Повернутися

Zwolnienie lekarskie a wypłata

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-06-21

Idziesz na zwolnienie? Sprawdź, jaki wpływ będzie ono miało na Twoje wynagrodzenie!

W trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim pracownik w pierwszej kolejności ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, a następnie do zasiłku chorobowego – o ile spełnia warunki jego nabycia.

Płatne zwolnienie lekarskie przysługuje osobom, które opłacają składkę chorobową – w przypadku umów o pracę jest ona obowiązkowa, a dla zleceniobiorców dobrowolna. Warunkiem otrzymania wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego jest nieprzerwalne podleganie ubezpieczeniu przez okres minimum 30 dni dla pracowników etatowych oraz 90 dni dla zleceniobiorców. Uwzględnia się także poprzednie okresy ubezpieczenia, jeśli przerwa między nimi nie wynosiła więcej niż 30 dni.

Podstawa i zasady naliczania

Podstawą wymiaru świadczenia chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownik zachorował. Jeśli okres zatrudnienia jest krótszy niż 12 miesięcy, podstawą do wyliczenia świadczenia jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Obliczając podstawę, należy wziąć pod uwagę nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale również premie, prowizje oraz inne dodatki.

Powód zwolnienia a wysokość zasiłku

Wysokość wynagrodzenia oraz zasiłku chorobowego związana jest z przyczyną nieobecności. Na ogół przysługuje 80 proc. podstawy. Więcej, bo 100 proc. podstawy przysługuje w przypadku zwolnienia z powodu wypadku w pracy, w drodze do lub z pracy. Podstawa świadczenia nie ulegnie pomniejszeniu również w przypadku zwolnienia z powodu poddania się badaniom lekarskim w związku z kandydowaniem na dawcę komórek, tkanek oraz narządów, jak również w razie zabiegu związanego z ich pobraniem.

W przypadku choroby w ciąży także przysługuje 100 proc. podstawy wynagrodzenia.

Tylko 70 proc. podstawy otrzymają chorzy, którzy przebywają w szpitalu.

Kto wypłaca świadczenie

Wynagrodzenie chorobowe, które przysługuje pracownikowi przez pierwsze 33 dni choroby w ciągu roku kalendarzowego (14 dni w przypadku osób, które ukończyły 55. rok życia) wypłaca pracodawca. Od 34. dnia (bądź 15.) zaczyna przysługiwać zasiłek chorobowy, który wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub w dalszym ciągu pracodawca – jeśli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego co najmniej 20 osób.

Świadczenie wypłacane jest na podstawie zwolnienia lekarskiego.

Pamiętaj! O chorobie należy powiadomić pracodawcę w ciągu dwóch dni, a w ciągu 7 dostarczyć zwolnienie, jeśli oczywiście zostało ono wystawione w wersji papierowej.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Wakacje składkowe a zasiłek dla bezrobotnych
    Od listopada 2024 r. przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mają możliwość korzystania ze zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne w ramach tzw. wakacji składkowych. Czy zaliczają się one do okresów, od których zależy prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

  • Świadczenie rehabilitacyjne – co warto wiedzieć?
    Pracownika, który pobiera zasiłek chorobowy obowiązuje limit czasowy. Zdarzają się sytuacje, że po jego wykorzystaniu, osoba otrzymująca takie świadczenie nadal, z powodu przedłużającej się choroby, nie może wrócić do pracy. Co wtedy? Rozwiązaniem może być świadczenie rehabilitacyjne. Podpowiadamy, komu ono przysługuje, jaka jest jego wysokość i co należy zrobić, by je otrzymać.

  • Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli wcześniejsza emerytura dla nauczycieli
    Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, czyli emerytura przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, dotyczy nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego zatrudnionego w placówkach oświatowych, który urodził się po 1948 r. i spełnił określone warunki. Jakie? Co jeszcze warto wiedzieć o takim świadczeniu? Odpowiadamy.

  • Świadczenie honorowe, czyli dodatek specjalny dla stulatków
    Stulatek jest osobą, która ukończyła 100 lat. Po przekroczeniu tej dostojnej granicy wieku, ZUS wypłaca specjalny dodatek, czyli świadczenie honorowe. Co należy zrobić, aby je otrzymać? Czy jest ono jednorazowe? Odpowiadamy.

  • Emerytura – kiedy złożyć wniosek?
    Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po jego osiągnięciu możliwe jest złożenie wniosku o emeryturę. Warto jednak zastanowić się, kiedy to zrobić. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia. Co warto wziąć pod uwagę składając wniosek o emeryturę w ZUS? Odpowiadamy.

  • Odprawa emerytalna i rentowa
    Przechodzisz na rentę lub emeryturę? Sprawdź, czy należy Ci się odprawa i w jakiej wysokości.

  • Waloryzacja rent i emerytur
    1 marca 2024 r. nastąpiła waloryzacja emerytur, rent oraz dodatków wypłacanych przez ZUS. Co ważne, podwyżka nastąpiła automatycznie, bez konieczności wnioskowania o nią. W 2024 r. świadczenia wzrosną o 12,12%.

  • Czy za studenta płaci się ZUS?
    Wakacje to dobry czas na szukanie pracy przez studentów. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy