Powrót

Zmiana kwalifikacji – prostsza niż myślisz!

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-01-31

Ciągle słyszysz o nowych zawodach na rynku pracy, czytasz o „rynku pracownika”, a masz wrażenie, ze Twoja kariera stoi w miejscu? Czas to zmienić! Skorzystaj z bezpłatnych szkoleń lub znajdź te z dofinansowaniem i rozszerz lub zmień swoje kwalifikacje!

Jedną z zasadniczych barier, która nie pozwala nam się rozwijać, jest brak wiedzy. Nie wiemy, w  która stronę podążać, nie jesteśmy pewni, w czym jesteśmy najlepsi, do tego dochodzą też kwestie finansowe. Jednak to wszystko przestaje być problemem, gdy tylko uważnie rozejrzymy się dookoła i poszukamy przydatnych i ogólnodostępnych rozwiązań.

Po co mi szkolenia?

Bezrobocie w Polsce sukcesywnie spada. W 2016 roku zanotowaliśmy najniższy wskaźnik bezrobocia w ciągu ostatnich 25 lat. To dobrze wróży pracownikom, których sytuacja na rynku pracy powinna znacząco się poprawić. Pracodawcy mają coraz większy kłopot ze znalezieniem personelu, a mimo to nadal jest spora grupa Polaków na rynku, która ma problem ze znalezieniem pracy. Z czego to wynika? Powodów jest kilka, warto jednak skupić się na jednym z poważniejszych, jakim jest niedostosowanie kompetencji do wymagań rynku pracy. Mamy sporo osób o powtarzalnych kwalifikacjach, niekoniecznie jednak najbardziej pożądanych na rynku pracy. Zazwyczaj największy problem ze znalezieniem pracy mają humaniści po studiach, a  największy deficyt zatrudnienia notują pracodawcy poszukujący programistów oraz innych wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Jak rozwiązać ten problem? Warto kwalifikacje poszerzać lub zmieniać, zgodnie z trendami panującymi aktualnie na rynku pracy.

Kwalifikacje na wagę złota

Warto pamiętać, że ogólnie panujące trendy nie zawsze są identyczne jak te, panujące w twoim mieście. Zatem, jeśli zamierzasz szukać pracy w swoim regionie, przeanalizuj oferty pracy, poczytaj o planowanych inwestycjach w okolicy i… rozmawiaj z ludźmi! Tak, obecnie networking to jedna z najpopularniejszych metod rekrutacyjnych. Oferty, które są przekazywane z „ust do ust”, rekrutacje na Facebooku i innych portalach społecznościowych rozpowszechniane w gronie znajomych są coraz powszechniejsze.

Jakie są trendy na rynku pracy? W jakim kierunku najlepiej się rozwijać? Przede wszystkim warto wybierać kierunki związane z informatyką: Front-End Development, Data Science, Bezpieczeństwo Systemów i Sieci, Marketing Internetowy itd. Na wagę złota nadal są specjaliści z biegłą znajomością języków obcych – już nie tylko angielski, niemiecki, francuski, ale też chiński czy inne, egzotyczne języki są warte szlifowania. Poza tym warto rozwijać swoją inteligencję emocjonalną, bo to ona pozwala nam radzić sobie w trudnych sytuacjach, sprawnie nawiązywać relacje z innymi, motywować siebie oraz innych do działania. Rozwija się także branża HR – wchodzimy w etap rynku pracownika, a o tego idealnego do wybranej firmy jest coraz trudniej. Osoby, które będą potrafiły pozyskać atrakcyjnych pracowników dla organizacji mogą liczyć na wysoką pozycję na rynku pracy, zwłaszcza w przypadku rekrutacji prowadzonych do firm informatycznych.

Gdzie pozyskać środki na szkolenia?

Jednym z powodów rezygnacji z poszerzania kwalifikacji są wysokie koszty. Warto jednak zauważyć, że są sposoby pozwalające na znaczące obniżenie tych kosztów. W przypadku pracowników, warto wspomnieć o istnieniu środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. W jego ramach pracodawcy mogą pozyskać spore środki na sfinansowanie szkoleń dla pracowników i dla siebie. Dzięki KFS zatem pracodawca podnosi kompetencje swoim pracownikom, a to z kolei przyczynia się do wzrostu ich wartości na rynku pracy. Osoby, które aktualnie nie pracują, mogą skorzystać z dofinansowania szkoleń w urzędzie pracy. Aby skorzystać ze szkolenia należy być osobą zarejestrowaną jako bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy. Dalej mamy dwie drogi do wyboru: wybieramy szkolenie z planu szkoleń grupowych, jaki urząd przewidział do realizacji w danym roku lub też składamy wniosek o dofinansowanie wybranego szkolenia indywidualnego. Szczegółowe zasady korzystania z dofinansowań szkoleń są zawarte na stronie Zielonej Linii.

Poza urzędem pracy organizowane są także inne szkolenia, dofinansowane np. ze środków EFS. Warto sprawdzać informacje na ten temat w regionalnych portalach internetowych oraz na stronach instytucji pośredniczących w wydatkowaniu środków, w Punktach EFS działających we wszystkich województwach. Ciekawą alternatywą są też webinaria, czyli szkolenia organizowane za pośrednictwem internetu. Wiele z nich jest bezpłatnych. Poza tym są też dostępne różnego rodzaju kursy e-learningowe, które pozwalają na naukę w domowym zaciszu o dogodnej porze. Nie zapominajmy też o konferencjach czy bezpłatnych szkoleniach, jakie często są organizowane np. przez różnego rodzaju stowarzyszenia. Są one okazją do poszerzenia wiedzy, ale też nawiązania nowych znajomości, a przede wszystkim jest to doskonałe źródło inspiracji zawodowych.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Dotacja na otwarcie firmy – kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy?
    Dotacja na otwarcie firmy, czyli jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, to jedno z najpopularniejszych wsparć, które osobom bezrobotnym oferują urzędy pracy. Jaką kwotę można otrzymać? Jakie warunki należy spełnić? Kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy po przyznaniu dotacji?

  • Tarcza 6.0 – dofinansowanie i dotacja z urzędów pracy
    Długo oczekiwana Tarcza 6.0 weszła w życie. W ramach tej ustawy przewidziano kolejne wsparcie dla przedsiębiorców, w tym także dofinansowanie i dotację z urzędów pracy. Jakie warunki muszą spełnić przedsiębiorcy, gdzie, jak i do kiedy mogą składać wnioski? Odpowiadamy.

  • Weź pożyczkę na działalność i zostań swoim szefem
    Od początku funkcjonowania programu udzielono pożyczek na działalność gospodarczą na łączną kwotę 279,67 mln zł. Powstało ponad 4000 firm. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać niskooprocentowaną pożyczkę na działalność gospodarczą?

  • Środki na działalność gospodarczą z urzędu pracy – na co zwrócić uwagę
    Planujesz wystartować z własnym biznesem? Skorzystaj ze wsparcia urzędu pracy i złóż wniosek o jednorazowe środki na działalność gospodarczą. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

  • Kolejne zmiany dla przedsiębiorców
    W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii trwają prace nad kolejnymi zmianami w małym ZUS-ie. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

  • Dofinansowanie do zatrudnienia niani
    Planujesz powrót do pracy i potrzebujesz niani do opieki nad dzieckiem? Sprawdź, na jaką pomoc możesz liczyć!

  • Dotacja na działalność gospodarczą
    Jednym z najpopularniejszych źródeł dofinansowania działalności gospodarczej od lat są dotacje przyznawane przez urzędy pracy. W ubiegłym roku urzędy na ten cel przeznaczyły ponad 700 tys. zł. Co zrobić, żeby otrzymać dotację?

  • Jak długo trzeba prowadzić firmę, żeby dostać wsparcie z urzędu pracy
    Planujesz rozszerzyć działalność swojej firmy? Chcesz zatrudnić dodatkowych pracowników? Sprawdź, ile musisz prowadzić działalność, aby otrzymać wsparcie z urzędu pracy!

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy