Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców w 2018 roku
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-01-08
Nowa procedura rejestracji oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, nowe zezwolenie na pracę sezonową, nowa podstawa pobytu, czyli zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców.
Wraz z nowym rokiem weszły w życie nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Nowelizacja Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest spowodowana przede wszystkim koniecznością wdrożenia do polskiego porządku prawnego Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady. Przepisy te dotyczą warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego.
Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi
Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca chcący zatrudnić cudzoziemca na podstawie oświadczenia dostarcza do powiatowego urzędu pracy wypełniony druk oświadczenia. Zostaje ono wpisane do ewidencji oświadczeń.
Pracodawca ma obowiązek zawiadomić urząd pracy na piśmie o tym, że cudzoziemiec podjął zatrudnienie – najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. Został na niego również nałożony obowiązek poinformowania urzędu, w przypadku gdy cudzoziemiec nie podejmie zatrudnienia.
Kolejna istotna zmiana dotyczy charakteru pracy –
zarejestrowane oświadczenie uprawnia jedynie do wykonywania pracy niesezonowej,
czyli takiej, która nie została objęta zezwoleniem na pracę sezonową.
Dotąd rejestracja oświadczenia była procedurą bezpłatną, natomiast wśród zmian wprowadzonych z dniem 1 stycznia 2018 r. pojawiła się
opłata za zarejestrowanie oświadczenia, która obecnie wynosi 30 zł.
Dotąd pojawiały się wątpliwości dotyczące zliczania okresów wykonywania pracy na podstawie zarejestrowanego oświadczenia. Nowe przepisy doprecyzowują tę kwestię. Przy zliczaniu okresów wykonywania pracy na podstawie zarejestrowanego oświadczenia pod uwagę brane są okresy, na jakie oświadczenie to zostało zarejestrowane. Dlatego tak istotne jest zawiadomienie urzędu pracy w przypadku, gdy umowa zostanie zakończona wcześniej niż zostało to zapisane w oświadczeniu. Może to zrobić zarówno cudzoziemiec jak i pracodawca.
Nowe regulacje zawierają listę przypadków, w których starosta może odmówić rejestracji oświadczenia. Nakładają również na organ obowiązek wydania odmowy w formie decyzji administracyjnej, a co za tym idzie, istnieje możliwość odwołania się do organu drugiej instancji, którym jest minister właściwy ds. pracy.
Zezwolenie na pracę sezonową – typ S
Zezwolenie na pracę sezonową to całkiem nowa forma legalizacji zatrudnienia cudzoziemców. Na podstawie tego zezwolenia zatrudnić można obywateli wszystkich państw trzecich. Wprowadzono jednak pewne przepisy upraszczające procedurę w przypadku, gdy do prac sezonowych zatrudniani są obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy. Jednym z takich udogodnień jest zwolnienie z obowiązku uzyskania informacji starosty.
Istotną kwestią w tym przypadku jest ścisłe określenie, w jakich konkretnie podklasach praca sezonowa może być wykonywana. Lista podklas działalności według klasyfikacji PKD, w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca znajduje się w rozporządzeniu tego dotyczącym.
Co za tym idzie, osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej, rolniczej itp., która zechce zatrudnić cudzoziemca dla potrzeb swojego gospodarstwa domowego nie może uzyskać dla niego zezwolenia na pracę sezonową. Kod PKD, który powinna podać, to 97.00.Z – gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników. W związku z tym, że nie został ujęty we wspomnianym rozporządzeniu, nie dotyczy go zezwolenie na pracę sezonową.
Na podstawie tego zezwolenia cudzoziemiec może pracować przez maksymalny okres 9 miesięcy w roku kalendarzowym. Również w tym przypadku pracodawca został zobowiązany do poinformowania urzędu o przyjeździe cudzoziemca oraz dodatkowo do podania jego adresu zamieszkania w Polsce. Dopiero po spełnieniu powyższych obowiązków urząd pracy wyda zezwolenie na pracę sezonową.
Zezwolenie na pracę sezonową wydaje starosta, czyli z wnioskiem należy się zwrócić do właściwego powiatowego urzędu pracy.
W tym przypadku pracodawca powinien również uiścić opłatę w wysokości 30 zł.
W związku z tym, że zasady zatrudniania cudzoziemców zostały gruntownie zmienione nowymi przepisami, wiele urzędów pracy w Polsce już w zeszłym roku uruchomiło cykl szkoleń dla pracodawców zatrudniających cudzoziemców. Zdecydowanie warto wziąć udział w tego rodzaju wydarzeniach, szczególnie że organizowane są bezpłatnie. Informacje na temat terminów szkoleń zamieszczane są na stronach poszczególnych urzędów.
Szczegółowe informacje na temat zatrudniania cudzoziemców znajdują się w zakładce Zatrudnianie cudzoziemców.
Agnieszka Juźwiuk (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy art. 88n – art. 88y
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie podklas działalności według klasyfikacji PKD, w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń
Zobacz podobne artykuły:
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy można cofnąć zgodę? Porozumienie stron jest jedną z form rozwiązania umowy o pracę. Jak wskazuje nazwa, to najmniej konfliktowy sposób zakończenia stosunku pracy. Wymaga jednak aprobaty obu stron umowy, a więc pracodawcy i pracownika. Czy wyrażoną zgodę na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron można cofnąć? Odpowiadamy.
Wpis do rejestru agencji zatrudnienia (KRAZ). Jakie informacje powinien zawierać wniosek? Przedsiębiorca, który chce wykonywać usługi pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego lub pracy tymczasowej powinien wcześniej wpisać tę działalność do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Jest to bowiem jedna z form działalności regulowanej. Jakie są wymogi formalne dotyczące wniosku o wpis do KRAZ? Podpowiadamy.
Urlop szkoleniowy, czyli sposób na pogodzenie pracy z nauką Raz uzyskane kwalifikacje zawodowe oraz zdobyte dzięki nim zatrudnienie nie zapewnią nam pracy do emerytury. W obecnych czasach musimy na bieżąco poszerzać swój zakres wiedzy, aby nie wypaść z rynku. Tylko jak pogodzić pracę z nauką? Rozwiązanie wskazuje Kodeks pracy.
Zezwolenie na pracę sezonową. Co warto wiedzieć? Zezwolenie na pracę sezonową (typu S) jest szczególnym rodzajem zezwolenia na pracę w Polsce. Od „standardowego” zezwolenia na pracę (typu A) odróżnia je przede wszystkim urząd, w którym pracodawca o nie wnioskuje, wysokość opłaty i okres, na jaki może być wydane. Co warto wiedzieć o zezwoleniu na pracę sezonową? Oto garść przydatnych informacji.
Zatrudnianie obywateli Ukrainy [Q&A - Pytania i odpowiedzi] Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadziła znaczne ułatwienia w zatrudnianiu Ukraińców w Polsce. Jak wygląda procedura zatrudnienia? Przedstawiamy najpopularniejsze pytania pracodawców i odpowiadamy na nie.
Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.
Zezwolenie jednolite - zmiana warunków pracy Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) legalizuje zarówno pobyt, jak i pracę cudzoziemca w Polsce. Jakie warunki zatrudnienia wskazuje się w decyzji wydanej do takiego zezwolenia? Które z nich można zmienić bez dodatkowych formalności, a które wymagają zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.
Wypowiedzenie umowy pracownicy w ciąży Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Zgodnie z przepisami, nie. Pracownica taka jest chroniona od pierwszego dnia ciąży. Są jednak sytuacje, w których może dojść do zakończenia pracy takiej pracownicy. Jakie to przypadki? Odpowiadamy.