Powrót

Formy wsparcia z urzędu pracy – jak wybrać korzystną

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-03-29

Pracodawco, masz już wybranego kandydata do pracy? Jest on zarejestrowany w urzędzie pracy i zastanawiasz się, czy możesz skorzystać ze wsparcia w zatrudnieniu? W artykule podpowiadamy jak poruszać się po formach wsparcia i wybrać właściwą.

Urząd pracy oferuje swoim klientom kilkanaście form wsparcia. Osobom postronnym, które na co dzień nie zajmują się tą tematyką, często trudno jest poruszać się w tej dziedzinie.

Po pierwsze, zapytaj o profil pomocy

Od znowelizowania ustawy, dla wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych określany jest profil pomocy, a następnie tworzony indywidualny plan działania. Każdy z profili pomocy, a jest ich trzy, ma przypisane konkretne formy wsparcia. To oznacza, że jeśli kandydat w swoim profilu pomocy nie ma tej formy wsparcia, którą wybrał pracodawca, procedurę poszukiwań formy wsparcia lub kandydata, należy rozpocząć od nowa.

Zaczynając wybór wsparcia od ustalenia profilu pomocy, uszczuplisz zakres form wsparcia do przejrzenia i zaoszczędzisz czas.

Wiek kandydata również może okazać się pomocny

W niektórych formach wsparcia kryterium wieku ma istotne znaczenie. Jedne skierowane są tylko do osób młodych, do 30. roku życia, inne z kolei do grupy wiekowej 50+. Pracodawcy mogą również znaleźć wsparcie skierowane do matek powracających na rynek pracy po opiece nad dzieckiem.

Potrzeby firmy

Wybierając formę wsparcia, należy również ustalić potrzeby firmy, jaka  forma pomocy spełnia jej oczekiwania w najwyższym stopniu. Urząd może bowiem wspomóc pracodawcę przy wypłacaniu wynagrodzenia lub odprowadzaniu składek albo może przyznać spory zastrzyk gotówki na zakup niezbędnego sprzętu.

Jeśli kandydat wymaga uprzedniego przeszkolenia, urząd pracy również może sfinansować koszt nauki.

Urząd pracy ma wiele form wsparcia, wśród których każdy pracodawca może wybrać tę właściwą dla siebie. Warto przed złożeniem wniosku zapoznać się z propozycjami, aby wybrać najbardziej korzystną dla siebie.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Zobacz podobne artykuły:

 • Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy
  Aby zarejestrować się jako osoba bezrobotna, należy być zdolnym i gotowym do podjęcia zatrudnienia. Czy zatem ciąża uniemożliwia rejestrację w urzędzie pracy?

 • Zasiłek dla bezrobotnych w 2018 r. – komu przysługuje i w jakiej wysokości
  Sprawdź, czy przysługuje Ci prawo do zasiłku oraz w jakiej wysokości jest wypłacany w tym roku!

 • Rejestracja w urzędzie pracy – procedury
  Planujesz rejestrację w urzędzie pracy? Sprawdź, czy możesz uzyskać status osoby bezrobotnej oraz jak się zarejestrować!

 • Czynniki, które wpływają na dłuższy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych
  Zastanawiasz się, na jaki okres zostanie Ci przyznane prawo do zasiłku? Ma na to wpływ kilka czynników. Sprawdź, kiedy zasiłek może zostać przyznany na rok albo i dłużej!

 • Bon na zasiedlenie nie tylko dla podejmujących pracę na etacie
  Bon na zasiedlenie to jedna z najpopularniejszych form wsparcia w urzędzie pracy. Pozwala osobie bezrobotnej wyjść poza lokalny rynek pracy i poszerzyć horyzont poszukiwań o oddalone od miejsca zamieszkania miasta, a nawet zagranicę.

 • Niemal 85 000 tys. zł na szkolenia dla pracowników i pracodawców w 2018 r.
  Wsparcie w ramach KFS w tym roku zostało rozdysponowane w błyskawicznym tempie. Kolejny rok przyniesie nową pulę środków – 84 078,4 tys. zł i nowe priorytety. Sprawdź, czy możesz skorzystać z dofinansowania na podnoszenie kwalifikacji!

 • Większe dotacje na start, czyli zmiany w przepisach dotyczących spółdzielni socjalnych
  Nowelizacja przepisów wprowadza nie tylko zmiany dotyczące funkcjonowania spółdzielni socjalnych - liczby członków, ale również zwiększa wsparcie finansowe, o które spółdzielnie będą mogły się ubiegać. Sprawdź, ile można zyskać!

 • Na co powinien zwrócić uwagę bezrobotny podczas rejestracji
  Bezrobotny rejestrując się w urzędzie pracy, otrzymuje informację o prawach i obowiązkach. Informacji jest wiele, są pisane małym drukiem, więc zdarza się, że klienci nie przykładają do tego tekstu większej uwagi. W efekcie tracą status bezrobotnego, a tłumaczenie się nieznajomością przepisów w tym wypadku nie pomaga.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.