Powrót

5 faktów o coachingu, które warto znać

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-03-20

Coaching – słowo, które w ostatnim czasie robi furorę. Na rynku jest dostępnych coraz więcej usług coachingowych. Czy są on skuteczne? Poznajcie 5 faktów o coachingu, które pomogą podjąć decyzję, czy warto z niego korzystać!

Spotkanie w duecie

Coaching to spotkanie tylko dwóch osób. W związku z tym wykluczona jest obecności jakichkolwiek osób trzecich, obserwatorów itp. Nie powinno też być dyktafonów, kamer czy innych urządzeń, które nagrywałyby to spotkanie, a przez to umożliwiały jego odtworzenie innym osobom. Spotkanie dwóch osób tworzy specyficzna więź między coachem i jego podopiecznym, czyli coachee.

Coaching a osiągnięcia zawodowe

Coaching może przyczynić się do podniesienia naszych osiągnięć zawodowych o ponad 70 procent! Jest to możliwe dzięki temu, że wpływa on pozytywnie na rozwój relacji interpersonalnych, zwiększa pewność siebie, a poprzez work-life balance poprawia jakość naszego życia.

Narzędzia pracy

Głównymi narzędziami pracy coacha są pytania i negacje. Coach powinien posiadać umiejętność zadawania trafnych pytań naprowadzających. Jednocześnie musi umieć odmawiać, nie podpowiadać, nie wskazywać gotowych rozwiązań czy w jakikolwiek sposób nie naprowadzać osoby poddawanej coachingowi w kierunku tylko jednego rozwiązania sytuacji.

Ujęcie całościowe

Coaching powinien być traktowany jako narzędzie holistyczne. Co to oznacza? Nie powinno oddzielać się sfery życia zawodowego i prywatnego, albowiem one wzajemnie się przenikają i oddziałują na siebie. Nie da się zatem prowadzić skutecznego coachingu, który by wydzielał tylko pewne sfery naszego życia, traktując je jako odrębne i niezależnie funkcjonujące jednostki.

Skuteczność coachingu

Wynik coachingu zależy przede wszystkim od osoby, która jest poddawana temu procesowi, czyli od coachee. Sam bowiem coach nie jest doradcą czy mentorem, a więc to, czy coaching będzie skuteczny oraz czy dzięki niemu osiągniemy cele, zależy w głównej mierze od naszego nastawienia i zaangażowania w cały proces. Narzucony obowiązek coachingu może więc mijać się zupełnie z jego celem, jeśli coachee nie wierzy w skuteczność tej metody.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Coaching zawodowy
    Brak satysfakcji z dotychczasowej pracy skłania czasem do refleksji nad naszą ścieżką kariery. Jedni potrafią samodzielnie odnaleźć swoją drogę, inni natomiast korzystają z pomocy profesjonalistów- coachów kariery. Jaką rolę pełnią i w jaki sposób wspierają rozwój zawodowy? Okazuje się, że w ostatnim czasie ten zawód zyskuje na popularności.

  • Dobre maniery podczas rozmowy kwalifikacyjnej [WYWIAD]
    Jest mnóstwo poradników nt. zachowania na rozmowie kwalifikacyjnej. Wciąż jednak wiele osób ma wątpliwości jak się zachować, kto pierwszy podaje rękę, czy wypada poprosić o wodę. Sprawdźmy to!

  • Konflikty są potrzebne [WYWIAD]
    Z czego wynikają konflikty w pracy? Dlaczego czasami są potrzebne? Czy rywalizacja w pracy rzeczywiście przekłada się na zysk firmy? Izabela Kielczyk, psycholog biznesu z wieloletnim doświadczeniem, zdradza kilka patentów na to, jak pracować (i zarządzać), aby wszystkim żyło się lżej!

  • Dlaczego warto założyć profil w biznesowych mediach społecznościowych?
    Rola mediów społecznościowych w rekrutacji

  • Jak odpowiedzieć na 8 najczęściej zadawanych pytań rekrutacyjnych
    Pytania o wady i zalety, motywację do pracy w danej firmie czy o powód rezygnacji z obecnego miejsca zatrudnienia stale powtarzają się na rozmowach kwalifikacyjnych. Mimo to, wielu kandydatów wciąż nie wie, jak dobrze na nie odpowiadać. Oto 8 przydatnych wskazówek!

  • Jak rozkodować dress code?
    Jak głosi przysłowie, nie szata zdobi człowieka, jednak zdecydowana większość rekruterów i pracodawców potwierdza, że w przypadku dwóch kandydatów o podobnych kompetencjach elementem, który przyczyni się do decyzji, będzie strój, jako uzupełnienie kwalifikacji. Dlaczego tak się dzieje i jaki powinien być nasz ubiór przy staraniu się o pracę?

  • Jak zachwycić pracodawcę, czyli magia CV
    Jak napisać dobre CV? Na co zwrócić uwagę przy pisaniu CV. Kto może pomóc w stworzeniu i ulepszeniu CV?

  • Autoprezentacja, czyli coś więcej niż prezencja
    Znaczenie autoprezentacji w poszukiwaniu pracy i rozwoju zawodowym. Jak dbać o swój wizerunek – rozmowa ze specjalistą

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy