Powrót

Dotacje na własną firmę dla mieszkańców wsi

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-11-23

Mieszkasz na wsi i marzysz o własnej firmie? Możesz dostać nawet 100 tys. zł wsparcia. Sprawdź, gdzie złożyć wniosek!

Rozwój przedsiębiorczości i nowe miejsca pracy to ważny aspekt dla wszystkich regionów. W większych miastach znalezienie pracy czy rozkręcenie biznesu – dostęp do finansowania, może wydawać się łatwiejsze niż na obszarach wiejskich. Dlatego mieszkańcy wsi często poprzestają tylko na marzeniach. Obecnie zdobycie wsparcia nie musi być trudne. Realizowanych jest wiele projektów finansowanych ze środków unijnych.

Lokalne Grupy Działania – krótka definicja

LGD tworzone są na ogół na obszarach wiejskich. Są rodzajem partnerstwa terytorialnego, zrzeszającego przedstawicieli lokalnych organizacji z sektorów publicznych, prywatnych i pozarządowych oraz mieszkańców danego terenu.

Grupa przygotowuje Lokalną Strategię Rozwoju i może korzystać ze środków finansowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz innych programów. W ramach tych środków może być finansowany właśnie rozwój przedsiębiorczości wśród mieszkańców wsi.

Przykładowy projekt realizowany przez LGD

Na Podlasiu rusza projekt wspierający przedsiębiorczość na wsi. Jak informuje Urszula Wojszel, wicedyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku do rozdysponowania jest 55,1 mln zł. O tym, w jakiej wysokości będą przyznawane dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, decyduje samodzielnie każda z grup. Przewidziane widełki to 50 do 100 tys. zł.

W LGD N.A.R.E.W maksymalna dotacja wynosi 75 tys. zł, a promowane będą projekty związane z lokalnym przetwórstwem, usługami oraz innowacyjne pomysły w oparciu o odnawialne źródła energii. Na wsparcie mogą liczyć również nowe zawody w tzw. zielonych technologiach oraz ginące zawody i rzemiosła.

Każdy region ma swoją Lokalną Grupę Działania, która realizuje projekty wspierające rozwój przedsiębiorczości. Sprawdź, na jaką pomoc możesz liczyć! 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lokalna_Grupa_Dzia%C5%82ania

http://www.portalsamorzadowy.pl/fundusze-europejskie/podlaskie-ponad-55-mln-zl-z-ue-na-zalozenie-wlasnej-firmy-na-wsi,86693.html


Zobacz podobne artykuły:

 • Nieobecności, które moją znaczenie przy bonie na zasiedlenie
  Sprawdź, jak nieobecność w pracy wpływa na otrzymany bon na zasiedlenie!

 • Dofinansowanie zatrudnienia z urzędu pracy
  Pracodawco, potrzebujesz dofinansowania do zatrudnienia nowego pracownika? Sprawdź ofertę urzędu pracy i wybierz dofinansowanie najkorzystniejsze dla Twojej firmy!

 • Dofinansowanie działalności gospodarczej z urzędu pracy
  Myślisz o założeniu firmy? Chcesz otrzymać dotację na ten cel? Sprawdź, jakie warunki musisz spełniać, żeby uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy oraz kiedy urząd może odmówić przyznania dotacji!

 • Gdzie szukać dofinansowania na działalność gospodarczą
  Planujesz wystartować z własnym biznesem? Zastanawiasz się, skąd możesz otrzymać dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej? Podpowiadamy, gdzie szukać wsparcia finansowego!

 • Większe dotacje na start, czyli zmiany w przepisach dotyczących spółdzielni socjalnych
  Nowelizacja przepisów wprowadza nie tylko zmiany dotyczące funkcjonowania spółdzielni socjalnych - liczby członków, ale również zwiększa wsparcie finansowe, o które spółdzielnie będą mogły się ubiegać. Sprawdź, ile można zyskać!

 • Wsparcie dla opiekunów osoby niepełnosprawnej
  Opiekujesz się osobą niepełnosprawną? Chcesz wrócić do aktywności zawodowej? Sprawdź, jak urząd pracy może Ci w tym pomóc!

 • Zostań liderem przedsiębiorczości
  Dotacje na działalność gospodarczą

 • Żłobek pomysłem na własny biznes
  Dotacje na żłobek. Źródła finansowania własnej działalności - żłobków.

 • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.
  Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.