Dni wolne na poszukiwanie pracy
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-10-21
Pracodawca wypowiedział z Tobą umowę o pracę? Sprawdź, czy przysługują Ci dodatkowe dni wolne na poszukiwanie nowej pracy!
Dodatkowe dni wolne na znalezienie nowego zatrudnienia są przewidziane przez Kodeks pracy. Mechanizm ten ma na celu ochronę pracowników, którzy stracili pracę i po okresie wypowiedzenia utracą źródło dochodu. Dodatkowe dni wolne można wykorzystać, np. na rozmowę kwalifikacyjną u potencjalnego pracodawcy.
Komu przysługują dodatkowe dni wolne?
Zgodnie z art. 37 Kodeksu pracy dodatkowe dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują pracownikom w okresie co najmniej dwutygodniowego okresu wypowiedzenia umowy o pracę. W tym czasie pracownik zachowuje prawo do pełnego wynagrodzenia, tak samo jak w przypadku, np. urlopu wypoczynkowego.
Należy pamiętać, że dodatkowe dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują tylko w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę. Jeśli to pracownik wypowie umowę, nie będzie mieć takiego przywileju.
Udzielenie dodatkowych dni wolnych na poszukiwanie pracy nie jest obligatoryjne. Pracownik musi o to zawnioskować. Jeżeli jednak nie skorzystał z przysługujących mu dni wolnych, nie może ubiegać się o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop.
Wymiar dodatkowych dni wolnych na poszukiwanie pracy
W zależności od długości okresu wypowiedzenia obowiązującego pracownika, może on otrzymać:
- 2 dni wolnego – w przypadku dwutygodniowego i miesięcznego okresu wypowiedzenia;
- 3 dni wolnego – w przypadku trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia lub w przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia na podstawie art. 36(1) Kodeksu pracy (likwidacja lub upadłość pracodawcy).
Dodatkowe dni wolne na poszukiwanie pracy mogą być udzielone jednorazowo lub w częściach. Nie można ich jednak wykorzystać w dniu wolnym od pracy.
Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia).
Źródło:
Art. 36-37 Kodeksu pracy.
Zobacz podobne artykuły:

Zmiana czasu a wynagrodzenie Koniec marca oznacza zmianę czasu z zimowego na letni. Podpowiadamy, czy przesunięcie wskazówek w zegarach ma wpływ na wynagrodzenie.

Czy wizyta w WCR w czasie godzin pracy to powód do usprawiedliwionej nieobecności w miejscu zatrudnienia? Czy pracownik, który został wezwany do stawienia się w Wojskowym Centrum Rekrutacji w czasie pracy ma usprawiedliwioną nieobecność? Czy pracodawca ma obowiązek wypłacić mu za ten czas wynagrodzenie? Odpowiadamy.

Takie zachowanie jest niedopuszczalne! Sprawdź, jakie są przejawy molestowania Mówiąc o naruszaniu praw pracownika można wyróżnić dwie formy molestowania. Jest to molestowanie i molestowanie seksualne. Podpowiadamy, jakie są różnice i jak wyrazić sprzeciw wobec niepożądanego zachowania.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - co warto wiedzieć? Którzy pracodawcy muszą utworzyć ZFŚS? Na co można przeznaczyć środki z Funduszu? Kto jest uprawniony do korzystania z należnych świadczeń socjalnych? Odpowiadamy.

Jak traktować pracowników, aby nie naruszać ich praw? Kodeks pracy gwarantuje pracownikom równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków. Dotyczy to w szczególności nakazu równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu. Sprawdź, jakie przesłanki mogą świadczyć o dyskryminacji w zatrudnieniu, a kiedy „faworyzowanie” pracownika jest dopuszczalne.

Co się kryje pod pojęciem "inna praca zarobkowa"? Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadza rozróżnienie między „zatrudnieniem” a „inną pracą zarobkową”. Na czym polega różnica i co się kryje pod pojęciem „inna praca zarobkowa”? Odpowiadamy.

Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy Aby zmiany w życiu zawodowym przebiegły sprawnie i bezproblemowo, należy się do nich odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Mamy dla Was kilka wskazówek.

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika Przepisy Kodeksu pracy określają prawa i obowiązki pracowników. Przede wszystkim po to, by ich chronić. Ciężkie naruszenie praw pracownika stanowi podstawę do rozwiązania umowy o pracę, a niektóre z wykroczeń przeciwko prawom pracownika mogą być podstawą do nałożenia na pracodawcę kary grzywny.
Raporty i wywiady
-
Krew jest bezcennym darem [WYWIAD]
03.03.2023 -
6 wywiadów Zielonej Linii w pigułce
30.12.2022
W prawie
-
Zezwolenie na pracę a obowiązek informacyjny
20.03.2023 -
Zmiana czasu a wynagrodzenie
17.03.2023