Powrót

Dodatkowe uprawnienia pracownika niepełnosprawnego

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-11-23

Dodatkowa przerwa w pracy, wolne na badania lekarskie - to tylko kilka dodatkowych uprawnień przysługujących pracownikom z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Pracownik, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności i przedstawi je pracodawcy, może korzystać z dodatkowych uprawnień, które zapewniają mu przepisy prawa.

 

Krótszy czas pracy

 

Czas pracy osoby niepełnosprawnej zasadniczo nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. W przypadku osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym lub znacznym czas pracy wynosi 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Należy pamiętać, że krótszy czas pracy nie oznacza niższego wynagrodzenia.

 

Brak nadgodzin i nocek

 

Przepisy nie pozwalają na pracę osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Wyjątek stanowi zgoda lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne.

 

Dodatkowa przerwa

 

Pracownikowi posiadającemu orzeczenie o niepełnosprawności przysługuje dodatkowa przerwa w pracy. Przepisy zapewniają mu dodatkowe 15 minut na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Przerwa wliczana jest do czasu pracy.

 

Wolne na badania

 

Jeśli wykonanie badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, uzyskanie zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawa nie mogą być wykonane poza godzinami pracy, osobie niepełnosprawnej przysługuje prawo do zwolnienia od pracy. Za ten czas pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Zwolnienie z pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia przysługuje także w celu uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. Zwolnienie przysługuje w wymiarze do 21 dni roboczych, nie częściej niż raz w roku.

 

Dodatkowy urlop wypoczynkowy

 

Osoby niepełnosprawne legitymujące się orzeczeniem w stopniu umiarkowanym lub znacznym mają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Brak wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia
    Czy niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? Odpowiadamy.

  • Dofinansowanie stanowiska pracy dla spółdzielni socjalnej
    Spółdzielnia socjalna to przedsiębiorstwo, które realizuje założenia biznesowe, ale przede wszystkim wspiera i aktywizuje osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, tj. m.in. osoby bezrobotne i niepełnosprawne. Spółdzielnia socjalna, planująca zatrudnienie pracownika, ma możliwość uzyskania dofinansowania na ten cel z urzędu pracy. Jakie warunki musi spełniać? Podpowiadamy.

  • Czym jest plan urlopów?
    Urlop wypoczynkowy jest prawem pracownika, a więc osoby świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę. Aby czas wolny wszystkich zatrudnionych nadmiernie nie zaburzał funkcjonowania zakładu pracy, potrzebny jest plan. Już pod koniec jednego lub na początku kolejnego roku określa się w nim kto i kiedy skorzysta z przysługującego mu urlopu. Co warto wiedzieć o planie urlopowym?

  • Okresy wpływające na wymiar urlopu
    Urlop wypoczynkowy jest jednym z uprawnień pracownika, czyli osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Wymiar urlopu zależy od stażu pracy i wykształcenia pracownika. Jakie okresy wpływają na ilość (20 czy 26) wolnych dni? Odpowiadamy.

  • Staż pracy a służba wojskowa, w tym pełniona za granicą
    Czy okres pełnienia służby wojskowej wlicza się do stażu pracy? Jak to wygląda w przypadku odbywania służby wojskowej za granicą?

  • Krajowy Fundusz Szkoleniowy w 2025 r. Priorytety wydatkowania środków z limitu podstawowego oraz rezerwy
    Pracodawcy, którzy w 2025 roku planują podnieść kompetencje swoich pracowników, od końca listopada br. mogą zapoznać się z priorytetami wydatkowania środków KFS. Łączna kwota, jaką Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje przekazać do dyspozycji urzędom pracy w przyszłym roku, to ok. 415 409 tys. zł.

  • Dni wolne od pracy i niedziele handlowe w 2025 r.
    Pracownicy mają prawo do urlopu w wymiarze 20 lub 26 dni. Aby dobrze i efektywnie zaplanować odpoczynek, warto skorzystać z kalendarza dni wolnych od pracy na 2025 r. Dzięki niemu można tak rozdysponować urlop, by częściej, niż tylko raz w roku, cieszyć się dłuższym wypoczynkiem. Warto też wiedzieć, w które niedziele 2025 r. będzie możliwość zrobienia zakupów. Przedstawiamy przydatne informacje i daty.

  • Urlop na żądanie – wątpliwości
    Urlop na żądanie od samego początku sprawiał problemy z interpretacją przepisów zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Najczęściej kłopoty dotyczą rozumienia wymiaru urlopu na żądanie. Niektórzy myślą, że to dodatkowe dni wolne, liczone poza limitem 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Inne nieporozumienie dotyczy sposobu udzielania urlopu na żądanie. Istnieje przekonanie, że wystarczy samo zgłoszenie chęci wzięcia takiego dnia wolnego do pracodawcy. Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy