Powrót

Dzień Handlowca

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-02-02

Święto zapomniane często przez samych zainteresowanych. My pamiętamy i wyjaśniamy, kim jest bohater tego dnia, jakie warunki należy spełniać, aby dołączyć do zespołu handlowców oraz na jakie wynagrodzenie można liczyć.

Dzień Handlowca przypada 2 lutego. Święto zapomniane często przez samych handlowców i obchodzone w grudniu z okazji Dnia Kupca. To w Polsce. W innych krajach przypada w różnych terminach, na przykład Rosjanie świętują w marcu, a w Islandii obchodzony jest  w sierpniu.

 

Wśród specjalistów ds. handlowych przeważają mężczyźni. Stanowią oni ponad 70 proc. wśród badanych.

 

Zakres obowiązków

 

Handlowiec to znakomity pośrednik między firmą, która stoi za danym produktem a klientem. Do jego zadań należy pozyskiwanie klientów, realizowanie planów sprzedażowych, realizowanie zawartych umów. Zrealizowana sprzedaż to nie koniec pracy. Nadal musi utrzymywać kontakty z klientami. Sporządza również raporty i analizy.

 

Handlowiec samodzielnie lub współpracując z innymi komórkami organizacyjnymi przedsiębiorstwa może prowadzić także inne działania, np. w zakresie analizy rynku, marketingu, kalkulacji cen, analizy kosztów handlowych.

 

Swoje obowiązki handlowcy mogą wykonywać w biurze, w sklepie bądź w terenie. Często wiąże się to ze zróżnicowanymi godzinami pracy, także w weekendy oraz w porze nocnej oraz nieustannym przebywaniem w trasie.

 

Zarobki handlowców

 

Jak podaje serwis wynagrodzenia.pl mediana zarobków na stanowisku specjalisty do spraw handlowych wynosi  4 050 zł. Aż 25 proc. pracowników tej branży może liczyć na zarobki powyżej 5 500 zł.

 

Jakie wymagania należy spełniać, aby pracować na stanowisku handlowca?

 

Doskonały pracownik na tym stanowisku powinien znać branżę, którą reprezentuje. Powinien posiadać również takie kompetencje miękkie jak:  pewność siebie, komunikacja, empatia. Dobry handlowiec powinien umieć budować pozytywne relacje z klientem oraz skutecznie je podtrzymywać.

 

Korzystna okazać się może również determinacja w nastawieniu na osiągnięcie celu, gdzie pomocna okazać się może umiejętność planowania pracy oraz motywacja. Koleją cechą niezbędną w tym zawodzie jest umiejętność radzenia sobie ze stresem. Często pracuje się pod presją czasu. Mogą również zdarzać się konflikty z tzw. trudnymi klientami, gdzie handlowiec nie może pozwolić sobie na ujawnienie targających nim emocji.

  

Wygląd również jest istotny. Wymagany jest nienaganny wizerunek, który będzie wzbudzał zaufanie klientów. W dostępnych ogłoszeniach o pracę wśród wymagań znajduje się często wykształcenie wyższe, doświadczenie, znajomość technik sprzedaży oraz negocjacyjnych, prawo jazdy. Wśród wymagań można znaleźć również dynamizm w działaniu, wielozadaniowość, praca pod presją czasu.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

 • 10 zupełnie nowych zawodów, które szturmem przejmują rynek pracy
  W ciągu ostatniej dekady rynek pracy zmienił się diametralnie. Pojawiły się nowe kierunki rozwoju, a co za tym idzie, zwiększyło się zapotrzebowanie na stanowiska, których przed kilkoma laty jeszcze nie było. Przedstawiamy Wam zestawienie 10 zupełnie nowych profesji, na które jest obecnie popyt na rynku pracy.

 • Jak znaleźć kilkuset odpowiednich pracowników w kilka miesięcy? Pomogą media społecznościowe. Oto, jak się za to zabrać
  Skuteczna rekrutacja to wyzwanie, przed którym staje każdy przedsiębiorca. Jak zatem efektywnie szukać kandydatów do pracy i jak powinna wyglądać rekrutacja? Z pomocą przychodzą media społecznościowe.

 • Agroturystyka jako forma biznesu
  A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady – kto z nas choć raz o tym nie pomyślał? Planując tę formę biznesu, warto zwrócić uwagę na trendy i reklamę!

 • Najlepsze sposoby rekrutacji w polskich firmach w 2019 r. [Raport]
  Pracodawcy podejmują różne kroki, aby znaleźć odpowiedniego kandydata na wolne stanowisko. Oprócz podstawowych metod rekrutacji, jak rozmowa kwalifikacyjna, testy kompetencji, umiejętności oraz predyspozycji zawodowych, rekruterzy coraz chętniej sięgają po nietypowe techniki, czyli dyskusje, symulacje czy grywalizacje.

 • 27 stycznia - Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia
  27 stycznia pracownicy urzędów pracy w całym kraju obchodzą Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. Święto swoimi korzeniami sięga roku 1919, kiedy to Józef Piłsudski podpisał Dekret o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Dokument ten jest uznawany jako początek funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia w Polsce.

 • Centralna Baza Ofert Pracy (CBOP)
  Wojewódzkie, jak i powiatowe urzędy pracy, w ramach usług pośrednictwa, realizują wiele zadań na rzecz zarejestrowanych w nich osób bezrobotnych oraz osób poszukujących pracy. Zdecydowanie najważniejszym działaniem w tym zakresie jest korelacja z pracodawcami w celu pozyskiwania ofert pracy. Jedną z form upowszechniania takich ofert do publicznej wiadomości jest CBOP, czyli Centralna Baza Ofert Pracy.

 • Bezrobocie vs. zapotrzebowanie na pracowników w Polsce. Mapa polskiego rynku pracy
  Pod koniec lipca 2019 roku GUS opublikował raport, za I kwartał 2019 roku, mówiący o aktywności ekonomicznej ludności Polski.

 • Ambitny handlowiec – jak sprzedać mu ofertę pracy?
  Wartość wykwalifikowanych, dojrzałych i kompetentnych handlowców dla organizacji jest dziś większa niż kiedykolwiek. Nic dziwnego, obecnie o wiele łatwiej zatrudnić dobrego inżyniera niż solidnego sprzedawcę. Kim jest „mistrz sprzedaży” i czego oczekuje od swojej kariery zawodowej? Jak „sprzedać” mu ofertę pracy?

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.