Powrót

Ageizm na rynku pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-04-05

Ageizm (z ang. „age”, czyli wiek) oznacza dyskryminację ze względu na wiek. Zjawisko to stanowi poważne wyzwanie dla rynku pracy. Czym jest spowodowane i jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy.

Prawo pracy w kwestii zjawiska dyskryminacji nie pozostawia miejsca do interpretacji. Art. 11(3) oraz art. 18 (3a) Kodeksu pracy stanowi wprost o zakazie nierównego traktowania pracowników, m.in. ze względu na wiek. W żadnym wypadku wiek nie powinien być więc barierą w karierze zawodowej. Niestety rzeczywistość na rynku pracy często wygląda inaczej.

 

Co stanowi barierę?

Jednym z głównych problemów związanych z ageizmem jest stereotypowe postrzeganie starszych pracowników. Często uważa się, że takie osoby są mniej kreatywne, mniej elastyczne, posiadają mniejszą wiedzę technologiczną, a nawet są mniej wydajne niż ich młodsi koledzy. Te uprzedzenia mogą prowadzić do marginalizacji starszych pracowników i ograniczania ich możliwości awansu zawodowego.

Ageizm może być szczególnie dotkliwy w procesie rekrutacji. Preferencje w zatrudnianiu młodszych kandydatów mogą prowadzić do tego, że osoby starsze będą miały trudności w znalezieniu pracy, nawet jeśli posiadają bogate doświadczenie i kompetencje.

 

Czytaj także: 5 sposobów na rozwój kariery zawodowej [INFOGRAFIKA]

 

Ageizm w Polsce

W 2022 roku Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badanie eksperymentalne dotyczące zjawiska ageizmu na polskim rynku pracy. Potwierdziło ono obecność w procesie rekrutacji dyskryminacji ze względu na wiek kandydata. Jak wynika z raportu, kandydaci do 30. roku życia otrzymywali zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną średnio 2 razy częściej niż osoby powyżej 50. roku życia. Z raportem możesz zapoznać się tutaj.

 

Dlaczego warto walczyć z ageizmem?

Zjawisko ageizmu dla pracowników oznacza ograniczenie możliwości kariery, utratę poczucia wartości i samorealizacji zawodowej. Dla pracodawców natomiast, to utrata cennego źródła doświadczenia i wiedzy, która może przynieść ogromną korzyść w rozwoju firmy.

Aby zwalczyć ageizm na rynku pracy, pracodawcy powinni promować różnorodność wiekową w miejscu pracy, dbać o równy dostęp do szkoleń i możliwości awansu dla wszystkich pracowników, bez względu na wiek.

Warto pamiętać, że zatrudnienie bezrobotnego powyżej 50. roku życia, to również korzyść finansowa dla pracodawcy, który może otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia takiego pracownika. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

www.pie.net.pl


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy