Benefity, które mogą skusić kandydatów do pracy
Nie wszystkie firmy radzą sobie, aż tak dobrze na rynku, żeby zapewnić pracownikom wysokie wynagrodzenie. Kreatywny pracodawca powinien szukać alternatywy, która skłoni kandydatów do wyboru właśnie jego firmy, a nie zwiększy wydatków.
Pracodawcy prześcigają się w pomysłach dotyczących benefitów dla pracowników. Często powodują one jednak wzrost nakładów finansowych poniesionych przez firmę. A można zastosować takie, które nie wpłyną na wyższe koszta.
Elastyczny czas pracy
Wprowadzenie elastycznego czasu pracy polega na ustaleniu z pracownikiem indywidualnych godzin rozpoczynania i kończenia pracy. W rozliczeniu wymagana jest liczba godzin pracy do przepracowania w określonym czasie. Pracownik może najdłużej pracować tyle, ile maksymalna dzienna norma czasu pracy.
Korzyścią tego rodzaju benefitu dla pracownika jest możliwość dopasowania godzin pracy do potrzeb osobistych.
Praca zdalna
Praca zdalna to wykonywanie zawodowych obowiązków w domu lub w innych miejscach, na przykład w parku, centrum handlowym lub na plaży. Wszystko zależy od preferencji pracownika. Warunkiem jest stały dostęp do internetu.
Telepraca pozwala znaleźć pracownikowi co najmniej kilka korzyści dla siebie. Pierwszą z nich jest oszczędność dojazdu. Cisza oraz brak pogawędek ze współpracownikami na pewno znajdzie swoje odbicie w krótszym czasie uporania się z zadaniami do wykonania. Wolny czas można przeznaczyć na sprawy osobiste, ponieważ pracodawca nie rozlicza z przepracowanego czasu, a z wykonanych zadań. Kolejną korzyścią są przerwy w dowolnym, wybranym przez siebie czasie.
Praca zdalna może być świadczona w dowolnej częstotliwości, na przykład raz w tygodniu.
Więcej płatnego urlopu
Sabbatical jest oferowany przez niewielką liczbę polskich pracodawców. Definiowany jest jako urlop dla profesjonalistów, którzy sprawdzają się na stanowisku, ale z różnych względów potrzebują więcej wolnego. Wymiar sabbaticalu zależy od pracodawcy, natomiast o sposobie wykorzystania urlopu decyduje pracownik.
Niezależnie od wybranej formy motywacji pozapłacowej, najważniejsze jest, aby spełniała ona oczekiwania obu stron: była atrakcyjna z punktu widzenia pracownika, jak też pracodawcy.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Co napędza rekrutację, a co powoduje redukcję etatów? Dlaczego firmy chcą zatrudniać pracowników? Co skłania przedsiębiorstwa do redukcji etatów? Jakie są przyczyny braku zmian w zatrudnieniu? Na te pytania stara się odpowiedzieć opublikowana niedawno analiza przygotowana przez ManpowerGroup.

Już jutro (1 lipca) będzie wprowadzona możliwość przesyłania do urzędów pracy kopii umów zawartych z cudzoziemcami Nowe przepisy, które weszły w życie 1 czerwca, nakładają na pracodawców zatrudniających cudzoziemców na podstawie oświadczeń o powierzeniu pracy oraz zezwoleń na pracę obowiązek przesyłania kopii umów zawartych z cudzoziemcami. Od 1 lipca podmioty powierzające pracę cudzoziemcom na podstawie oświadczeń lub zezwoleń na pracę sezonową będą miały możliwość, za pośrednictwem praca.gov.pl, wypełnić ten obowiązek.

Co wpływa na zaangażowanie w pracę pracowników z pokolenia Z Czego od pracodawcy oczekują młodzi pracownicy? Co wpływa na ich zaangażowanie i satysfakcję z pracy? Oto ciekawe wnioski płynące z badania „Work War Z”. Zachęcamy do lektury.

Ochrona sygnalistów w Polsce W naszym niedawnym artykule poruszyliśmy zjawisko whistleblowingu, czyli tzw. demaskatorstwa. Pora przenieść temat w polskie realia. Jakie formy ochrony sygnalistów przewiduje nasze prawo?

Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej – klucz do sukcesu zawodowego Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych etapów procesu rekrutacyjnego. Właściwe przygotowanie może znacząco zwiększyć szanse na pozytywny rezultat i uzyskanie pracy. Proces ten warto potraktować strategicznie, dzieląc go na kilka etapów.

Wizy a praca cudzoziemców po zmianie przepisów 1 czerwca 2025 r. weszły w życie przepisy, które zmieniają zasady zatrudniania w Polsce cudzoziemców z krajów trzecich. Jak obecnie wygląda kwestia pracy osób, które przyjechały do naszego kraju na wizach? Które z nich umożliwiają podjęcie pracy, a które nie? Pobyt na jakich wizach umożliwia ubieganie się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.

O sygnalistach, czyli kim jest whistleblower? Sygnalista to dość tajemnicze określenie osoby, która działa w celu eksponowania nieprawidłowości w różnych sferach życia, w tym pracy. Jakie są genezy tego zjawiska i najgłośniejsze przypadki tego typu działań na świecie?

Zmiany w przepisach dotyczących polskiego rynku pracy 1 czerwca 2025 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące polskiego rynku pracy. Swoim zakresem obejmują one m.in. bezrobotnych. Zmienia się wiele w zasadach rejestracji, kontaktu z urzędem pracy, jak i warunkach przyznawanych wsparć. Ponadto wprowadzone zostały nowe zasady powierzania pracy cudzoziemcom. W tym przypadku, również mamy do czynienia z ważnymi zmianami.