Powrót

Dotacje na własną firmę dla mieszkańców wsi

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-11-23

Mieszkasz na wsi i marzysz o własnej firmie? Możesz dostać nawet 100 tys. zł wsparcia. Sprawdź, gdzie złożyć wniosek!

Rozwój przedsiębiorczości i nowe miejsca pracy to ważny aspekt dla wszystkich regionów. W większych miastach znalezienie pracy czy rozkręcenie biznesu – dostęp do finansowania, może wydawać się łatwiejsze niż na obszarach wiejskich. Dlatego mieszkańcy wsi często poprzestają tylko na marzeniach. Obecnie zdobycie wsparcia nie musi być trudne. Realizowanych jest wiele projektów finansowanych ze środków unijnych.

Lokalne Grupy Działania – krótka definicja

LGD tworzone są na ogół na obszarach wiejskich. Są rodzajem partnerstwa terytorialnego, zrzeszającego przedstawicieli lokalnych organizacji z sektorów publicznych, prywatnych i pozarządowych oraz mieszkańców danego terenu.

Grupa przygotowuje Lokalną Strategię Rozwoju i może korzystać ze środków finansowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz innych programów. W ramach tych środków może być finansowany właśnie rozwój przedsiębiorczości wśród mieszkańców wsi.

Przykładowy projekt realizowany przez LGD

Na Podlasiu rusza projekt wspierający przedsiębiorczość na wsi. Jak informuje Urszula Wojszel, wicedyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku do rozdysponowania jest 55,1 mln zł. O tym, w jakiej wysokości będą przyznawane dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, decyduje samodzielnie każda z grup. Przewidziane widełki to 50 do 100 tys. zł.

W LGD N.A.R.E.W maksymalna dotacja wynosi 75 tys. zł, a promowane będą projekty związane z lokalnym przetwórstwem, usługami oraz innowacyjne pomysły w oparciu o odnawialne źródła energii. Na wsparcie mogą liczyć również nowe zawody w tzw. zielonych technologiach oraz ginące zawody i rzemiosła.

Każdy region ma swoją Lokalną Grupę Działania, która realizuje projekty wspierające rozwój przedsiębiorczości. Sprawdź, na jaką pomoc możesz liczyć! 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lokalna_Grupa_Dzia%C5%82ania

http://www.portalsamorzadowy.pl/fundusze-europejskie/podlaskie-ponad-55-mln-zl-z-ue-na-zalozenie-wlasnej-firmy-na-wsi,86693.html


  Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

 

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.