Jakie okresy zmniejszają urlop wypoczynkowy
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-05-18
Nie było Cię w pracy? Sprawdź, jak ta nieobecność wpłynie na wymiar Twojego urlopu wypoczynkowego!
Zatrudnieni na etacie mają niezbywalne prawo do urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu uzależniony jest od stażu pracy. Jeśli pracownik legitymuje się stażem pracy poniżej 10 lat (do tego okresu zaliczany jest czas nauki), przysługuje mu 20 dni urlopu wypoczynkowego. Staż pracy przekraczający 10 lat uprawnia do 26 dni urlopowych.
Wskazane wymiary urlopu przysługują w skali roku. Jeśli umowa zawarta jest na okres krótszy niż rok, wymiar urlopu obliczany jest proporcjonalnie, zgodnie ze wzorem: 1/12 x 20 lub 26 x liczba miesięcy zatrudnienia.
Okresy zmniejszające wymiar urlopu wypoczynkowego
Przepisy prawa pracy dopuszczają możliwość skrócenia wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownika. Wśród okresów wpływających na długość urlopu wypoczynkowego znajdują się:
- urlop bezpłatny,
- urlop wychowawczy,
- zasadnicza służba wojskowa lub jej formy zastępcze, okresowa służba wojskowa, przeszkolenie wojskowe albo ćwiczenia wojskowe,
- areszt tymczasowy,
- odbywanie kary pozbawienia wolności,
- nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy.
W przypadku, gdy nieobecność trwa co najmniej miesiąc, można dokonać pomniejszenia wymiaru urlopu wypoczynkowego.
Zasady dotyczące ustalania nowego wymiaru urlopu wypoczynkowego
Przepisy nie określają, w jaki konkretnie sposób należy dokonywać proporcjonalnego pomniejszenia wymiaru urlopu wypoczynkowego. Najczęściej, obliczając nowy wymiar urlopu, odejmuje się od liczby miesięcy pozostawania w zatrudnieniu w danym roku 1/12 za każdy pełny miesiąc nieobecności pracownika w pracy.
Nieobecności trwające krócej niż miesiąc nie wpływają na wymiar należnego pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Przy czym okresy ulegają sumowaniu, nawet te niejednorodne, zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy.
Okresy nieobecności, które nie zmniejszają wymiaru urlopu
Pracodawca nie może zmniejszyć wymiaru urlopu wypoczynkowego z powodu nieobecności spowodowanej urlopem macierzyńskim, rodzicielskim oraz chorobą w okresie pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Upał a praca. Co czytamy w przepisach? „Uff - jak gorąco!”. Wysokie temperatury w okresie letnim mogą być bardzo uciążliwe dla pracowników, zwłaszcza tych pracujących na zewnątrz. Dlatego przepisy prawa pracy (BHP) nakładają na pracodawców pewne obowiązki, które mają poprawić komfort pracy w czasie upałów. Jakie? O co powinni zadbać pracodawcy, gdy słupek rtęci przekracza dopuszczalne normy bezpieczeństwa i higieny pracy?

Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę – w trakcie zatrudnienia i po zakończonej umowie Wynagrodzenie za pracę (w ramach stosunku pracy) jest świadczeniem podlegającym szczególnej ochronie. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik nie może się go zrzec, a pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia za wynagrodzeniem. Kiedy powinna być wypłacana pensja? Co z terminem wypłaty, gdy kończy się umowa? Odpowiadamy.

Brak wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia Czy niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? Odpowiadamy.

Okres wypowiedzenia. Czy wlicza się do stażu pracy? Czy można go skrócić? Wypowiadając umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony należy pamiętać, że po złożeniu wypowiedzenia obowiązuje jeszcze okres wypowiedzenia, który jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy przepisy przewidują możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia? Odpowiadamy.

Trzy inne niż wynagrodzenie świadczenia ze stosunku pracy Przepisy prawa pracy (w szczególnych sytuacjach) przyznają pracownikom prawo do innych niż wynagrodzenie świadczeń z tytułu nawiązania stosunku pracy. Mowa tu o odprawie emerytalnej lub rentowej, odprawie pośmiertnej oraz odprawie ekonomicznej z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników. Co warto wiedzieć o tych świadczeniach? Odpowiadamy.

Dofinansowanie stanowiska pracy dla spółdzielni socjalnej Spółdzielnia socjalna to przedsiębiorstwo, które realizuje założenia biznesowe, ale przede wszystkim wspiera i aktywizuje osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, tj. m.in. osoby bezrobotne i niepełnosprawne. Spółdzielnia socjalna, planująca zatrudnienie pracownika, ma możliwość uzyskania dofinansowania na ten cel z urzędu pracy. Jakie warunki musi spełniać? Podpowiadamy.

Pracownik na zwolnieniu lekarskim a informowanie pracodawcy Od wielu lat zwolnienia lekarskie wystawiane są elektronicznie i automatycznie trafiają do pracodawcy. Czy w takiej sytuacji pracownik powinien dodatkowo poinformować przełożonego o chorobie i nieobecności w pracy? Odpowiadamy.

Czym jest plan urlopów? Urlop wypoczynkowy jest prawem pracownika, a więc osoby świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę. Aby czas wolny wszystkich zatrudnionych nadmiernie nie zaburzał funkcjonowania zakładu pracy, potrzebny jest plan. Już pod koniec jednego lub na początku kolejnego roku określa się w nim kto i kiedy skorzysta z przysługującego mu urlopu. Co warto wiedzieć o planie urlopowym?