynarka, sneakersy i choć jedna para eleganckich butów.

Umiejętnie skomponowana szafa pozwoli nam zaoszczędzić nie tylko czas, ale też pieniądze. Warto robić zakupy ubraniowe z głową, zwłaszcza, jeśli w  naszej pracy obowiązuje dress code.

A czy strój wpływa na pewność siebie? Buduje ją? O tym szerzej opowiada Olga Kurenna w wywiadzie udzielonym Zielonej Linii: https://zielonalinia.gov.pl/-/stroj-styl-i-dress-code-ile-znacza-w-dzisiejszym-swiecie-wywiad-

 

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Pracodawco, doceniaj pracowników
    Rywalizacja na rynku pracy o najlepszych pracowników nie słabnie. Dlatego troska o ich pozytywne nastawienie nabiera wymiaru strategicznego. Gdy brakuje uznania, rodzi się frustracja i niechęć do podejmowania wyzwań. Rosną psychologiczne koszty wykonywania pracy, a stąd już bliska droga do wypalenia zawodowego. Dlatego tak ważne jest to, aby doceniać pracowników i zauważać ich sukcesy.

  • Rozwijanie kompetencji w zmieniającym się rynku pracy w Polsce
    W świecie, który nieustannie ewoluuje pod wpływem cyfryzacji i globalnych trendów, rozwój kompetencji – zarówno zawodowych, jak i osobistych – staje się nieodzownym warunkiem odniesienia sukcesu na współczesnym rynku pracy. Polska, będąc aktywnym uczestnikiem globalnej gospodarki, stoi przed wyzwaniem dostosowania się do tych zmian, co wymaga elastyczności, gotowości do nauki i ciągłego rozwoju ze strony zarówno pracowników, jak i pracodawców.

  • Negocjacje, czyli dojście do porozumienia
    Według słownika języka polskiego negocjacje można rozumieć jako rozmowy prowadzone przez upoważnionych przedstawicieli stron konfliktu bądź jako targowanie się ze sprzedającym o niższą cenę lub korzystniejsze warunki zakupu. Takie definicje są jednak mało szczegółowe i pozostawiają pole do interpretacji. To z kolei sprawia, że duża część z nas nie do końca rozumie na czym dokładnie polegają negocjacje i uważa, że ich sednem jest przekonanie drugiej strony do określonego punktu widzenia.

  • Czterodniowy tydzień pracy – czy to realne?
    Wraz z nastaniem nowego roku wielu z nas sięga po kalendarz i wertuje karty w poszukiwaniu potencjalnych długich weekendów. A co jeśli już niedługo będzie nam przysługiwać prawo do trzech dni wolnych w tygodniu?

  • Priorytety zawodowe młodych pracowników
    Każdy pracownik ma swoją listę priorytetów zawodowych. Dla jednych najlepszym środkiem motywującym są pieniądze. Dla innych jest to rozwój zawodowy, a jeszcze inni wskażą np. równowagę między pracą a życiem osobistym. Jak na priorytety zawodowe zapatrują się młodzi pracownicy? Czy dla osób z pokolenia Z najważniejsze jest wynagrodzenie, czy może coś innego, np. możliwość pracy zdalnej? Czy zetki są idealistami, czy twardo stąpają po ziemi? Odpowiedzi na te pytania przynosi badanie „Work War Z”. Oto najważniejsze wnioski.

  • Praca a benefity. Jak pracodawcy przyciągają pracowników?
    Niedobór kandydatów na rynku i rywalizacja o specjalistów sprawiają, że pracodawcy na różne sposoby pragną przyciągnąć wykwalifikowanych pracowników do siebie. W ogłoszeniach o pracy często napotyka się na wzmianki o różnego rodzaju dodatkowych korzyściach, niekoniecznie materialnych. Jakie benefity stają się powszechne, a jakich poszukują pracownicy w miejscu pracy?

  • Kuchnia fusion, czyli nowe smaki w polskich restauracjach dzięki cudzoziemcom
    Kuchnia fusion to jeden z najciekawszych trendów kulinarnych ostatnich lat, który zdobył serca smakoszy na całym świecie, w tym również w Polsce. Polega ona na łączeniu tradycji kulinarnych różnych kultur, tworzeniu nowych smaków i eksperymentowaniu z nieoczywistymi połączeniami. Trend ten zyskał popularność w naszym kraju przede wszystkim dzięki cudzoziemcom, którzy przybyli do Polski z różnych zakątków świata. Wnosząc swoje kulinarne dziedzictwo, zaczęli nadawać polskiej gastronomii świeży, międzynarodowy wymiar.

  • Szkolenia przyszłości
    Szkolenie się, czyli rozwijanie wiedzy i umiejętności, to niezwykle istotny aspekt kariery zawodowej. Zwłaszcza w tak dynamicznie zmieniających się czasach nowości technologicznych, ze sztuczną inteligencją (AI) na czele. Jak powinny wyglądać innowacyjne szkolenia i czy firmy z sektora usług rozwojowych będą w stanie nadążyć za zmianami?

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy