Powrót

Profil pomocy w urzędzie pracy – dlaczego jest ważny?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-02-05

To od niego zależy, z jakich form wsparcia osoba, która właśnie się zarejestrowała, będzie mogła skorzystać w urzędzie pracy!

Niezwłocznie po rejestracji ze statusem osoby bezrobotnej urząd wyznaczy Ci wizytę u doradcy zawodowego, gdzie, na podstawie analizy Twojej sytuacji na rynku pracy, zostanie ustalony profil pomocy.

Czym jest profil pomocy

Określony profil pomocy dla osoby bezrobotnej zawiera zakres form pomocy oferowanych Ustawą, właściwych ze względu na potrzeby zarejestrowanego. Wśród wymienionej pomocy znajdują się usługi oraz instrumenty rynku pracy, przypisane do każdego z trzech profili.

Ze względu na swoją sytuację, możesz zostać uznany za osobę aktywną, wymagającą wsparcia lub oddaloną na rynku pracy.

Ustalanie profilu

Profil pomocy określany jest na podstawie Twoich odpowiedzi na z góry określone dla każdego bezrobotnego pytania. Pytań w sumie jest 24, ale tylko na 16 z nich musisz odpowiedzieć. 8 pytań wypełnianych jest automatycznie, na podstawie informacji podanych przez Ciebie wcześniej w karcie informacyjnej.

Na podstawie pytań analizowana jest Twoja sytuacja i Twoje szanse na rynku pracy. Pod uwagę brane jest oddalenie od rynku pracy, to jest czynniki utrudniające wejście lub powrót na rynek pracy, takie jak: wiek, płeć, poziom wykształcenia, umiejętności, uprawnienia, doświadczenie zawodowe, czas pozostawania bez pracy, miejsce zamieszkania pod względem oddalenia od potencjalnych miejsc pracy, dostępność do nowoczesnych form komunikowania się z powiatowym urzędem pracy i pracodawcami.

Kolejne kryterium brane pod uwagę to gotowość do wejścia lub powrotu na rynek pracy, czyli czynniki wskazujące na potrzebę i chęć podjęcia pracy: zaangażowanie w samodzielne poszukiwanie pracy, gotowość do dostosowania się do wymagań rynku pracy, dyspozycyjność, powody skłaniające do podjęcia pracy, powody rejestracji w urzędzie pracy, dotychczasowa oraz aktualna gotowość do współpracy z urzędem jak również innymi instytucjami rynku pracy i pracodawcami.

Zmiana profilu

Ustalony profil pomocy może zostać zmieniony przed określonym terminem tylko w razie zmiany Twojej sytuacji na rynku pracy, czyli np. zmiany miejsca zamieszkania, stanu zdrowia lub pozyskania nowych kwalifikacji zawodowych.

Ustalony profil pomocy, a następnie indywidualny plan działania mają na celu usprawnienie i zwiększenie skuteczności pomocy urzędu pracy w Twoim powrocie do aktywności zawodowej.

Pamiętaj! Doradcy klienta nie zawsze mówią, jaki profil pomocy został dla Ciebie określony. Często, aby przekazać w sposób precyzyjny informację, mówią, z jakich form wsparcia możesz skorzystać.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Świadczenie aktywizacyjne [INFOGRAFIKA]
    Świadczenie aktywizacyjne to wsparcie, jakie urząd pracy może przyznać pracodawcy za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Kto może zostać skierowany przez urząd? Jak długo wypłacane jest świadczenie? Sprawdźcie.

  • Roboty publiczne a limit umów o pracę na czas określony
    Czy umowa o pracę, którą podpisują bezrobotni w ramach robót publicznych wlicza się do limitu 3 umów (33 miesięcy) na czas określony, wymienionych w Kodeksie pracy? Podpowiadamy.

  • Pełnienie roli w zarządzie spółki a rejestracja w urzędzie pracy
    Pozostawanie w stosunku pracy, wykonywanie innej pracy zarobkowej lub prowadzenie działalności gospodarczej wykluczają rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Pełnienie funkcji w zarządzie spółki nie wlicza się w żaden z tych przypadków. Czy zatem nabycie statusu osoby bezrobotnej w tej sytuacji będzie możliwe? Podpowiadamy.

  • Rozmowa o działalności i wsparciu urzędów pracy [WYWIAD]
    „Nasza praca nie ogranicza się jedynie do zapisów ustawowych. Wychodzimy poza Urząd” – mówi Piotr Matusiak. Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku zapytaliśmy m.in. o to, na jakie wsparcie urzędu pracy może liczyć osoba bezrobotna, jakie formy pomocy cieszą się największą popularnością, czy planowane są zmiany w przepisach oraz o legalizację zatrudnienia cudzoziemców. Zapraszamy do lektury.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy