Likwidacja barier
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-01-10
Jako osoba niepełnosprawna możesz ubiegać się o dofinansowanie na likwidację barier:
- architektonicznych – dotyczy to osób niepełnosprawnych mających trudności w poruszaniu się i tych które są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi lub posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują;
- technicznych lub komunikacyjnych – powinno to być uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.
Przysługuje ono tylko tym osobom niepełnosprawnym, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku nie uzyskały odpowiedniego dofinansowania ze środków PFRON.
Jeżeli jednak w ciągu ostatnich trzech lat otrzymałeś dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych, możesz nadal starać się o dofinansowanie likwidacji barier w komunikacji lub technicznych.
Dofinansowanie nie obejmuje kosztów poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy.
Wysokość dofinansowania wynosi maksymalnie 95% wartości realizowanego przedsięwzięcia, jednakże nie więcej niż piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Warunkiem jego przyznania jest posiadanie udziału własnego w kwocie przekraczającej 5% kosztów przedsięwzięcia.
Wniosek o dofinansowanie likwidacji można złożyć w powiatowym centrum pomocy rodzinie właściwym dla miejsca zamieszkania. Nie ma określonych terminów składania wniosków.
Dofinansowanie ze środków Funduszu nie przysługuje jeżeli osoba ubiegająca się o dofinansowanie na zaległości wobec Funduszu lub była, w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku, stroną umowy rozwiązanej z przyczyn leżących po jej stronie.
PAMIĘTAJ!
Możesz starać się zarówno o dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych, jak i o dofinansowanie na likwidację barier komunikacyjnych lub technicznych.