Składki odprowadzane za bezrobotnego
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-05-11
Sprawdź, jakie składki odprowadzane są za zarejestrowaną osobę bezrobotną!
Wśród pytań, które otrzymujemy, często pojawiają się te dotyczące ciągłości ubezpieczenia - kontynuacji opłacania składek. Rejestrujący się w urzędzie pracy bezrobotni sądzą, że okres figurowania w rejestrze wlicza się do okresów składkowych, od których uzależnione jest przyznanie prawa do emerytury. Pytają również o odszkodowanie z tytułu nieszczęśliwego wypadku lub świadczenia związane z chorobą bądź ciążą dla zarejestrowanych bezrobotnych.
Składki odprowadzane za wszystkie zarejestrowane osoby bezrobotne
Rejestrujący się w urzędzie ze statusem osoby bezrobotnej zostają objęci ubezpieczeniem zdrowotnym od daty rejestracji. Ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy ma pierwszeństwo. Jeśli więc do ubezpieczenia zgłosił nas małżonek lub inny uprawniony członek rodziny, należy z niego wystąpić.
Prawo do ubezpieczenia zdrowotnego mają wszyscy zarejestrowani bez względu na sposób rozwiązania umowy, zawieszenia działalności czy posiadania prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
Ubezpieczenia dla określonej grupy zarejestrowanych bezrobotnych
Zarejestrowani w urzędzie pracy bezrobotni, którzy pobierają zasiłek, zgłoszeni są do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Składki za bezrobotnego finansowane są w całości przez urząd pracy, ze środków Funduszu Pracy. Podstawą wymiaru dla składek emerytalnej i rentowej jest kwota zasiłku łącznie z kosztami uzyskania i kwotą podatku dochodowego. Okres pobierania zasiłku jest traktowany jako okres składkowy.
Składki odprowadzane są tylko w okresie przysługiwania zasiłku dla bezrobotnych. Później zainteresowany może opłacać składki na własną rękę. Nie wpływa to na utratę statusu.
Składki, których urząd pracy nie odprowadza w ogóle
Urząd pracy nie opłaca za zarejestrowane osoby bezrobotne składki wypadkowej oraz chorobowej. Oznacza to, że bezrobotny nie ma prawa do odszkodowania w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Brak składki chorobowej pozbawia zaś możliwości uzyskiwania świadczeń z tytułu choroby lub porodu.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło: Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Boom na programistów potrwa do 2030 roku - prognoza ekspertów Polska potrzebuje przynajmniej 12 lat na rozwiązanie problemu z niedoborem specjalistów IT, alarmują eksperci. Tymczasem maleje deficyt programistów w innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z najnowszymi danymi, do 2020 roku wyniesie on nie 1 mln, a 600 tys. wakatów.

Okresy wpływające na wysokość zasiłku dla bezrobotnych Zastanawiasz się, w jakiej wysokości otrzymasz zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiedź uzależniona jest od sumy Twoich okresów uprawniających do zasiłku. Sprawdź, w jakiej wysokości świadczenie otrzymasz!

Wsparcie z urzędu pracy cudzoziemców Z jakich usług i instrumentów rynku pracy mogą korzystać cudzoziemcy zarejestrowani w urzędzie pracy?

Świadczenia z urzędu pracy dla cudzoziemców Którzy cudzoziemcy mogą korzystać z zasiłku dla bezrobotnych oraz dodatku aktywizacyjnego?

Rejestracja cudzoziemca w urzędzie pracy Kto spośród cudzoziemców może dokonać rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna?

Dlaczego nie każdy przedsiębiorca otrzyma zasiłek dla bezrobotnych? Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane nie dla wszystkich zarejestrowanych. Jakie warunki musi spełniać przedsiębiorca, żeby otrzymać zasiłek?

Karencja, czyli opóźnienie w wypłacie zasiłku Co do zasady prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Są jednak okoliczności, które wpływają na to, że świadczenie jest naliczane i wypłacane z opóźnieniem. Co ma wpływ na karencję, czyli okres wyczekiwania na zasiłek dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

Powódź 2024 r. - wsparcie dla pracodawców Pracodawcy z terenów dotkniętych powodzią, która nawiedziła Polskę we wrześniu 2024 r., mogą liczyć na wsparcie, m.in. przewidziane w przepisach ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Jaka konkretnie pomoc jest przewidziana dla przedsiębiorców? Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyjaśnienia dotyczące trzech wsparć z powiatowych urzędów pracy.