Powrót

Ambitny handlowiec – jak sprzedać mu ofertę pracy?

Wartość wykwalifikowanych, dojrzałych i kompetentnych handlowców dla organizacji jest dziś większa niż kiedykolwiek. Nic dziwnego, obecnie o wiele łatwiej zatrudnić dobrego inżyniera niż solidnego sprzedawcę. Kim jest „mistrz sprzedaży” i czego oczekuje od swojej kariery zawodowej? Jak „sprzedać” mu ofertę pracy?

Sprzedaż stale ewoluuje – zmieniają się miejsca pracy, oczekiwania kandydatów względem pracodawców oraz przyszłości zawodowej. Zawód handlowca jak żaden inny wymaga elastyczności, a wypłata wynagrodzenia zależy od tego, ile produktów i usług sprzeda. Stąd handlowcy coraz bardziej cenią sobie swobodę działania, a na znaczeniu zyskują aspekty, które dotąd były nieistotne.

 

Praca zdalna nawet kosztem stałego miejsca w biurze

 

Dużą rolę w pracy handlowca odgrywa swoboda działania i związane z tym elastyczne godziny pracy czy możliwość pracy zdalnej. W raporcie „Cztery osobowości – jeden rynek pracy”, aż 87% dzisiejszych sprzedawców przyznaje, że preferuje możliwość pracy zdalnej, nawet kosztem braku stałego miejsca pracy. Z punktu widzenia handlowca taki system jest nie tylko wygodniejszy, ale też realnie przyczynia się do efektów - nie tracą oni bowiem czasu na dojazdy do miejsca pracy, a zaoszczędzony w ten sposób czas poświęcają na rozmowy lub spotkania z klientem.

 

Elastyczny handlowiec chce elastycznego pracodawcy

 

Znacznym ułatwieniem w pracy handlowca są także ruchome godziny rozpoczynania i kończenia pracy – docenia je aż 84% badanych w raporcie. Pracodawcy, chcąc dostosować się do tych oczekiwań, coraz częściej rozliczają ich z realizacji zadań, zamiast czasu spędzonego w firmie.

 

Wpływ na działania HR

 

Handlowcy zwracają uwagę na potrzebę zróżnicowanych i cyklicznych szkoleń produktowych oraz tych rozwijających kompetencje miękkie. Jednocześnie wielu z nich zauważa, że szkolenia, których byli uczestnikami, nie odpowiadały na ich potrzeby.  Jak wynika z raportu „Cztery osobowości – jeden rynek pracy” - świadomość potrzeb współczesnego handlowca jest coraz większa. Już 92% z nich wskazuje chęć posiadania realnego wpływu na działania HR w kontekście zatrudnionych pracowników, a tym samym samodzielnego wyboru szkoleń czy decydowania o benefitach pozapłacowych. Tym bardziej, że szkolenia powinny tworzyć spójną całość i być ułożone w cykl tematyczny, by faktycznie zdobyta podczas nich wiedza mogła zostać efektywnie wykorzystana w praktyce. Perspektywa regularnych szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych coraz częściej wygrywa nawet z rozbudowaną ofertą benefitów pozapłacowych.

 

Kultura organizacyjna, atmosfera, wyzwania - przepis na szczęście handlowca

 

Aktualna sytuacja na rynku jasno wskazuje, że atmosfera w miejscu pracy, styl zarządzania, wartości, jakimi kieruje się firma czy relacje z bezpośrednim przełożonym są bardzo ważnym czynnikiem motywacyjnym. Na tym nie koniec. Dzisiejsi mistrzowie sprzedaży cenią  swobodną, bezpośrednią komunikację w miejscu pracy, a szacunek, zaufanie i uznanie ich zaangażowania w powierzone im zadania to najważniejsze wartości, jakimi powinien kierować się przełożony, którego obowiązkiem powinno być zarówno motywowanie do działania, jak i udzielanie konstruktywnej krytyki. Wielu specjalistów ds. sprzedaży identyfikuje się z organizacjami, które wspierają aktywny i zdrowy styl życia bądź aktywnie angażują się w działania CSR, w których oni również chętnie uczestniczą.

 

Nie samymi benefitami handlowiec żyje

 

Zarządzanie nie tylko przez cele, ale i przez wartości, organizacja z zasadami, inteligentny styl zarządzania - z całą pewnością ułatwią przyciągnięcie najbardziej pożądanych na rynku specjalistów ds. sprzedaży. Pozwolą też na zminimalizowanie zjawiska odpływu pracowników z organizacji, utrzymując w ten sposób dział sprzedaży w dobrej formie, a poziom motywacji i zaangażowania sprzedawców na najwyższym poziomie. Dobrze zaplanowane cykle szkoleniowe i dostosowane do indywidualnych potrzeb pakiety benefitów pozapłacowych poprawią dodatkowo wyniki działu sprzedaży, ale też wpłyną na budowę relacji pracownik - pracodawca.  

 

antal.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy