Powrót

Chcesz prowadzić szkolenia dla osób bezrobotnych? Uzyskaj wpis do rejestru instytucji szkoleniowych (RIS)

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-12-02

Na rynku pracy ogromną popularnością cieszą się obecnie wszelkiego rodzaju instytucje szkoleniowe, czyli publiczne i niepubliczne podmioty prowadzące edukację pozaszkolną. Niewątpliwie dużym plusem dla nich jest możliwość dofinansowania ze środków publicznych na szkolenia dla osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Jednak by móc świadczyć swoje usługi osobom bezrobotnym oraz poszukującym pracy, należy uzyskać wpis do rejestru instytucji szkoleniowych.

Kto prowadzi rejestr instytucji szkoleniowych?

Rejestr instytucji szkoleniowych prowadzony jest przez wojewódzki urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej. Ma on charakter jawny i dostęp do niego może mieć każda osoba zainteresowana. Rejestr może być prowadzony w formie elektronicznej.

 

Kto może skorzystać z tej usługi?

 

Do rejestru instytucji szkoleniowych mogą wpisać się nie tylko przedsiębiorcy. Możliwość wpisu mają:

  • osoby fizyczne,
  • szkoły ponadgimnazjalne,
  • szkoły wyższe lub kolegia,
  • placówki kształcenia ustawicznego lub placówki kształcenia praktycznego,
  • ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego,
  • placówki naukowe, naukowo-badawcze, ośrodki badawczo-rozwojowe,
  • zakłady pracy,
  • stowarzyszenia, fundacje, osoby prawne (w tym Zakład Doskonalenia Zawodowego),
  • inne formy organizacyjne, np. spółki cywilne.

 

Jakie są koszty wpisu do rejestru instytucji szkoleniowych?

 

Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty mogą wystąpić w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika.

 

Gdzie szukać rejestru instytucji szkoleniowych?

 

Instytucje szkoleniowe znajdą swój wpis na stronach internetowych publicznych służb zatrudnienia.

 

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

www.biznes.gov.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Szkolenia z języka polskiego dla cudzoziemców zarejestrowanych w urzędzie pracy
    Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy daje starostom możliwość finansowania szkoleń językowych dla cudzoziemców zarejestrowanych w urzędach pracy. Na jakich zasadach odbywa się organizacja takiego szkolenia? Wyjaśniamy.

  • Krajowy Fundusz Szkoleniowy - priorytety wydatkowania na 2024 rok
    Pracodawcy, którzy w 2024 roku planują podnieść kompetencje swoich pracowników, od 28 listopada mogą zapoznać się z priorytetami wydatkowania środków KFS. Zostały one ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy. Łączna kwota, jaką Ministerstwo przekaże do dyspozycji urzędom pracy, wraz ze środkami rezerwy, to ok. 294 383 tys. zł.

  • Na co przeznaczyć środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego? [INFOGRAFIKA]
    Pracodawcy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie kompetencji pracowników lub własnych mogą wystąpić do urzędu pracy o wsparcie finansowe z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Na jakiego rodzaju działania można przeznaczyć pozyskane środki? Sprawdźcie sami.

  • Urlop szkoleniowy. Kiedy możesz z niego skorzystać?
    Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik, który podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą, ma możliwość skorzystania z urlopu szkoleniowego. Podpowiadamy, jaki jest wymiar urlopu szkoleniowego oraz kto może z niego skorzystać.

  • Renta szkoleniowa z ZUS
    Osoba, która ze względu na niezdolność do pracy w swoim zawodzie zmuszona jest do przekwalifikowania, może starać się o rentę szkoleniową. Świadczenie to przyznawane jest przed Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby je otrzymać, trzeba jednak spełniać pewne warunki. Prześledziliśmy je dokładnie.

  • Krajowy Fundusz Szkoleniowy – priorytety wydatkowania środków na 2022 rok
    Pracodawcy, którzy w 2022 roku planują podnieść kompetencje swoich pracowników, już teraz mogą zapoznać się z priorytetami wydatkowania środków KFS. Zostały one ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy. Łączna kwota, jaką urzędy przekażą do dyspozycji pracodawcom to ok. 177 470 tys. zł.

  • Prowadzisz instytucję szkoleniową? O tym nie możesz zapomnieć!
    Posiadanie wpisu do Rejestru Instytucji Szkoleniowych niesie za sobą obowiązki, o których instytucja szkoleniowa nie może zapomnieć. Podpowiadamy, jakich terminów należy dotrzymać.

  • Instytucje rynku pracy
    Instytucje rynku pracy to podmioty realizujące zadania z zakresu promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy