Kolejne zmiany dla przedsiębiorców
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-07-05
W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii trwają prace nad kolejnymi zmianami w małym ZUS-ie. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?
Od pół roku obowiązuje mały ZUS, czyli składki uzależnione od przychodu. Warunkiem skorzystania z małego ZUS-u jest prowadzenie działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG lub innych przepisów szczególnych, a uzyskiwane przychody w poprzednim roku kalendarzowym nie mogą przekraczać trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku.
Najniższa podstawa wymiaru składek nie może przekroczyć 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego na dany rok kalendarzowy i nie może być niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku.
Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. A na zgłoszenie chęci skorzystania z małego ZUS-u przedsiębiorca ma 7 dni, termin upływa 8 stycznia każdego roku.
Termin do zmiany
Niezgłoszenie przystąpienia do małego ZUS-u w terminie jest równoznaczne z brakiem możliwości płacenia preferencyjnych składek przez najbliższy rok. Kolejny raz będzie można wnioskować dopiero w styczniu za rok. Jak podają statystyki, w związku z krótkim terminem na złożenie wniosku, w tym roku z małego ZUS-u skorzystało około 70 proc. przedsiębiorców.
Jedną ze zmian ma być wydłużenie terminu składania wniosków do 31 stycznia.
Mały ZUS dla szerszej grupy przedsiębiorców
Obecnie z ulgi w składkach mogą korzystać przedsiębiorcy spełniający kryterium przychodu, co zawęża krąg uprawnionych do tych rozliczających się na podstawie księgi przychodów i rozchodów oraz karty podatkowej, jeśli spełniają dodatkowy warunek – nie korzystają z podmiotowego zwolnienia z podatku VAT.
Zmiany maja umożliwić korzystanie z małego ZUS-u również przedsiębiorcom, którzy rozliczają się kartą podatkową, zwolnionych z VAT, ale korzystających z kas fiskalnych.
Przewidywane zmiany maja wejść w życie jeszcze w tym roku.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
https://zus.pox.pl/zus/zasilek-macierzynski-a-umowa-zlecenie.htm
Zobacz podobne artykuły:
Wypowiedzenie umowy pracownicy w ciąży Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Zgodnie z przepisami, nie. Pracownica taka jest chroniona od pierwszego dnia ciąży. Są jednak sytuacje, w których może dojść do zakończenia pracy takiej pracownicy. Jakie to przypadki? Odpowiadamy.
Praca w godzinach nadliczbowych. Kto nie może jej wykonywać, a kto może jej odmówić? Praca w godzinach nadliczbowych jest możliwa w określonych przypadkach. Są jednak grupy pracowników, którym nie można jej powierzyć w ogóle. Kto się do nich zalicza? Są też grupy pracowników, którzy mogą odmówić pracy w godzinach nadliczbowych. Kto może nie wyrazić zgody na taką pracę? Odpowiadamy.
Czy pracodawca może powierzyć pracę w innym miejscu niż wskazane w umowie? Miejsce lub miejsca wykonywania pracy są wskazane w umowie o pracę. Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę w innej lokalizacji niż ta wskazana w umowie? Odpowiadamy.
Dokumentacja pracownicza a zlikwidowany zakład pracy Dokumenty potwierdzające zatrudnienie i okresy składkowe są bardzo ważne. Nie zawsze jednak o nich pamiętamy lub nawet zdarza nam się je zgubić. Co w sytuacji, gdy zakład pracy, w którym kiedyś pracowaliśmy został zlikwidowany, a my nie mamy świadectwa pracy lub zaświadczenia o okresach odprowadzanych składek. Gdzie szukać pomocy? Odpowiadamy.
Czy można podpisać umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego? Zwolnienie lekarskie pracownika to szczególny czas, w którym np. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Stanowi o tym art. 41 Kodeksu pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik chce podpisać umowę o pracę w trakcie choroby? Czy ma do tego prawo? Odpowiadamy.
Dotacja na otwarcie firmy – kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy? Dotacja na otwarcie firmy, czyli jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, to jedno z najpopularniejszych wsparć, które osobom bezrobotnym oferują urzędy pracy. Jaką kwotę można otrzymać? Jakie warunki należy spełnić? Kiedy następuje wyrejestrowanie z urzędu pracy po przyznaniu dotacji?
Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.
Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze Czym jest umowa o pracę tymczasową i jakie są warunki zatrudnienia na jej podstawie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.