Повернутися

Skrócenie okresu wypowiedzenia

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-06-05

Okres wypowiedzenia umowy o pracę ma na celu ochronę interesów zarówno pracownika, jaki i pracodawcy. Co w przypadku, jeśli to właśnie w interesie pracownika czy pracodawcy jest wcześniejsze rozwiązanie umowy?

Skrócenie okresu wypowiedzenia pracownika przez pracodawcę jest możliwe w określonych okolicznościach lub na mocy porozumienia stron między pracownikiem a pracodawcą.

 

Kiedy pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia?

Zgodnie z art. 36 Kodeksu pracy pracodawca może skrócić trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony w przypadku:

  • ogłoszenia upadłości pracodawcy,
  • likwidacji zakładu pracy,
  • innej przyczyny niezależnej od pracownika,
  • porozumienia stron.

Pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia pracownika tylko w przypadku trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, czyli dotyczy to tylko pracowników zatrudnionych co najmniej 3 lata u jednego pracodawcy.

 W przypadku, gdy pracodawca chce skrócić okres wypowiedzenia umowy pracownika, ma on obowiązek złożyć stosowne oświadczenie wraz z wypowiedzeniem umowy o pracę, nie może tego zrobić później.

 

Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia

Kodeks pracy zakłada, że pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia,  nie wlicza się natomiast do wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Umowa o pracę ulega rozwiązaniu, gdy minie skrócony okres wypowiedzenia . W związku z tym pracodawca ma obowiązek wypłaty odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia najpóźniej ostatniego dnia pracy pracownika.

Art. 36 (2) Kodeksu pracy przewiduje również możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W tym okresie pracownikowi również przysługuje prawo do wynagrodzenia.

 

Skrócenie okresu wypowiedzenia z woli pracownika

Bez względu na długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę, pracownik wraz z pracodawcą mają prawo do zawarcia porozumienia w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy. Nie oznacza to jednak, że umowa zostanie rozwiązana za porozumieniem stron. Takie ustalenie nie zmienia formy rozwiązania umowy.

W tym przypadku nie ma minimalnego czasu trwania okresu wypowiedzenia. Strony mogą zawrzeć porozumienie w dowolnym momencie okresu wypowiedzenia. Zakończenie umowy następuje wówczas z dniem zawarcia takiego porozumienia i nie daje pracownikowi prawa do odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia, a skrócony okres nie będzie się wliczał do stażu pracy.

Informacji w zakresie przepisów kodeksu pracy udziela Państwowa Inspekcja Pracy.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Art. 36 Kodeksu pracy

 

 

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Upał a praca. Co czytamy w przepisach?
    „Uff - jak gorąco!”. Wysokie temperatury w okresie letnim mogą być bardzo uciążliwe dla pracowników, zwłaszcza tych pracujących na zewnątrz. Dlatego przepisy prawa pracy (BHP) nakładają na pracodawców pewne obowiązki, które mają poprawić komfort pracy w czasie upałów. Jakie? O co powinni zadbać pracodawcy, gdy słupek rtęci przekracza dopuszczalne normy bezpieczeństwa i higieny pracy?

  • Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę – w trakcie zatrudnienia i po zakończonej umowie
    Wynagrodzenie za pracę (w ramach stosunku pracy) jest świadczeniem podlegającym szczególnej ochronie. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik nie może się go zrzec, a pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia za wynagrodzeniem. Kiedy powinna być wypłacana pensja? Co z terminem wypłaty, gdy kończy się umowa? Odpowiadamy.

  • Brak wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia
    Czy niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? Odpowiadamy.

  • Okres wypowiedzenia. Czy wlicza się do stażu pracy? Czy można go skrócić?
    Wypowiadając umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony należy pamiętać, że po złożeniu wypowiedzenia obowiązuje jeszcze okres wypowiedzenia, który jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy przepisy przewidują możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia? Odpowiadamy.

  • Trzy inne niż wynagrodzenie świadczenia ze stosunku pracy
    Przepisy prawa pracy (w szczególnych sytuacjach) przyznają pracownikom prawo do innych niż wynagrodzenie świadczeń z tytułu nawiązania stosunku pracy. Mowa tu o odprawie emerytalnej lub rentowej, odprawie pośmiertnej oraz odprawie ekonomicznej z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników. Co warto wiedzieć o tych świadczeniach? Odpowiadamy.

  • Pracownik na zwolnieniu lekarskim a informowanie pracodawcy
    Od wielu lat zwolnienia lekarskie wystawiane są elektronicznie i automatycznie trafiają do pracodawcy. Czy w takiej sytuacji pracownik powinien dodatkowo poinformować przełożonego o chorobie i nieobecności w pracy? Odpowiadamy.

  • Czym jest plan urlopów?
    Urlop wypoczynkowy jest prawem pracownika, a więc osoby świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę. Aby czas wolny wszystkich zatrudnionych nadmiernie nie zaburzał funkcjonowania zakładu pracy, potrzebny jest plan. Już pod koniec jednego lub na początku kolejnego roku określa się w nim kto i kiedy skorzysta z przysługującego mu urlopu. Co warto wiedzieć o planie urlopowym?

  • Uzupełniający urlop macierzyński, czyli uprawnienia pracowników, którzy są rodzicami wcześniaków
    W Kodeksie pracy pojawił się nowy przepis, który zacznie obowiązywać od 19 marca 2025 r. Dzięki niemu rodzice hospitalizowanych dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych noworodków będą mogli skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. W jakim wymiarze? Jakie warunki należy spełnić? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy