Powrót

Formy wsparcia z urzędu pracy – jak wybrać korzystną

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-03-29

Pracodawco, masz już wybranego kandydata do pracy? Jest on zarejestrowany w urzędzie pracy i zastanawiasz się, czy możesz skorzystać ze wsparcia w zatrudnieniu? W artykule podpowiadamy jak poruszać się po formach wsparcia i wybrać właściwą.

Urząd pracy oferuje swoim klientom kilkanaście form wsparcia. Osobom postronnym, które na co dzień nie zajmują się tą tematyką, często trudno jest poruszać się w tej dziedzinie.

Po pierwsze, zapytaj o profil pomocy

Od znowelizowania ustawy, dla wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych określany jest profil pomocy, a następnie tworzony indywidualny plan działania. Każdy z profili pomocy, a jest ich trzy, ma przypisane konkretne formy wsparcia. To oznacza, że jeśli kandydat w swoim profilu pomocy nie ma tej formy wsparcia, którą wybrał pracodawca, procedurę poszukiwań formy wsparcia lub kandydata, należy rozpocząć od nowa.

Zaczynając wybór wsparcia od ustalenia profilu pomocy, uszczuplisz zakres form wsparcia do przejrzenia i zaoszczędzisz czas.

Wiek kandydata również może okazać się pomocny

W niektórych formach wsparcia kryterium wieku ma istotne znaczenie. Jedne skierowane są tylko do osób młodych, do 30. roku życia, inne z kolei do grupy wiekowej 50+. Pracodawcy mogą również znaleźć wsparcie skierowane do matek powracających na rynek pracy po opiece nad dzieckiem.

Potrzeby firmy

Wybierając formę wsparcia, należy również ustalić potrzeby firmy, jaka  forma pomocy spełnia jej oczekiwania w najwyższym stopniu. Urząd może bowiem wspomóc pracodawcę przy wypłacaniu wynagrodzenia lub odprowadzaniu składek albo może przyznać spory zastrzyk gotówki na zakup niezbędnego sprzętu.

Jeśli kandydat wymaga uprzedniego przeszkolenia, urząd pracy również może sfinansować koszt nauki.

Urząd pracy ma wiele form wsparcia, wśród których każdy pracodawca może wybrać tę właściwą dla siebie. Warto przed złożeniem wniosku zapoznać się z propozycjami, aby wybrać najbardziej korzystną dla siebie.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Szkolenia z języka polskiego dla cudzoziemców zarejestrowanych w urzędzie pracy
    Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy daje starostom możliwość finansowania szkoleń językowych dla cudzoziemców zarejestrowanych w urzędach pracy. Na jakich zasadach odbywa się organizacja takiego szkolenia? Wyjaśniamy.

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Krajowy Fundusz Szkoleniowy - priorytety wydatkowania na 2024 rok
    Pracodawcy, którzy w 2024 roku planują podnieść kompetencje swoich pracowników, od 28 listopada mogą zapoznać się z priorytetami wydatkowania środków KFS. Zostały one ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy. Łączna kwota, jaką Ministerstwo przekaże do dyspozycji urzędom pracy, wraz ze środkami rezerwy, to ok. 294 383 tys. zł.

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Świadczenie aktywizacyjne [INFOGRAFIKA]
    Świadczenie aktywizacyjne to wsparcie, jakie urząd pracy może przyznać pracodawcy za zatrudnienie osoby bezrobotnej. Kto może zostać skierowany przez urząd? Jak długo wypłacane jest świadczenie? Sprawdźcie.

  • Na co przeznaczyć środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego? [INFOGRAFIKA]
    Pracodawcy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie kompetencji pracowników lub własnych mogą wystąpić do urzędu pracy o wsparcie finansowe z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Na jakiego rodzaju działania można przeznaczyć pozyskane środki? Sprawdźcie sami.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy