Powrót

Rodzaje wolnego na dziecko

Sprawdź, jaki rodzaj czasu wolnego i w jakim wymiarze przysługuje rodzicom!

Przepisy prawa pracy przewidują dodatkowe wolne od pracy rodzicom. Jednymi uprawnieniami rodzice muszą się dzielić, innymi nie.

 

Zwolnienie od pracy, tzw. opieka

 

Pracującemu na etacie rodzicowi dziecka do 14. roku życia w każdym roku kalendarzowym przysługują dwa dni zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem. Przysługujące wolne można wykorzystać w dniach lub godzinach. Liczba posiadanych dzieci nie wpływa na podwyższenie wymiaru wolnego, zawsze jest to 2 dni lub 16 godzin. Wolne przysługuje tylko jednemu z pracujących rodziców.

Za te dni przysługuje wynagrodzenie.

 

Urlop okolicznościowy

 

Pierwszy urlop okolicznościowy ojciec, bo matce nie przysługuje, otrzymuje z tytułu pojawienia się pociechy na świecie – 2 dni.

Kolejnym wydarzeniem w życiu dziecka, zasługującym według przepisów na wolne rodzica, jest ślub dziecka. W tym przypadku oboje z rodziców mają prawo do dnia wolnego od pracy.

W razie śmierci dziecka, rodzicom przysługują dwa dni wolnego. I tu również prawo do wolnego przysługuje obojgu.

Za dni nieobecności w pracy pracownik-rodzic otrzyma wynagrodzenie.

 

Nieprzewidziana sytuacja

 

Jeśli Twoja pociecha nie ukończyła 8. roku życia i w wyniku nieprzewidzianego zdarzenia nie masz z kim jej zostawić, możesz skorzystać z płatnej opieki na dziecko. Zasiłek przysługuje w razie nieprzewidzianego zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko: żłobka, przedszkola, szkoły, choroby współmałżonka stale opiekującego się dzieckiem lub niani.

Za ten okres przysługuje zasiłek opiekuńczy. Maksymalny okres pobierania zasiłku w roku kalendarzowym nie może przekroczyć 60 dni (do których zaliczany jest także okres przebywania na zwolnieniu lekarskim na chore dziecko).

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.

  • Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
    Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest jednym ze sposobów na doprowadzenie do ustania stosunku pracy, czyli pożegnania się z pracownikiem lub pracodawcą. O czym należy pamiętać składając wypowiedzenie? Jaki ma ono wpływ na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Dzień wolny za święto wypadające w sobotę – co powinieneś wiedzieć?
    W 2024 roku 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, przypada w sobotę. Czy za ten dzień przysługuje pracownikowi dodatkowy dzień wolny? Co ze świętami, które wypadną w niedzielę? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy