Повернутися

Umowa-zlecenie – jakie składki są odprowadzane?

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2019-03-25

Podpisałeś umowę-zlecenie? Sprawdź, jakie przepisy obowiązują w związku z tego rodzaju zatrudnieniem. Nie są takie same, jak w przypadku umowy o pracę!

Umowa-zlecenie to umowa cywilnoprawna, regulowana przepisami Kodeksu cywilnego. Nie obowiązują tu przepisy Kodeksu pracy. Co oznacza, że jej treść może być kształtowana swobodnie, nie obowiązują limity czasu pracy czy ochrona przez rozwiązaniem umowy. Od dobrej woli stron zależy wprowadzenie urlopów, które nie muszą być płatne, jak w przypadku umów o pracę.

 

Wypowiedzenie umowy-zlecenia

 

Umowę-zlecenie można wypowiedzieć w każdym czasie, mogą to zrobić obie strony. Wypowiedzenie zlecenia następuje ze skutkiem natychmiastowym, chyba że strona w dokonanym wypowiedzeniu określa inny termin zakończenia umowy. Ponadto w umowie-zleceniu można określić termin wypowiedzenia umowy.

Czy zwolnienie lekarskie będzie płatne - zależy od ustaleń stron. Jeśli zleceniobiorca zgłosi, że chce odprowadzać składkę chorobową, po 90 dniach podlegania ubezpieczeniu, w przypadku choroby, będzie mu przysługiwało płatne zwolnienie lekarskie.

 

Jakie składki powinny być odprowadzane od umowy-zlecenia

 

Od umowy-zlecenia istnieje obowiązek naliczania i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS-u. Zwolnienie z odprowadzania składek społecznych obowiązuje tylko w przypadku, gdy zleceniobiorca posiada inne tytuły do ubezpieczenia, których kwota jest równa lub wyższa niż minimalne wynagrodzenie.
 

Tytuł ubezpieczenia Emerytalne Rentowe Chorobowe Wypadkowe Zdrowotne
Student lub uczeń do 26. roku życia NIE NIE NIE NIE NIE
Osoba zatrudniona w innej firmie z wynagrodzeniem co najmniej minimalnym TAK lub NIE (dobrowolne) TAK lub NIE (dobrowolne) NIE NIE - jeśli nie ma składek emerytalnych i rentowych TAK lub NIE, jeśli są składki emerytalne i rentowe (TAK, jeśli umowa wykonywana jest w siedzibie zleceniodawcy, NIE – jeśli poza siedzibą) TAK
Własny pracownik TAK TAK TAK TAK TAK
Osoba bezrobotna TAK TAK TAK lub NIE (dobrowolne) TAK, jeśli umowa wykonywana jest w siedzibie zleceniodawcy, NIE – jeśli poza siedzibą TAK
Osoba zatrudniona w innej firmie z wynagrodzeniem niższym od minimalnego TAK TAK TAK lub NIE (dobrowolne) TAK, jeśli umowa wykonywana jest w siedzibie zleceniodawcy, NIE – jeśli poza siedzibą TAK
Emeryt, rencista TAK TAK TAK lub NIE (dobrowolne) TAK, jeśli umowa wykonywana jest w siedzibie zleceniodawcy, NIE – jeśli poza siedzibą TAK
Kolejna umowa -zlecenie w tym samym czasie TAK (do minimalnego wynagrodzenia) lub NIE (dobrowolne po przekroczeniu minimalnego wynagrodzenia z poprzednich umów) TAK (do minimalnego wynagrodzenia) lub NIE (dobrowolne po przekroczeniu minimalnego wynagrodzenia z poprzednich umów) NIE NIE – jeśli nie ma składek emerytalnych i rentowych TAK lub NIE, jeśli są składki emerytalne i rentowe (TAK, jeśli umowa wykonywana jest w siedzibie zleceniodawcy, NIE – jeśli poza siedzibą) TAK
Przedsiębiorca TAK lub NIE (dobrowolne tylko przy pełnym ZUS-ie) TAK lub NIE (dobrowolne tylko przy pełnym ZUS-ie) NIE NIE – jeśli nie ma składek emerytalnych i rentowych TAK lub NIE, jeśli są składki emerytalne i rentowe (TAK, jeśli umowa wykonywana jest w siedzibie zleceniodawcy, NIE – jeśli poza siedzibą) TAK

 

Minimalne wynagrodzenie na umowie-zleceniu

 

Od niedawna osoby wykonujące zlecenie mają zagwarantowaną minimalną  stawkę godzinową. Od stycznia 2019 r. wynosi ona 14,70 zł brutto.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Zasiłek dla bezrobotnych a świadczenie rodzicielskie
    Czy można pobierać jednocześnie zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie rodzicielskie? Sprawdź, kiedy te świadczenia można łączyć!

  • Minimalne wynagrodzenie 2024 r.
    Podobnie jak w 2023 r. pierwsza podwyżka minimalnego wynagrodzenia będzie miała miejsce w styczniu 2024 r., a druga w lipcu 2024 r. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2024 r.

  • Ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia
    Martwisz się o ubezpieczenie zdrowotne po ustaniu zatrudnienia? Sprawdź, jak długo możesz korzystać z bezpłatnej opieki medycznej!

  • Karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy"
    Cudzoziemcy, którzy uzyskują pozytywną decyzję wojewody i zezwolenie na pobyt np. czasowy odbierają kartę pobytu, na której najczęściej widnieje adnotacja „dostęp do rynku pracy”. Co ona oznacza? Wyjaśniamy.

  • Zmiany w przepisach BHP na stanowisku pracy wyposażonym w monitor ekranowy
    Postęp technologiczny, a wraz z nim zmiany, które zaszły w ostatnich 25 latach, stały się powodem nowelizacji przepisów dotyczących stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy. Co się zmieniło? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsca pracy do nowych regulacji? Odpowiadamy.

  • Ponad 20 tysięcy złotych na szkolenie dla osoby bezrobotnej
    Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia!

  • Nauka w szkole policealnej a status osoby bezrobotnej
    Zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy student studiów stacjonarnych nie może się zarejestrować w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Co w przypadku ucznia lub słuchacza szkoły policealnej? Czy forma nauki ma znaczenie? Podpowiadamy.

  • Czy premia wlicza się do minimalnego wynagrodzenia?
    Płaca minimalna to ustalone najniższe wynagrodzenie, jakie pracodawca musi wypłacić pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Wynagrodzenie poniżej płacy minimalnej jest naruszeniem praw pracowniczych. Czy pracodawca może uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy