Повернутися

Wyrejestrowanie z urzędu pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2016-09-05

Nie spełniasz warunków posiadania statusu osoby bezrobotnej? Musisz się wyrejestrować. Sprawdź, jak to zrobić!

Zarejestrowana osoba bezrobotna ma swoje prawa i obowiązki względem urzędu pracy. Wszystkie zmiany jej sytuacji na rynku pracy powinna zgłaszać do urzędu pracy w ciągu 7 dni kalendarzowych. Podjęcie aktywności zawodowej w formie umowy o pracę, zlecenia czy dzieła lub rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej wymaga wyrejestrowania ze statusu bezrobotnego. Inne zmiany, które wpływają na status, typu zmiana miejsca zameldowania również wymagają zgłoszenia i wyrejestrowania. Jak dopełnić tej formalności?

Wizyta w urzędzie pracy

W celu wyrejestrowania z grona osób bezrobotnych można zgłosić się osobiście do urzędu pracy. Na miejscu należy napisać stosowne oświadczenie. Urząd może posiadać gotowy do wypełnienia druk. Jeśli wyrejestrowanie następuje z powodu podjęcia pracy, należy zabrać ze sobą umowę.

Przygotowane dokumenty może także złożyć za nas w urzędzie osoba trzecia.

Wysłanie pocztą

Prośbę o wyrejestrowanie wraz z kopią umowy - w przypadku podjęcia zatrudnienia, możemy również wysłać pocztą na adres korespondencyjny urzędu pracy.

Można także skorzystać z poczty elektronicznej. Na wskazany adres mailowy należy wysłać wiadomość z prośbą o wyrejestrowanie. W tym przypadku trzeba upewnić się, czy urząd dopuszcza możliwość wyrejestrowania na podstawie krótkiej informacji w treści maila, czy wymaga dołączenia zeskanowanej prośby o wyrejestrowanie – ze względu na odręczny podpis.

Należy dołączyć również skan umowy, jeśli wyrejestrowanie spowodowane jest podjęciem pracy.

Fax

Wyżej wymienione dokumenty można wysłać również faksem.

Niezbędne informacje na temat adresu mailowego, numeru faksu i samej procedury wyrejestrowania można znaleźć na stronie urzędu pracy.

Wyrejestrowanie nie musi być jedynie powodem podjęcia pracy lub zmiany sytuacji życiowej powodującej niespełnianie warunków utrzymania statusu. Wyrejestrować się można również bez powodu. Nie ma wymogu tłumaczenia się ze swojej decyzji, wystarczy wskazać powody osobiste.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych
    Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

  • Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców
    Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

  • Rejestracja cudzoziemca w urzędzie pracy
    Kto spośród cudzoziemców może dokonać rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?

  • Choroba na bezrobociu
    Choroba bezrobotnego

  • Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych?
    Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

  • Czy podlegam obowiązkowi ubezpieczenia społecznego?
    Osoba niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej ma możliwość rejestracji w urzędzie pracy. Ale nie jest to jedyny warunek, aby urząd nadał jej status osoby bezrobotnej. Jednym z dodatkowych warunków jest niepodleganie ubezpieczeniom społecznym. Co to dokładnie oznacza? Kto obowiązkowo podlega takim ubezpieczeniom? Odpowiadamy.

  • Przychody osoby bezrobotnej
    Osoba bezrobotna (zarejestrowana w urzędzie pracy) to m.in. taka, która nie jest zatrudniona i nie wykonuje innej pracy zarobkowej. Ponadto zdolna i gotowa do podjęcia pracy. Czy taka osoba może osiągać przychód z innego tytułu niż praca? Odpowiadamy.

  • Status bezrobotnego a nieruchomość rolna
    Czy osoba, która posiada nieruchomość rolną może zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy