Повернутися

Sztuczna inteligencja a rynek pracy

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2025-01-10

Żyjemy w czasach, w których wykorzystanie sztucznej inteligencji nie należy już wyłącznie do sfery fantastyki. Można wręcz stwierdzić, że świat trzeciej dekady XXI wieku stanął u progu kolejnej rewolucji technologicznej. Jak może ona wpłynąć na rynek pracy?

Jak wynika z badań przytoczonych w ekspertyzie Grupy Roboczej do spraw Sztucznej Inteligencji (GRAI), do 2030 roku około 70% firm będzie stosować przynajmniej jedną formę technologii opartej na AI. Szacuje się również, że wykorzystanie tej technologii może przyczynić się w tym okresie do wzrostu globalnego PKB o 14%.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej państw dąży do stworzenia ram wykorzystania sztucznej inteligencji. W tej materii ścierają się zresztą zwolennicy dwojakiego podejścia. Z jednej strony mamy do czynienia z osobami, które preferują pozostawienie stanu rzeczy takim, jakim jest i swobodnym rozwojem AI bez jakichkolwiek restrykcji. Ich oponenci twierdzą natomiast, że regulacje są niezbędne, aby uniknąć manipulacji związanych z treściami (np. zdjęciami, głosami) generowanymi przez oprogramowanie.

 

Niemal połowa stanowisk

Choć obecnie sztuczną inteligencję możemy poostrzegać raczej jako okazjonalnie wykorzystywaną ciekawostkę, w przyszłości może ona całkowicie przeorientować rynek pracy. Według szacunków ośrodka analitycznego Parlamentu Europejskiego, 14% miejsc pracy w krajach OECD można w wysokim stopniu zautomatyzować. Kolejne 32% mogą natomiast istotnie się zmienić pod wpływem wdrożenia sztucznej inteligencji. To łącznie niemal połowa wszystkich stanowisk!

Pierwsze symptomy nadchodzącej rewolucji da się już odczuć przede wszystkim w sferze zawodów kreatywnych. W 2023 roku jednym z postulatów aktorów i scenarzystów z Hollywood była lepsza ochrona ich praw przed AI. Strajki tej branży wciąż się jednak powtarzają. Obejmują między innymi aktorów z branży gier, protestujących przeciwko zastępowaniu ich głosów i wizerunków tymi tworzonymi cyfrowo.

 

Czytaj także: Rynek pracy – perspektywy na 2025 r.

 

Większa pokusa

To, o czym słyszymy zza Oceanu, może okazać się globalnym zjawiskiem w nadchodzących latach. Automatyzacja i robotyzacja może znacząco usprawnić proces produkcji i uczynić wiele produktów tańszymi. Wraz z tym jednak zagrożona będzie przynajmniej część stanowisk, których pracowników zastąpi wydajniejszy program.

Zmiany obejmą jednak nie tylko pracowników „przy taśmie”. Podobnie jak w przypadku aktorów i scenarzystów, w zależności od intencji, sztuczna inteligencja może zarówno wspierać, jak i wypierać innych pracowników biurowych. Marketingowcy, graficy, moderatorzy profili w mediach społecznościowych… Im bardziej dopracowana sztuczna inteligencja, tym większa może być pokusa, aby powierzać jej coraz więcej obowiązków.

 

A co z samymi pracownikami?

Ci, którzy odnajdą swoje miejsce na rynku wspartym sztuczną inteligencją, będą mogli korzystać z niej wraz z „dobrodziejstwem inwentarza”. AI będzie można wykorzystać do obsługi rutynowych, powtarzających się czynności. Dobrze użyta może skutecznie nakierować nas na optymalne rozwiązanie naszych zadań. To jednak wciąż od nas samych zależeć będzie, czy sztuczna inteligencja będzie dla nas narzędziem, a może zastąpi naszą własną.

 

Czytaj także: Najlepsze Miejsca Pracy w 2024 r.

 

W zależności od potrzeb

Wydaje się, że ewolucja rynku pracy w związku z rozwojem sztucznej inteligencji jest nieuchronna. Nadchodzące lata postawią rządy wielu państw przed dylematem, jak sobie z nią radzić. Najważniejszym zadaniem w tym zakresie wydaje się być pogodzenie interesów pracowników i pracodawców. Istnieje prawdopodobieństwo, że w celu dopasowania się do kurczącego rynku pracy, ludzie zmuszeni będą do nieustannego kształcenia i zmiany profesji co kilka lat, w zależności od potrzeb. Tym samym wyjątkiem będą osoby, które całą karierę zawodową spędzą w jednej firmie. Zmiany na rynku pracy i ryzyko narastających niepokojów społecznych mogą wywołać konieczność wdrażania rozwiązań, które jeszcze kilka lat temu wydawały się abstrakcyjne.

Bezwarunkowy dochód podstawowy? Czterodniowy tydzień pracy? Nierealne?

Być może – podobnie jak dla naszych rodziców i dziadków wolne soboty. To jednak temat na inny artykuł

 

 

Adam Utko (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

Polityka Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce 2025-2030, Grupa Robocza ds. Sztucznej Inteligencji, dostępne TUTAJ [dostęp: 27.12.2024]

Sztuczna inteligencja: szanse i zagrożenia, Parlament Europejski, dostępne TUTAJ [dostęp: 27.12.2024]

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Co jest ważne na rynku pracy dla pracowników z pokolenia Z?
    Osoby z pokolenia Z mają nieco inne spojrzenie na rynek pracy niż ich rodzice czy starsi koledzy. Jest to nie lada wyzwanie dla pracodawców, którzy muszą dostosować swoje miejsca pracy do potrzeb zetek. Na co liczą młodzi ludzie, którzy obecnie szukają zatrudnienia? Jakie są ich priorytety na rynku pracy? Na co powinni zwrócić uwagę pracodawcy? Oto kilka cennych porad.

  • Rynek pracy – perspektywy na 2025 r.
    Jak w najbliższych miesiącach będzie wyglądał polski rynek pracy pod względem rekrutacji? Na to pytanie starają się odpowiedzieć twórcy raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Przedstawiamy wybrane dane z tej publikacji, które ilustrują nastroje polskich pracodawców.

  • Pozytywna i stabilna sytuacja na polskim rynku pracy
    Sytuacja na polskim rynku pracy wydaje się być stabilna i daje powody do optymizmu. Na co powinni zwracać uwagę pracodawcy, by było lepiej i poziom satysfakcji pracowników się zwiększał? Poniżej kilka sugestii.

  • Najlepsze Miejsca Pracy w 2024 r.
    91% pracowników 25 Najlepszych Miejsc Pracy na świecie potwierdza, że kierownictwo ich firm przestrzega zasad etyki i uczciwości, 90% jest dumnych z tego, co robi i nie mniej, bo 91%, ma powody do dumy z miejsca, w którym pracuje. Te dane pokazują, jak pozytywne i silne mogą być relacje w dobrze funkcjonującej, stabilnej firmie. Great Place To Work promuje organizacje, które są w tych staraniach konsekwentne. W efekcie najlepsi, aby zachować miejsce na liście, muszą starać się być… jeszcze lepsi. Przedstawiamy wyniki konkursu Great Place To Work 2024.

  • Pokolenie Z a rynek pracy
    Pokolenie Z (zet) to pokolenie urodzonych po 1995 roku. Są to pierwsi ludzie dorastający w scyfryzowanym społeczeństwie. Osoby z pokolenia Z od kilku lat wkraczają na rynek pracy. Na ich temat krąży wiele negatywnych opinii. Na szczęście są to najczęściej łatki i mity, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Jakimi pracownikami są osoby z pokolenia Z? Jakie wartości wnoszą na rynek pracy? Zapraszamy do lektury.

  • Praca a zdrowie psychiczne
    Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, zdrowie psychiczne to „dobrostan, w którym jednostka uświadamia sobie własne możliwości, potrafi radzić sobie z normalnymi stresami życiowymi, może produktywnie pracować i jest w stanie wnieść wkład do swojej społeczności”. Na zdrowie psychiczne wpływa wszystko to, co wywołuje w nas emocje – życie prywatne, relacje z ludźmi, sytuacja ekonomiczna na świecie i wiele więcej. Wśród tych elementów, szczególnie ważna jest praca.

  • Usługi i instrumenty rynku pracy [INFOGRAFIKA]
    Zadaniem urzędów pracy jest wspieranie osób bezrobotnych w powrocie na rynek pracy. Służą temu usługi rynku pracy i instrumenty rynku pracy. Co się kryje pod tymi pojęciami? Odpowiedź znajduje się w poniższej infografice.

  • Zaangażowanie pracowników. Jak oceniają je Polacy?
    Zaangażowanie pracowników jest jednym z kluczowych elementów wpływających na kondycję firmy. Z badania Enpulse i Nais wynika, że większość z nas jest zaangażowana w wykonywanie swoich obowiązków służbowych. Jak pod tym względem wypadają Polacy na tle innych krajów Europy? Jakie inne wnioski wynikają z badania „Zaangażowanie i benefity 2024”? Odpowiedź poniżej.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy