Powrót

Benefity, które mogą skusić kandydatów do pracy

Nie wszystkie firmy radzą sobie, aż tak dobrze na rynku, żeby zapewnić pracownikom wysokie wynagrodzenie. Kreatywny pracodawca powinien szukać alternatywy, która skłoni kandydatów do wyboru właśnie jego firmy, a nie zwiększy wydatków.

Pracodawcy prześcigają się w pomysłach dotyczących benefitów dla pracowników. Często powodują one jednak wzrost nakładów finansowych poniesionych przez firmę. A można zastosować takie, które nie wpłyną na wyższe koszta.

 

Elastyczny czas pracy

 

Wprowadzenie elastycznego czasu pracy polega na ustaleniu z pracownikiem indywidualnych godzin rozpoczynania i kończenia pracy. W rozliczeniu wymagana jest liczba godzin pracy do przepracowania w określonym czasie. Pracownik może najdłużej pracować tyle, ile maksymalna dzienna norma czasu pracy.

Korzyścią tego rodzaju benefitu dla pracownika jest możliwość dopasowania godzin pracy do potrzeb osobistych.

 

Praca zdalna

 

Praca zdalna to wykonywanie zawodowych obowiązków w domu lub w  innych miejscach, na przykład w parku, centrum handlowym lub na plaży. Wszystko zależy od preferencji pracownika. Warunkiem jest stały dostęp do internetu.

Telepraca pozwala znaleźć pracownikowi co najmniej kilka korzyści dla siebie. Pierwszą z nich jest oszczędność dojazdu. Cisza oraz brak pogawędek ze współpracownikami na pewno znajdzie swoje odbicie w krótszym czasie uporania się z zadaniami do wykonania. Wolny czas można przeznaczyć na sprawy osobiste, ponieważ pracodawca nie rozlicza z przepracowanego czasu, a z wykonanych zadań. Kolejną korzyścią są przerwy w dowolnym, wybranym przez siebie czasie.

Praca zdalna może być świadczona w dowolnej częstotliwości, na przykład raz w tygodniu.

 

Więcej płatnego urlopu

 

Sabbatical jest oferowany przez niewielką liczbę polskich pracodawców. Definiowany jest jako urlop dla profesjonalistów, którzy sprawdzają się na stanowisku, ale z różnych względów potrzebują więcej wolnego. Wymiar sabbaticalu zależy od pracodawcy, natomiast o sposobie wykorzystania urlopu decyduje pracownik.

Niezależnie od wybranej formy motywacji pozapłacowej, najważniejsze jest, aby spełniała ona oczekiwania obu stron: była atrakcyjna z punktu widzenia pracownika, jak też pracodawcy.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Praca marzeń z aplikacją "Moja Praca"
    „Moja Praca” to nowoczesne narzędzie, które ułatwia osobom szukającym pracy znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Sercem aplikacji są symulatory rozmów kwalifikacyjnych, które dają możliwość odpowiedzi na najpopularniejsze pytania rekruterów i sprawdzenie wyników. „Moja Praca” umożliwia także rozwiązywanie testów osobowości i predyspozycji, dzięki którym osoba zainteresowana dowie się, jaka praca najlepiej do niej pasuje. W aplikacji dostępne są również, codziennie aktualizowane, oferty pracy. Dodatkowo, „Moja Praca” umożliwia zapisanie w telefonie w schowku CV, które szybko można dołączyć do odpowiedzi na interesujące ogłoszenie. W aplikacji znajduje się także porcja przydatnych i inspirujących informacji i tekstów. Dlaczego warto ją zainstalować? Odpowiadamy.

  • 10 "bezpiecznych" zawodów [INFOGRAFIKA]
    Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, iż pojawiły się obawy co do utrzymania się niektórych stanowisk na rynku pracy. Pomimo swoich wyjątkowych umiejętności ChatGPT nie jest jednak w stanie zastąpić zawodów, w których liczy się empatia i zrozumienie ludzkich emocji. Jakie to zawody? Sprawdźcie.

  • Język korporacji – skróty i pojęcia, które mogą Ci się przydać
    Planujesz pracę w korporacji? Nie daj się zaskoczyć i sprawdź, co oznaczają najpopularniejsze zwroty „korpomowy”.

  • Benefity pracownicze, czyli co nas motywuje w pracy?
    Oprócz standardowego wynagrodzenia, benefity pracownicze mają motywować do pracy i umilać czas spędzony w pracy i poza nią. Owocowe piątki, karnety sportowe czy pakiety medyczne stają się standardem w wielu firmach. Podpowiadamy, jak benefity wpływają na zaangażowanie pracowników oraz które z nich cieszą się największą popularnością.

  • Blisko połowa pracowników gotowa zmienić firmę z powodu szefa
    Atrakcyjne wynagrodzenie nie jest w stanie zatrzymać w firmie pracownika, któremu przeszkadza postawa przełożonego i niełatwe z nim relacje. Mimo że w trudnych ekonomicznie czasach to finanse są głównym motywatorem, ogromny wpływ na zaangażowanie zatrudnionych mają także liderzy. Tymczasem firmy, zatrudniając niewłaściwych, tracą miliony i przegrywają z konkurencją w walce o talenty.

  • 7 pomysłów na pracę dla uzdolnionych kulinarnie [Infografika]
    Szukasz pomysłu na siebie? Masz zamiłowanie do gotowania i lubisz eksperymentować w kuchni? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

  • Dokąd zmierzasz rynku pracy
    Model pracy w ostatnich 20 latach kształtowany był przede wszystkim przez postępującą globalizację i wymóg konkurencyjności. Prowadziło to do stale rosnącego tempa pracy i presji na jej dalszą intensyfikację. Wyznacznikiem wartości pracownika stała się jego efektywność, a model wynagradzania za efekty napędzał pracujących do coraz większego wysiłku. Potem przyszła pandemia, kryzys, ale także zderzenie z mentalnością młodego pokolenia pracowników, dla których praca zawodowa przestała być bezdyskusyjnym priorytetem. Na naszych oczach rynek pracy podlega głębokiej transformacji.

  • Co może się zmienić w umowie zlecenia w 2023 roku?
    Wprowadzenie pełnego oskładkowania umów zleceń było dyskutowane od wielu lat. W I kwartale 2023 roku planowane jest wprowadzenie rewolucyjnych zmian dotyczących umów cywilnoprawnych. Co może się zmienić i czy ktoś skorzysta na tych zmianach? Sprawdź.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy