Powrót

3 powody utraty dotacji na działalność jeszcze przed jej otrzymaniem

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-01-03

Złożyłeś wniosek o środki na działalność i został rozpatrzony pozytywnie. Myślisz, że jak już otrzymasz środki lub podpiszesz umowę, to nie masz innych obowiązków względem urzędu? Nic bardziej mylnego! Podpowiadamy, jakich błędów należy unikać, aby dotacja nie przeszła koło nosa…

Wiele osób uważa, że pozytywne rozpatrzenie wniosku o udzielenie dotacji na działalność gospodarczą oznacza, że jedną nogą są już biznesmenami i zapominają o tym, że jednak nadal mają status osoby bezrobotnej, a co za tym idzie – obowiązki względem urzędu. Dlatego, żeby móc wystartować z biznesem, należy pamiętać o kilku rzeczach.

Przestrzegaj terminów

Osoby, które złożą wniosek o środki na działalność, powinny pamiętać, że złożenie wniosku nie gwarantuje jeszcze otrzymania dotacji, a tym samym nie zwalnia z obowiązków względem urzędu. Dlatego ważnym jest, aby pamiętać o wyznaczonych wizytach u pośrednika w celu potwierdzenia gotowości do podjęcia zatrudnienia. Niestawienie się może powodować utratę statusu, a co za tym idzie - utratę możliwości pozyskania środków.

Nie odmawiaj współpracy

Po złożeniu wniosku nadal należy pamiętać, że każda odmowa wiąże się z wyrejestrowaniem i jak w wyżej wymienionej sytuacji - utratą możliwości otrzymania dotacji. Dlatego należy przyjmować skierowania na rozmowy o pracę. Złożenie wniosku nie jest usprawiedliwieniem odmowy przyjęcia skierowania. Nie mamy pewności, czy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, a taka oferta pracy może się już nie powtórzyć.

Czytaj dokładnie regulamin i umowę

Składając podpis pod umową o udzielenie wsparcia jeszcze nie możemy stracić czujności. I na tym etapie jest kilka sytuacji, które mogą powodować utratę dofinansowania. Najważniejszym punktem może okazać się ten, mówiący o terminie założenia firmy. W umowie możesz znaleźć zapis, że zobowiązujesz się do założenia firmy w określonym terminie od otrzymania środków. Kiedy więc rejestrować działalność? Zgodnie z przepisami KPA przy obliczaniu terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Jeśli więc otrzymałeś środki 1 grudnia, załóż firmę najwcześniej 2 grudnia. Pierwszy dzień miesiąca jest zgodnie z przepisami uznany za dzień zerowy, a dla urzędu podstawa wyrejestrowania może mieć znaczenie. Jeśli firmę założysz w kolejnych dniach po uzyskaniu dotacji, urząd sam Cię wyrejestruje z powodu otrzymania środków na podstawie przepisu o pozbawieniu statusu od następnego dnia po dniu otrzymania środków.

Zarejestrowanie działalności gospodarczej na długo przed otrzymaniem środków, ale już po podpisaniu umowy, może spowodować utratę możliwości uzyskania dofinansowania.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


  Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

 

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.