Повернутися

Staż finansowany przez urząd pracy krok po kroku

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2015-05-18

Chcesz przyjąć osobę, którą przyuczysz do pracy na wybranym stanowisku w swojej firmie? Skorzystaj ze wsparcia oferowanego przez urzędy pracy. Wystarczy wykonać kilka prostych kroków, aby uzyskać pomoc z urzędu. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Staż finansowany przez urząd pracy krok po kroku

1. Pobierz wniosek

Aby zorganizować staż w ramach finansowania z urzędu pracy, musisz w pierwszej kolejności złożyć wniosek w urzędzie pracy, zgodnie z siedzibą lub oddziałem firmy. Aktualne dokumenty do pobrania – wniosek i zasady, można znaleźć na stronie internetowej danego urzędu lub w jego siedzibie. Tam też znajdziesz dodatkowe informacje i wskazówki.

2. Zapoznaj się dokładnie z regulaminem

Zasady przyznawania staży oparte są na zapisach z ustawy, rozporządzenia oraz wewnętrznych regulaminach urzędów pracy. Przed wypełnieniem wniosku zapoznaj się wnikliwie z regulaminem. Znajdziesz tu odpowiedź na pytanie, czy w ogóle masz szansę zorganizować staż oraz informacje dotyczące wypełniania wniosku, niezbędnych załączników oraz terminów.

3. Wypełnij wniosek i skompletuj dokumenty

Po zapoznaniu się z regulaminem wiesz już, czy spełniasz warunki, aby starać się o zorganizowanie stażu oraz w jaki sposób prawidłowo wypełnić wniosek. Na jego podstawie zapada decyzja o przyznaniu wsparcia, dlatego podejdź do wypełnienia go z niezwykłą dokładnością i cierpliwością. Skompletuj wszystkie, niezbędne dokumenty. Pamiętaj! Wniosek powinien być wypełniony czytelnie i zwierać dane Twojej firmy, dane dotyczące stanowisk pracy, na które osoby bezrobotne będą kierowane do odbycia stażu oraz program stażu. Upewnij się czy nie jest wymagane również zobowiązanie do zatrudnienia po odbytym stażu.

4. Złóż wniosek

Poprawnie wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami złóż w kancelarii lub miejscu do tego wyznaczonym we właściwym urzędzie pracy. Na jego rozpatrzenie urząd ma miesiąc. Najczęściej urzędy pracy zamieszczają informację o wynikach na swojej stronie internetowej oraz informują o tym klienta pisemnie.

5. Podpisz umowę

Jeśli Twój wniosek został rozpatrzony pozytywnie, powinieneś zgłosić się do urzędu pracy w celu podpisania umowy i ustalenia szczegółów. Pamiętaj, zwlekanie ze zgłoszeniem się do urzędu może uniemożliwić Ci organizację stażu.
Podpisując umowę, zobowiązujesz się do zapewnienia należytej realizacji stażu, zgodnie z ustalonym programem.

6. Wybór osoby bezrobotnej

O tym, kogo przyjmiesz na staż, decydujesz sam. O wyborze kandydata możesz zadecydować już na etapie składania wniosku (we wniosku znajdziesz miejsce na podanie danych konkretnej osoby bezrobotnej) lub po jego rozpatrzeniu. Jeśli nie masz z góry upatrzonego kandydata, urząd będzie kierował na rozmowę kwalifikacyjną osoby, które spełniają wymagania określone przez Ciebie.

Pamiętaj! Stażysta przed rozpoczęciem pracy musi przejść badania lekarskie, tak jak w przypadku pracownika. Koszty takich badań, w zależności od regulaminu obowiązującego w danym urzędzie, może ponosić pracodawca lub urząd pracy.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również:


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Wypowiedzenie umowy pracownicy w ciąży
    Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Zgodnie z przepisami, nie. Pracownica taka jest chroniona od pierwszego dnia ciąży. Są jednak sytuacje, w których może dojść do zakończenia pracy takiej pracownicy. Jakie to przypadki? Odpowiadamy.

  • Cudzoziemcy - praca po zakończeniu ważności zezwolenia na pracę a oczekiwaniem na rejestrację oświadczenia
    Zdarzają się sytuacje, w których ważność kończy jeden dokument legalizujący pracę cudzoziemca i pracodawca czeka na uzyskanie kolejnego. Co się dzieje w okresie oczekiwania? Jak to wygląda w przypadku zakończenia ważności zezwolenia na pracę, gdy pracodawca czeka na rejestrację oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy? Czy praca w okresie oczekiwania jest legalna? Odpowiadamy.

  • Rozmowa o wsparciu EURES. Na co może liczyć osoba poszukująca pracy za granicą oraz pracodawca [WYWIAD]
    „Doradcy EURES dokładają wszelkich starań, aby zapewnić rzetelność i wiarygodność ofert pracy. Są to oferty od sprawdzonych pracodawców i sporadycznie zdarzają się takie nieprawidłowości, jak łamanie prawa pracy czy też łamanie przepisów dotyczących wynajmu mieszkań. Czasami występują niedomówienia, zarówno ze strony pracowników, jak i pracodawców. W miarę możliwości, staramy się wyjaśniać takie kwestie. Zawsze słuchamy obu stron – i pracownika, i pracodawcy” – mówi Beata Chrościńska doradca EURES w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku. Więcej o działalności i wsparciu EURES w poniższej rozmowie. Zachęcamy do lektury.

  • Zasiłek dla bezrobotnych na 365 dni - komu przysługuje?
    Prawo do zasiłku dla bezrobotnych, po spełnieniu warunków, co do zasady przysługuje na 180 lub 365 dni. Kto może liczyć na zasiłek przez rok? Odpowiadamy.

  • Praca w godzinach nadliczbowych. Kto nie może jej wykonywać, a kto może jej odmówić?
    Praca w godzinach nadliczbowych jest możliwa w określonych przypadkach. Są jednak grupy pracowników, którym nie można jej powierzyć w ogóle. Kto się do nich zalicza? Są też grupy pracowników, którzy mogą odmówić pracy w godzinach nadliczbowych. Kto może nie wyrazić zgody na taką pracę? Odpowiadamy.

  • Czy pracodawca może powierzyć pracę w innym miejscu niż wskazane w umowie?
    Miejsce lub miejsca wykonywania pracy są wskazane w umowie o pracę. Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę w innej lokalizacji niż ta wskazana w umowie? Odpowiadamy.

  • Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?
    Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

  • Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Instrukcja krok po kroku
    Pracodawca, który planuje zatrudnienie obywatela Ukrainy powinien wiedzieć, że do podpisania umowy nie wystarczy jedynie potwierdzenie obywatelstwa ukraińskiego. Przede wszystkim należy upewnić się, że cudzoziemiec ma tytuł do legalnego pobytu w Polsce. Od czego zacząć? Jak legalnie powierzyć pracę obywatelowi Ukrainy? Wyjaśniamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy