Повернутися

Nowa usługa dla przedsiębiorców w ZUS

Przedsiębiorco, potrzebujesz zaświadczenia z ZUS? Już nie musisz iść do zakładu ubezpieczeń, możesz samodzielnie stworzyć potwierdzenie!

ZUS poinformował, że działa już nowa usługa samodzielnego generowania zaświadczeń i innych dokumentów wymaganych od przedsiębiorców przez urzędy i instytucje. Z usługi mogą korzystać płatnicy składek, którzy posiadają konto na PUE ZUS.

 

Jak samodzielnie wygenerować dokument

 

Samodzielne stworzenie dokumentu wymaga kilku kroków, które na swojej stronie opisuje zakład ubezpieczeń, należy:

  • zalogować się na swoje konto na PUE ZUS;
  • wybrać zakładkę Płatnik, a następnie Moje dane – potwierdzenia i Utwórz nowy;
  • wskazać, jakich danych potrzebujesz na potwierdzeniu:
    • dane dotyczące salda bieżącego i rozliczeń miesięcznych za ostatnie 12 miesięcy,
    • potwierdzenie, że jesteś płatnikiem składek pobieranych przez ZUS,
    • dane dot. liczby ubezpieczonych we wskazanym okresie,
    • informacje o danych adresowych firmy,
    • dane dotyczące wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne za osobę prowadzącą działalność;
  • zatwierdzić wybór.

Utworzony dokument można zapisać w formacie XML, PDF oraz przesłać na wskazany adres mailowy.

 

Czy wygenerowany dokument zostanie uznany

 

Wygenerowany elektronicznie dokument jest opatrzony elektroniczną pieczęcią ZUS i powinien być akceptowany przez urzędy i instytucje. Placówka, w której zostanie założone zaświadczenie będzie mogła potwierdzić jego autentyczność w specjalnej wyszukiwarce udostępnionej przez zakład ubezpieczeń.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/samodzielne-tworzenie-potwierdzen-z-danymi-z-zus


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Umowy o dzieło cieszą się coraz mniejszą popularnością
    Z danych przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w pierwszym półroczu 2024 r. zgłoszono najmniej umów o dzieło od początku funkcjonowania rejestru umów o dzieło. Kto zgłaszał umowy o dzieło? Z kim były one zawierane? Odpowiadamy.

  • Składki do ZUS a praca studenta
    Rodzaj umowy, w ramach której student wykonuje pracę ma znaczenie, gdy mówimy o składkach na ubezpieczenia społeczne odprowadzanych do ZUS. Czym zatem różni się zatrudnienie na podstawie umowy o pracę od świadczenia pracy na umowie cywilnoprawnej (np. umowie zlecenia, umowie o dzieło)? Odpowiadamy.

  • Ostatni dzień na podjęcie decyzji. ZUS lub OFE
    Raz na cztery lata można zdecydować, gdzie ma być przekazywana część składki emerytalnej na drugi filar. Okienko transferowe kończy się w lipcu.

  • Świadczenie rehabilitacyjne – co warto wiedzieć?
    Pracownika, który pobiera zasiłek chorobowy obowiązuje limit czasowy. Zdarzają się sytuacje, że po jego wykorzystaniu, osoba otrzymująca takie świadczenie nadal, z powodu przedłużającej się choroby, nie może wrócić do pracy. Co wtedy? Rozwiązaniem może być świadczenie rehabilitacyjne. Podpowiadamy, komu ono przysługuje, jaka jest jego wysokość i co należy zrobić, by je otrzymać.

  • Polacy a praca na swoim
    Jak w statystykach przedstawia się rynek pracy niezależnej w Polsce? Jaki procent wśród wszystkich pracujących zajmują samozatrudnieni? Odpowiedzi na te i inne pytania przynosi nowa analiza serwisu CVeasy.pl poświęcona branży freelancerskiej w Polsce.

  • Emerytura – kiedy złożyć wniosek?
    Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po jego osiągnięciu możliwe jest złożenie wniosku o emeryturę. Warto jednak zastanowić się, kiedy to zrobić. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia. Co warto wziąć pod uwagę składając wniosek o emeryturę w ZUS? Odpowiadamy.

  • Waloryzacja rent i emerytur
    1 marca 2024 r. nastąpiła waloryzacja emerytur, rent oraz dodatków wypłacanych przez ZUS. Co ważne, podwyżka nastąpiła automatycznie, bez konieczności wnioskowania o nią. W 2024 r. świadczenia wzrosną o 12,12%.

  • Czy za studenta płaci się ZUS?
    Wakacje to dobry czas na szukanie pracy przez studentów. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy