Повернутися

Przyszłość rynku pracy – prognoza WEF

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2025-02-07

W niedawnym artykule poruszyliśmy kwestię związaną ze sztuczną inteligencją i zmianami zachodzącymi na rynku pracy. Jakie natomiast są przewidywania ekspertów? Na jakie zawody najbardziej wzrośnie zapotrzebowanie, a które stracą na znaczeniu?

Eksperci biorący udział w Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) kilka dni temu opublikowali raport The Future of Jobs Report 2025 (dostępny tutaj), w którym przewidują kluczowe wyzwania i przemiany zachodzące na światowym rynku pracy. Analitycy szacują, że do 2030 roku utworzonych zostanie 170 milionów stanowisk. Jednocześnie 92 miliony istniejących stanowisk zostanie wypartych z rynku.

 

Czytaj także: Sztuczna inteligencja a rynek pracy

 

Choć pod tym względem globalny rynek zyska netto 78 milionów miejsc pracy, to ponad 90 milionów pracowników będzie zmuszonych do przebranżowienia. W jakich zawodach najłatwiej znajdą oni pracę, a które z nich będą zagrożone redukcjami etatów?

 

 

Największe zapotrzebowanie przewidywane jest na wysoko wyspecjalizowanych specjalistów. Z optymizmem w przyszłość mogą patrzeć analitycy danych i programiści w różnych dziedzinach. Analitycy przewidują rosnący popyt na specjalistów od sztucznej inteligencji i programowania maszynowego. Inne wiodące zawody związane są z m.in. rozwojem branży pojazdów elektrycznych i autonomicznych. Na zatrudnienie nie będą mogli narzekać kierowcy lekkich ciężarówek i dostawcy usług oraz inżynierowie środowiskowi i od energii odnawialnej.

W ciemniejszych barwach perspektywy rysują się z kolei dla pracowników z szeroko rozumianej obsługi klienta. W ścisłej czołówce zawodów zagrożonych redukcją etatu znajdują się pracownicy obsługi poczty, kasjerzy, a także asystenci zarządów czy pracownicy administracyjni. Zmiany nie unikną także księgowi, wprowadzający dane, pracownicy powiązani z drukiem, a nawet telemarketerzy.

 

Ku gospodarce cyfrowej

Prognozy ekspertów ze Światowego Forum Ekonomicznego jasno wskazują, że nadchodzące lata będą stanowić znaczące przyśpieszenie w ewolucji ku gospodarce (coraz bardziej) cyfrowej. Wdrażanie nowych technologii (sztuczna inteligencja!), postępująca automatyzacja i robotyzacja znacząco przyczyni się do transformacji rynku. To zaś, niejako efektem kaskady, wywoła wzrost zapotrzebowania w innych wymiarach, jak choćby dostępu do taniej i ekologicznej energii czy zabezpieczenia systemów w zakresie cyberbezpieczeństwa.

 

Starzejące się społeczeństwo

Istotnym wyzwaniem dla gospodarek państw wysokorozwiniętych jest starzejące się społeczeństwo i kurcząca się populacja w wieku produkcyjnym. Naturalnym dla starzejących się społeczeństw jest rosnące zapotrzebowanie na pracowników ochrony zdrowia (np. pielęgniarki) czy opiekunów seniorów.

 

Czytaj także: Co jest ważne na rynku pracy dla pracowników z pokolenia Z?

 

Natomiast sam fakt kurczącego się rynku pracy, może przyczynić się do działań podejmowanych przez poszczególne państwa (np. podniesienie wieku emerytalnego), a samych pracodawców niejako „zmusi” do jak najefektywniejszego wykorzystania pracowników, pozyskiwania talentów i inwestowania w nie. Natomiast jeśli potrzeb kadrowych nie będzie można zaspokoić…

…zaistnieje konieczność sięgnięcia po pracowników z państw rozwijających się. Jest to zresztą zjawisko, które obserwujemy w naszym kraju już od pewnego czasu. Można spodziewać się, że wakaty coraz częściej podejmować będą cudzoziemcy z państw, których dynamika wzrostu demograficznego jest nieadekwatna do stopnia rozwoju lokalnych gospodarek.

 

Niepewność jutra

Prognozując przemiany w światowej gospodarce, nie można być jednak pewnym wszystkiego. Analitycy WEF podkreślili obawy i niepewność wśród ankietowanych organizacji, które dotyczyły m.in. restrykcji związanych z handlem i inwestycjami czy też ingerencji rządów, choćby w zakresie polityki przemysłowej.

Niepewność jutra, potencjalna wojna celna między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, trwające wojny i konflikty zbrojne w wielu miejscach świata i ogólna nieprzewidywalność areny międzynarodowej sprawia, że trudno jest w stu procentach przewidzieć sposób ewolucji światowej gospodarki. Niemniej, przedstawione prognozy wydają się dość wiarygodnie odnosić do wyzwań związanych ze współczesnością. Jeśli więc, drogi Czytelniku, dopiero wchodzisz na rynek pracy lub planujesz przekwalifikowanie, ten raport jest dobrą wskazówką, w którym kierunku powinieneś podążać.

 

 

Adam Utko (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

Raport World Economic Forum "Future of Jobs 2025".

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Rynek pracy w obliczu rosnącego znaczenia sztucznej inteligencji
    Większość pracowników czuje niepokój i niepewność w związku z wprowadzaniem na rynek pracy technologii wspieranych przez sztuczną inteligencję. Czy słusznie? Jak można poprawić nastrój i nastawienie pracowników, którzy obawiają się o swoją przyszłość w związku z obecnością AI? Wskazówki przynoszą badania rynku pracy. Oto niektóre z nich.

  • Stawki składek na ubezpieczenia społeczne w 2025 r.
    Wraz z nadejściem 2025 roku zmieniła się wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, które przedsiębiorcy zapłacą do ZUS. Jako że od 1 stycznia br. wzrosło minimalne wynagrodzenie za pracę i zgodnie z prognozami zwiększy się też przeciętne miesięczne wynagrodzenie, płatnicy zapłacą wyższe składki. W jakiej wysokości? Odpowiadamy.

  • Dlaczego cudzoziemcy wybierają Polskę na miejsce do życia i pracy?
    Polska, jako kraj o dynamicznie rozwijającej się gospodarce, staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla cudzoziemców poszukujących nowych możliwości życiowych i zawodowych. Na decyzję o osiedleniu się w RP wpływa wiele czynników, takich jak sytuacja gospodarcza, atrakcyjny rynek pracy, jakość życia oraz rosnąca otwartość społeczeństwa na osoby z zagranicy.

  • Sztuczna inteligencja a rynek pracy
    Żyjemy w czasach, w których wykorzystanie sztucznej inteligencji nie należy już wyłącznie do sfery fantastyki. Można wręcz stwierdzić, że świat trzeciej dekady XXI wieku stanął u progu kolejnej rewolucji technologicznej. Jak może ona wpłynąć na rynek pracy?

  • Co jest ważne na rynku pracy dla pracowników z pokolenia Z?
    Osoby z pokolenia Z mają nieco inne spojrzenie na rynek pracy niż ich rodzice czy starsi koledzy. Jest to nie lada wyzwanie dla pracodawców, którzy muszą dostosować swoje miejsca pracy do potrzeb zetek. Na co liczą młodzi ludzie, którzy obecnie szukają zatrudnienia? Jakie są ich priorytety na rynku pracy? Na co powinni zwrócić uwagę pracodawcy? Oto kilka cennych porad.

  • Rynek pracy – perspektywy na 2025 r.
    Jak w najbliższych miesiącach będzie wyglądał polski rynek pracy pod względem rekrutacji? Na to pytanie starają się odpowiedzieć twórcy raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Przedstawiamy wybrane dane z tej publikacji, które ilustrują nastroje polskich pracodawców.

  • Pozytywna i stabilna sytuacja na polskim rynku pracy
    Sytuacja na polskim rynku pracy wydaje się być stabilna i daje powody do optymizmu. Na co powinni zwracać uwagę pracodawcy, by było lepiej i poziom satysfakcji pracowników się zwiększał? Poniżej kilka sugestii.

  • Najlepsze Miejsca Pracy w 2024 r.
    91% pracowników 25 Najlepszych Miejsc Pracy na świecie potwierdza, że kierownictwo ich firm przestrzega zasad etyki i uczciwości, 90% jest dumnych z tego, co robi i nie mniej, bo 91%, ma powody do dumy z miejsca, w którym pracuje. Te dane pokazują, jak pozytywne i silne mogą być relacje w dobrze funkcjonującej, stabilnej firmie. Great Place To Work promuje organizacje, które są w tych staraniach konsekwentne. W efekcie najlepsi, aby zachować miejsce na liście, muszą starać się być… jeszcze lepsi. Przedstawiamy wyniki konkursu Great Place To Work 2024.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy