Back

Zwolnienie lekarskie a ochrona przed utratą zatrudnienia

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-04-19

Masz problemy ze zdrowiem? Obawiasz się zwolnienia z pracy? Sprawdź, kiedy pracodawca może rozwiązać stosunek pracy z chorym pracownikiem!

Ogólnie znany przepis, mówiący o tym, że zwolnienie lekarskie chroni pracownika przed zwolnieniem, jak każda reguła, ma swój wyjątek. Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia pracownikowi nieobecnemu, a konkretnie w omawianym przypadku, pracownikowi przebywającymi na L4. Prawo chroni więc pracownika na zwolnieniu lekarskim przed wypowiedzeniem umowy, co nie oznacza, że chroni go przed utratą zatrudnienia. Pracodawca może bowiem rozwiązać z chorym pracownikiem umowę w inny sposób niż wręczając wypowiedzenie. Prawo do zwolnienia dotyczy jednak tylko tych pracowników, których niezdolność do pracy trwa kilka miesięcy.

Krótsza umowa – krótszy okres ochronny

Pracownik, który zatrudniony jest u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, a jego zwolnienie przekracza 3 miesiące, może spodziewać się informacji o decyzji dotyczącej zwolnienia znacznie szybciej. Zwolnienie przekraczające wspomniany okres 3 miesięcy daje pracodawcy prawo zakończenia umowy.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku pracowników zatrudnionych dłużej w danej firmie. Ewentualnego zwolnienia można obawiać się, gdy niezdolność do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące. To daje w sumie prawo do zwolnienia z pracy dopiero po 9 lub 12 miesiącach choroby. Przepis dotyczy zatrudnionych u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zakaźną.

Omówione przepisy prawa pracy dotyczą tylko pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie mają one zastosowania do umów cywilnoprawnych. Informacji na temat możliwości rozwiązania umowy-zlecenia lub braku takiego rozwiązania należy szukać w podpisanej umowie.  

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy