Powrót

Umowa-zlecenie bez tajemnic

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-04-18

Brak urlopu, okresu wypowiedzenia czy świadczenia za czas choroby - odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące umów-zleceń!

Kiedy mogę iść na urlop i ile dni mi przysługuje?

Konkretne przepisy dotyczące urlopu wypoczynkowego obowiązują osoby zatrudnione na tzw. etacie, czyli te, które podpisały umowę o pracę. Kodeks pracy nie ma zastosowania do umów-zleceń, a więc umów cywilnoprawnych. Na pytanie, ile dni urlopu przysługuje, a raczej czy w ogóle przysługuje, może odpowiedzieć jedynie nasz zleceniodawca. Wszelkie bowiem uregulowania w tym zakresie powinny znaleźć się w umowie. Tam też powinna być zawarta informacja, czy w przypadku prawa do urlopu, będzie on płatny.

Nie zapłacono mi za czas choroby

Świadczenie na zwolnieniu lekarskim również nie jest przyznawane z automatu. Płatne chorobowe przysługuje zleceniobiorcy, jeśli opłaca składkę chorobową. Składka ta odprowadzana jest na jego wniosek i w całości pokrywana z jego wynagrodzenia. Dlatego, podpisując umowę, również na ten aspekt należy zwrócić uwagę.

Wymagany okres podlegania ubezpieczeniu w celu nabycia świadczenia także jest inny niż w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Prawo do zasiłku przysługuje po 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (wlicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, jeśli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni).

Jaki okres wypowiedzenia?

Uregulowany przepisami okres wypowiedzenia, to także przywilej osób zatrudnionych na etacie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zleceniodawca zadbał o minimalną „ochronę zatrudnienia”. W celu uniknięcia zwolnienia z dnia na dzień, warto zadbać o zapis o okresie wypowiedzenia w podpisywanej umowie.

Brak świadectwa pracy

Świadectwo pracy wystawiane jest po zakończeniu umowy o pracę. Pracodawca ma taki obowiązek. Zleceniodawcy jednak ten przepis nie dotyczy. Po zakończeniu zlecenia może wystawić zaświadczenie, i to na prośbę zainteresowanego. Aby zaświadczenie było użyteczne, chociażby na potrzeby rejestracji w urzędzie pracy, powinna znaleźć się w nim informacja o okresie zatrudnienia, wysokości wynagrodzenia oraz odprowadzanych składkach. Jeśli wynagrodzenie w każdym miesiącu wypłacane było w różnych wysokościach, warto aby w zaświadczeniu znalazła się o tym informacja, szczególnie jeśli w którymś miesiącu było niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

Szczegółowych informacji na temat prawa pracy udziela Państwowa Inspekcja Pracy.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Zobacz podobne artykuły:

 • Dobra kawa w pracy to nie jest wyzwanie [WYWIAD]
  - Generalnie najlepszym tropem jest po prostu nasz gust – tłumaczy Marcin Rzońca, pasjonat kawy, fotograf i twórca popularnego bloga. Nie krytykuje ludzi za to, jaką kawę piją, ale chętnie podpowiada im, jak delektować się wybornym trunkiem za nieduże pieniądze. Nam zdradził, jakie metody parzenia kawy najlepiej sprawdzą się w pracy!

 • Potrącenia z wynagrodzenia
  Wzrost minimalnego wynagrodzenia skutkuje zmianą wysokości potrąceń. Sprawdź, ile można potrącić z umowy o pracę, ile z emerytury, a ile z umów cywilnoprawnych.

 • Kiedy przedsiębiorca nie musi opłacać składki zdrowotnej?
  Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź, czy nie jesteś zwolniony z opłacania składki zdrowotnej!

 • Mity dotyczące urzędu pracy
  Obalamy mity dotyczące urzędu pracy. Sprawdź, czy dobrze myślisz!

 • Rodzaje wolnego na dziecko
  Sprawdź, jaki rodzaj czasu wolnego i w jakim wymiarze przysługuje rodzicom!

 • Dzień Dentysty
  Uśmiechnij się do swojego stomatologa szeroko, dziś Dzień Dentysty!

 • Dofinansowanie działalności gospodarczej z urzędu pracy
  Myślisz o założeniu firmy? Chcesz otrzymać dotację na ten cel? Sprawdź, jakie warunki musisz spełniać, żeby uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy oraz kiedy urząd może odmówić przyznania dotacji!

 • Wsparcie z urzędu pracy osób samotnie wychowujących dziecko
  Samotnie wychowujesz dziecko? Sprawdź, na jakie wsparcie z urzędu pracy możesz liczyć!

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.