Powrót

Zmiana kwalifikacji – prostsza niż myślisz!

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-01-31

Ciągle słyszysz o nowych zawodach na rynku pracy, czytasz o „rynku pracownika”, a masz wrażenie, ze Twoja kariera stoi w miejscu? Czas to zmienić! Skorzystaj z bezpłatnych szkoleń lub znajdź te z dofinansowaniem i rozszerz lub zmień swoje kwalifikacje!

Jedną z zasadniczych barier, która nie pozwala nam się rozwijać, jest brak wiedzy. Nie wiemy, w  która stronę podążać, nie jesteśmy pewni, w czym jesteśmy najlepsi, do tego dochodzą też kwestie finansowe. Jednak to wszystko przestaje być problemem, gdy tylko uważnie rozejrzymy się dookoła i poszukamy przydatnych i ogólnodostępnych rozwiązań.

Po co mi szkolenia?

Bezrobocie w Polsce sukcesywnie spada. W 2016 roku zanotowaliśmy najniższy wskaźnik bezrobocia w ciągu ostatnich 25 lat. To dobrze wróży pracownikom, których sytuacja na rynku pracy powinna znacząco się poprawić. Pracodawcy mają coraz większy kłopot ze znalezieniem personelu, a mimo to nadal jest spora grupa Polaków na rynku, która ma problem ze znalezieniem pracy. Z czego to wynika? Powodów jest kilka, warto jednak skupić się na jednym z poważniejszych, jakim jest niedostosowanie kompetencji do wymagań rynku pracy. Mamy sporo osób o powtarzalnych kwalifikacjach, niekoniecznie jednak najbardziej pożądanych na rynku pracy. Zazwyczaj największy problem ze znalezieniem pracy mają humaniści po studiach, a  największy deficyt zatrudnienia notują pracodawcy poszukujący programistów oraz innych wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Jak rozwiązać ten problem? Warto kwalifikacje poszerzać lub zmieniać, zgodnie z trendami panującymi aktualnie na rynku pracy.

Kwalifikacje na wagę złota

Warto pamiętać, że ogólnie panujące trendy nie zawsze są identyczne jak te, panujące w twoim mieście. Zatem, jeśli zamierzasz szukać pracy w swoim regionie, przeanalizuj oferty pracy, poczytaj o planowanych inwestycjach w okolicy i… rozmawiaj z ludźmi! Tak, obecnie networking to jedna z najpopularniejszych metod rekrutacyjnych. Oferty, które są przekazywane z „ust do ust”, rekrutacje na Facebooku i innych portalach społecznościowych rozpowszechniane w gronie znajomych są coraz powszechniejsze.

Jakie są trendy na rynku pracy? W jakim kierunku najlepiej się rozwijać? Przede wszystkim warto wybierać kierunki związane z informatyką: Front-End Development, Data Science, Bezpieczeństwo Systemów i Sieci, Marketing Internetowy itd. Na wagę złota nadal są specjaliści z biegłą znajomością języków obcych – już nie tylko angielski, niemiecki, francuski, ale też chiński czy inne, egzotyczne języki są warte szlifowania. Poza tym warto rozwijać swoją inteligencję emocjonalną, bo to ona pozwala nam radzić sobie w trudnych sytuacjach, sprawnie nawiązywać relacje z innymi, motywować siebie oraz innych do działania. Rozwija się także branża HR – wchodzimy w etap rynku pracownika, a o tego idealnego do wybranej firmy jest coraz trudniej. Osoby, które będą potrafiły pozyskać atrakcyjnych pracowników dla organizacji mogą liczyć na wysoką pozycję na rynku pracy, zwłaszcza w przypadku rekrutacji prowadzonych do firm informatycznych.

Gdzie pozyskać środki na szkolenia?

Jednym z powodów rezygnacji z poszerzania kwalifikacji są wysokie koszty. Warto jednak zauważyć, że są sposoby pozwalające na znaczące obniżenie tych kosztów. W przypadku pracowników, warto wspomnieć o istnieniu środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. W jego ramach pracodawcy mogą pozyskać spore środki na sfinansowanie szkoleń dla pracowników i dla siebie. Dzięki KFS zatem pracodawca podnosi kompetencje swoim pracownikom, a to z kolei przyczynia się do wzrostu ich wartości na rynku pracy. Osoby, które aktualnie nie pracują, mogą skorzystać z dofinansowania szkoleń w urzędzie pracy. Aby skorzystać ze szkolenia należy być osobą zarejestrowaną jako bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy. Dalej mamy dwie drogi do wyboru: wybieramy szkolenie z planu szkoleń grupowych, jaki urząd przewidział do realizacji w danym roku lub też składamy wniosek o dofinansowanie wybranego szkolenia indywidualnego. Szczegółowe zasady korzystania z dofinansowań szkoleń są zawarte na stronie Zielonej Linii.

Poza urzędem pracy organizowane są także inne szkolenia, dofinansowane np. ze środków EFS. Warto sprawdzać informacje na ten temat w regionalnych portalach internetowych oraz na stronach instytucji pośredniczących w wydatkowaniu środków, w Punktach EFS działających we wszystkich województwach. Ciekawą alternatywą są też webinaria, czyli szkolenia organizowane za pośrednictwem internetu. Wiele z nich jest bezpłatnych. Poza tym są też dostępne różnego rodzaju kursy e-learningowe, które pozwalają na naukę w domowym zaciszu o dogodnej porze. Nie zapominajmy też o konferencjach czy bezpłatnych szkoleniach, jakie często są organizowane np. przez różnego rodzaju stowarzyszenia. Są one okazją do poszerzenia wiedzy, ale też nawiązania nowych znajomości, a przede wszystkim jest to doskonałe źródło inspiracji zawodowych.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 


Zobacz podobne artykuły:

 • Jak długo trzeba prowadzić firmę, żeby dostać wsparcie z urzędu pracy
  Planujesz rozszerzyć działalność swojej firmy? Chcesz zatrudnić dodatkowych pracowników? Sprawdź, ile musisz prowadzić działalność, aby otrzymać wsparcie z urzędu pracy!

 • Nieobecności, które moją znaczenie przy bonie na zasiedlenie
  Sprawdź, jak nieobecność w pracy wpływa na otrzymany bon na zasiedlenie!

 • Dofinansowanie zatrudnienia z urzędu pracy
  Pracodawco, potrzebujesz dofinansowania do zatrudnienia nowego pracownika? Sprawdź ofertę urzędu pracy i wybierz dofinansowanie najkorzystniejsze dla Twojej firmy!

 • Dofinansowanie działalności gospodarczej z urzędu pracy
  Myślisz o założeniu firmy? Chcesz otrzymać dotację na ten cel? Sprawdź, jakie warunki musisz spełniać, żeby uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy oraz kiedy urząd może odmówić przyznania dotacji!

 • Gdzie szukać dofinansowania na działalność gospodarczą
  Planujesz wystartować z własnym biznesem? Zastanawiasz się, skąd możesz otrzymać dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej? Podpowiadamy, gdzie szukać wsparcia finansowego!

 • Niemal 85 000 tys. zł na szkolenia dla pracowników i pracodawców w 2018 r.
  Wsparcie w ramach KFS w tym roku zostało rozdysponowane w błyskawicznym tempie. Kolejny rok przyniesie nową pulę środków – 84 078,4 tys. zł i nowe priorytety. Sprawdź, czy możesz skorzystać z dofinansowania na podnoszenie kwalifikacji!

 • Wsparcie dla opiekunów osoby niepełnosprawnej
  Opiekujesz się osobą niepełnosprawną? Chcesz wrócić do aktywności zawodowej? Sprawdź, jak urząd pracy może Ci w tym pomóc!

 • Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej - video
  Rejestracja w urzędzie pracy krok po kroku, część 2 - video

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.