Zasiłek macierzyński z urzędu pracy?
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-08-10
Planujesz rejestrację w urzędzie pracy i jesteś w ciąży? Sprawdź, jakie świadczenia Ci przysługują!
Zasiłek macierzyński to świadczenie z ubezpieczenia chorobowego, które jest wypłacane ze środków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przysługuje kobietom, które w trakcie porodu podlegały pod ubezpieczenie chorobowe, czyli, w dużym skrócie, pracowały.
Za zarejestrowane osoby bezrobotne urząd pracy odprowadza składkę zdrowotną. Nie odprowadza zaś składki chorobowej, w związku z czym zarejestrowana bezrobotna nie otrzyma zasiłku macierzyńskiego. Może jednak dłużej pobierać zasiłek dla bezrobotnych, o ile jest do niego uprawniona.
Wydłużenie zasiłku dla bezrobotnych
Urząd może przedłużyć wypłatę zasiłku pod warunkiem, że kobieta urodzi dziecko w trakcie pobierania zasiłku lub w ciągu miesiąca od ustania wypłaty świadczenia. Wypłata zasiłku dla bezrobotnych, zgodnie z zapisem w ustawie, zostanie wydłużona o czas, przez który, zgodnie z odrębnymi przepisami, przysługiwałby zasiłek macierzyński.
Kobiety, które urodzą w terminie, gdy zasiłek dla bezrobotnych im nie przysługuje oraz gdy już dawno zakończyły jego pobieranie, nie otrzymają żadnego świadczenia finansowego z urzędu pracy. Będą jedynie chronione przed wyrejestrowaniem z powodu braku gotowości do podjęcia zatrudnienia przez rok.
Na ratunek… świadczenie rodzicielskie
Od 2016 roku kobiety, które urodziły dziecko, a które nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego uprawnione są do świadczenia rodzicielskiego. Świadczenie wypłacane jest w wysokości 1000 zł przez 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka, a w przypadku porodu mnogiego przez 71 tygodni. Wniosek trzeba złożyć w ośrodku pomocy społecznej, urzędzie miasta/gminy lub w innej jednostce organizacyjnej gmin powołanej do tego celu.
Kobiety, które pobierają zasiłek dla bezrobotnych, mogą również ubiegać się o świadczenie rodzicielskie. Otrzymają wypłatę w wysokości różnicy między kwotą zasiłku a świadczenia.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

Staż pracy a wysokość zasiłku dla bezrobotnych Wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest od stażu pracy osoby bezrobotnej. Sprawdź, jakie okresy wpływają na wysokość świadczenia.

Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

Świadczenia z urzędu pracy dla cudzoziemców Którzy cudzoziemcy mogą korzystać z zasiłku dla bezrobotnych oraz dodatku aktywizacyjnego?

Rejestracja cudzoziemca w urzędzie pracy Kto spośród cudzoziemców może dokonać rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?

Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych? Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

Karencja, czyli opóźnienie w wypłacie zasiłku Co do zasady prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Są jednak okoliczności, które wpływają na to, że świadczenie jest naliczane i wypłacane z opóźnieniem. Co ma wpływ na karencję, czyli okres wyczekiwania na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.