Повернутися

Dlaczego warto rozejrzeć się za pracą sezonową?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-06-26

Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Widać to zwłaszcza po młodych osobach, które mają zupełnie inne podejście do kariery zawodowej niż ich rodzice. Lubią szukać, zmieniać i próbować różnych rzeczy. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być dla nich praca sezonowa, która daje możliwość zdobycia doświadczenia w wielu branżach w krótkim czasie. Warto dodać, że to także świetna okazja do zdobycia pierwszych, i to całkiem niemałych, własnych pieniędzy. Co warto wiedzieć o pracy sezonowej? Odpowiadamy.

Pracownicy sezonowi zatrudniani są głównie w sezonie letnim. To moment, w którym możemy zdobyć ciekawe doświadczenia zawodowe, podreperować domowy budżet lub po prostu znaleźć dla siebie dodatkowo płatne zajęcie w wolnym czasie.

- Pracownicy sezonowi doceniają możliwość różnorodnej pracy, poznania wielu stanowisk czy branż przed wyborem swojej ścieżki zawodowej, co szczególnie dla młodszych uczestników rynku jest ciekawym i wartościowym doświadczeniem. Szukając tego typu pracy nie warto robić tego „na szybko”- mówi Marcin Bielawski, ekspert rynku pracy i manager zatrudnienia w Manpower. – Znajdując daną ofertę należy szczególną uwagę zwrócić na wybór odpowiedniego pracodawcy, sprawdzić warunki oferty, zasięgnąć języka na temat firmy. Warto zweryfikować, jakie zapewnia warunki pracy i czy są bezpieczne, satysfakcjonujące, a przede wszystkim zgodne z literą prawa. Umowa powinna zostać podpisana pomiędzy stronami przed rozpoczęciem działań przez nową osobę, nigdy po. Może to być ostatecznie pierwszy dzień pracy, ale robimy to od razu – zaznacza ekspert.

 

Ile można zarobić?

Wynagrodzenie pracownika sezonowego może być bardzo zróżnicowane. Widełki stawek zależą od wielu czynników. Najistotniejszymi są tutaj branża i lokalizacja.

 

Czytaj także: Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze

 

- Zazwyczaj w dużych miastach łatwiej jest o wyższe wynagrodzenie. Tutaj stawki godzinowe przekraczają często te oferowane przy wynagrodzeniu minimalnym. Pracownicy sezonowi mogą zazwyczaj liczyć stawkę zaczynającą się od tej minimalnej, czyli około 28 zł brutto, osiągając nawet 35-45zł brutto. W przypadku pracy w szeroko pojętej branży hotelarsko-restauracyjnej, do podstawowego wynagrodzenia dochodzą jeszcze napiwki, co jest dodatkową często naprawdę niemałą sumą – mówi Marcin Bielawski.

 

Kiedy i gdzie?

W nadchodzącym czasie letniego sezonu najwięcej pracowników potrzebują firmy głównie z branży produkcyjnej, logistycznej, handlowej, turystycznej, a także hotelowej i gastronomicznej.

- Pracodawcy potrzebują kandydatów na bardzo zróżnicowane stanowiska, najczęściej są to role niewymagające zbyt specyficznych kwalifikacji czy doświadczenia. Wśród najczęstszych można wymienić pracowników magazynu, produkcji, kelnerów czy pracowników obsługi sklepu – dodaje Marcin Bielawski.

 

Czytaj także: Zadaniowy czas pracy – zasady

 

Jak mówi ekspert rynku pracy, w zależności od branży sezonowość występuję w różnych regionach Polski o różnym czasie.

- Branża produkcyjna i logistyczna największą sezonowość notuje na przełomie końca drugiego aż po początek czwartego kwartału, choć mocno uzależnione jest to od specyfiki biznesu. Na przykład przetwórstwo uzależnione jest od sezonu ogrodniczego, warzywno-owocowego. Największe wzrosty można tutaj zauważyć od późnej wiosny aż do jesieni, podczas gdy logistyka i handel odczuwają największą potrzebę wzmacniania zespołów bezpośrednio przed dużymi pikami sprzedażowymi. Mam tutaj na myśli momenty promocji, jak Black Friday czy okresy świąteczne. Turystyka szczególnie duże zainteresowanie pracownikami sezonowymi notuje latem na północy Polski, a w czasie letnio-zimowym na południu naszego kraju, co jest naturalną konsekwencją ruchu wakacyjnego oraz ferii zimowych. Tak duża dynamika daje też ogromną szansę pracownikom na ciągłość zatrudnienia wykorzystując często następujące po sobie potrzeby rekrutacyjne w różnych branżach – podsumowuje ekspert.

 

Opracowanie: Zespół redakcyjny Zielonej Linii.

 

Źródło:

ManpowerGroup.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

Pokaż/ukryj panel komentarzy