Повернутися

Seniorzy wybierają pracę - pracodawcy coraz częściej wybierają seniorów

Starzenie się społeczeństwa stanowi jedno z największych wyzwań dla współczesnego rynku pracy, a myślenie „nie zatrudniajmy kogoś, kto wchodzi w wiek ochronny" staje się coraz bardziej nieaktualne. Jeśli zjawisko starzenia ludności utrzyma się dłużej, a wszystko na to wskazuje, to może już teraz warto dostosować warunki pracy do potrzeb i możliwości seniorów oraz podjąć kroki w kierunku ich rekrutacji.

Przeprowadzone w lutym i marcu 2023 r. badanie Minds&Roses dla OLX Praca pokazuje, że prawie 70 proc. osób w wieku przedemerytalnym (ochronnym) deklaruje chęć dalszej aktywności zawodowej. Wśród osób, które nabyły już prawa do emerytury, aktywnych zawodowo pozostaje 31 proc. kobiet i 24 proc. mężczyzn. Ich liczba z roku na rok systematycznie rośnie. Przybywa również ofert pracy skierowanych tylko i wyłącznie do osób starszych. Najwięcej ogłoszeń dotyczy pracy w gastronomii i transporcie. Nieco mniej na stanowiskach sprzedawcy, magazyniera czy przy produkcji. Duże zainteresowanie występuje w przypadku zawodów specjalistycznych, gdzie wieloletnie doświadczenie przemawia na korzyść pracownika np. księgowa, prawnik, lekarz.

Pracodawcy chcąc zatrudniać osoby o szerokim wachlarzu kompetencji i kwalifikacji coraz częściej stawiają na emerytów. Są to osoby o ogromnym potencjale umysłowym, dużym doświadczeniu i w większości cechujące się gotowością na dalszy rozwój, mające ustabilizowaną sytuację życiową. Spośród seniorów pracodawcy mogą pozyskać rzetelnych i lojalnych pracowników, posiadających dużą wiedzę i umiejętności. Motywacje pracodawców do ich zatrudniania są zatem różne, a istotną kwestią jest możliwość uzyskania ulg czy dotacji. Wreszcie emerytowani pracownicy to także niższe koszty zatrudnienia.

Z perspektywy osób 50+ ważne jest natomiast tworzenie elastycznych i przyjaznych warunków zatrudnienia, aby mogli pogodzić pracę z aktywnością pozazawodową. Motywacją do kontynuowania aktywności zawodowej na emeryturze są oczywiście kwestie finansowe, ale także kontakty społeczne. Ponad połowa badanych, którzy obecnie nie są aktywni zawodowo, deklaruje, że podjęłaby pracę w sytuacji otrzymania ciekawej oferty, co może zapobiec powstawaniu luki kompetencyjnej w przyszłości.

Powiatowy Urząd Pracy w Mławie dostrzega te zmiany i od kilku lat promuje aktywizację zawodową seniorów. Naszym celem na kolejny rok będą działania ukierunkowane na  budowanie lokalnego rynku pracy pod kątem kształtowania świadomości pracodawców, tak aby przekonać ich do korzyści wynikających z zatrudniania seniorów.

 

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej urzędu pracy.

Źródło: Powiatowy Urząd Pracy w Mławie, 27.09.2023 r.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.