Повернутися

Zasiłek dla bezrobotnych – jak długo należy pracować, aby go otrzymać?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-11-25

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych? Czy urząd pracy może skrócić okres jego pobierania? Wyjaśniamy.

Podstawowym i ogólnie znanym warunkiem otrzymania zasiłku dla bezrobotnych jest 365 dni pracy z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem, od którego odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Ważne, aby ten rok pracy przypadał w ciągu 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających rejestrację. Wspomniane półtora roku jest bowiem kluczowe przy przyznawaniu tego świadczenia.

 

Czytaj także: Płaca minimalna i stawka godzinowa w 2025 r.

 

Rok pracy, ale nie zapominamy o składkach

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy przez minimum rok mogą mieć pewność, że spełniają warunki przyznania świadczenia. Zleceniobiorcy z minimalnym wynagrodzeniem też będą mieli prawo do świadczenia, ale pod warunkiem, że ich zleceniodawca odprowadzał za nich składki na ubezpieczenia społeczne oraz składkę na Fundusz Pracy. Należy pamiętać, że w przypadku uczącego się zleceniobiorcy do 26. roku życia nie ma obowiązku odprowadzania jakiejkolwiek składki. Z tego właśnie powodu zasiłek nie będzie im przysługiwał.

 

Świadczenia po ustaniu zatrudnienia

Świadczenia z ZUS, wypłacane po ustaniu zatrudnienia, takie jak: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne czy zasiłek macierzyński również wliczają się do okresu 365 dni uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku. Tak jak w przypadku zatrudnienia, jego wysokość też ma znaczenie. A ściślej, chodzi o podstawę do jego wyliczenia. Jeśli świadczenie było naliczane od co najmniej minimalnego wynagrodzenia, to okres pobierania tego świadczenia wlicza się do wymaganych 365 dni. To, że otrzymujemy wtedy np. 80 proc. wynagrodzenia, nie wpłynie na prawo do zasiłku, bowiem, jak zostało wspomniane wcześniej, liczy się podstawa naliczania świadczeń.

Do 365 dni zostanie doliczony również okres, za który przyznano odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania przez pracodawcę stosunku pracy oraz okres, za który wypłacono pracownikowi odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

 

Czytaj także: Zasiłek dla bezrobotnych [Q&A - Pytania i odpowiedzi]

 

Krótszy zasiłek dla bezrobotnych

Spełnianie warunków do uzyskania zasiłku nie zawsze oznacza, że świadczenie to będzie naliczane od razu po zarejestrowaniu. Urząd pracy przyznając prawo do zasiłku sprawdza bowiem, w jaki sposób kończyły się umowy bezrobotnego. Kluczowe jest tutaj ostatnie 6 miesięcy poprzedzające rejestrację.

Jeśli w ciągu ostatniego pół roku bezrobotny wypowiedział umowę o pracę lub rozwiązał ją na mocy porozumienia stron, zasiłek zostanie mu przyznany dopiero po 90 dniach od daty rejestracji i okres wypłaty świadczenia o te 90 dni ulegnie skróceniu. W przypadku zwolnienia dyscyplinarnego, zasiłek przysługuje dopiero po 180 dniach od daty rejestracji. W praktyce, jeśli zasiłek zostaje przyznany na 6 miesięcy, może to oznaczać brak wypłaty.

Ważne: Liczy się sposób rozwiązania wszystkich umów o pracę we wskazanym okresie, a nie tylko ostatniej z nich. Przepis ten nie ma zastosowania do umowy zlecenia.

 

Szczegółowych informacji na temat rejestracji w urzędzie pracy oraz zasiłku dla bezrobotnych udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19 524.

 

 

Opracowanie: Zespół redakcyjny Zielonej Linii

 

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów
    Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

  • Staż pracy a wysokość zasiłku dla bezrobotnych
    Wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od stażu pracy osoby bezrobotnej. Sprawdź, jakie okresy wpływają na wysokość świadczenia.

  • Zezwolenie jednolite a ważne zezwolenie na pracę
    Jest kilka dokumentów, które legalizują pracę cudzoziemców. W związku z tym, może dojść do sytuacji, w której zostanie wydane zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w trakcie ważnego zezwolenia na pracę. Co wówczas? Odpowiadamy.

  • Wakacje składkowe a zasiłek dla bezrobotnych
    Od listopada 2024 r. przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mają możliwość korzystania ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne w ramach tzw. wakacji składkowych. Czy zaliczają się one do okresów, od których zależy prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Legalizacja pobytu i pracy cudzoziemca
    Jakie dokumenty legalizują pobyt i pracę cudzoziemca?

  • Cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
    Co do zasady, aby cudzoziemiec mógł wykonywać pracę w Polsce, potrzebuje tytułu pobytowego umożliwiającego mu podjęcie pracy oraz zezwolenia na pracę. Jakie to tytuły pobytowe?

  • Świadczenia z urzędu pracy dla cudzoziemców
    Którzy cudzoziemcy mogą korzystać z zasiłku dla bezrobotnych oraz dodatku aktywizacyjnego?

  • Karencja, czyli opóźnienie w wypłacie zasiłku
    Co do zasady prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Są jednak okoliczności, które wpływają na to, że świadczenie jest naliczane i wypłacane z opóźnieniem. Co ma wpływ na karencję, czyli okres wyczekiwania na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy