Повернутися

Przyszłość rynku pracy – prognoza WEF

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2025-02-07

W niedawnym artykule poruszyliśmy kwestię związaną ze sztuczną inteligencją i zmianami zachodzącymi na rynku pracy. Jakie natomiast są przewidywania ekspertów? Na jakie zawody najbardziej wzrośnie zapotrzebowanie, a które stracą na znaczeniu?

Eksperci biorący udział w Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) kilka dni temu opublikowali raport The Future of Jobs Report 2025 (dostępny tutaj), w którym przewidują kluczowe wyzwania i przemiany zachodzące na światowym rynku pracy. Analitycy szacują, że do 2030 roku utworzonych zostanie 170 milionów stanowisk. Jednocześnie 92 miliony istniejących stanowisk zostanie wypartych z rynku.

 

Czytaj także: Sztuczna inteligencja a rynek pracy

 

Choć pod tym względem globalny rynek zyska netto 78 milionów miejsc pracy, to ponad 90 milionów pracowników będzie zmuszonych do przebranżowienia. W jakich zawodach najłatwiej znajdą oni pracę, a które z nich będą zagrożone redukcjami etatów?

 

 

Największe zapotrzebowanie przewidywane jest na wysoko wyspecjalizowanych specjalistów. Z optymizmem w przyszłość mogą patrzeć analitycy danych i programiści w różnych dziedzinach. Analitycy przewidują rosnący popyt na specjalistów od sztucznej inteligencji i programowania maszynowego. Inne wiodące zawody związane są z m.in. rozwojem branży pojazdów elektrycznych i autonomicznych. Na zatrudnienie nie będą mogli narzekać kierowcy lekkich ciężarówek i dostawcy usług oraz inżynierowie środowiskowi i od energii odnawialnej.

W ciemniejszych barwach perspektywy rysują się z kolei dla pracowników z szeroko rozumianej obsługi klienta. W ścisłej czołówce zawodów zagrożonych redukcją etatu znajdują się pracownicy obsługi poczty, kasjerzy, a także asystenci zarządów czy pracownicy administracyjni. Zmiany nie unikną także księgowi, wprowadzający dane, pracownicy powiązani z drukiem, a nawet telemarketerzy.

 

Ku gospodarce cyfrowej

Prognozy ekspertów ze Światowego Forum Ekonomicznego jasno wskazują, że nadchodzące lata będą stanowić znaczące przyśpieszenie w ewolucji ku gospodarce (coraz bardziej) cyfrowej. Wdrażanie nowych technologii (sztuczna inteligencja!), postępująca automatyzacja i robotyzacja znacząco przyczyni się do transformacji rynku. To zaś, niejako efektem kaskady, wywoła wzrost zapotrzebowania w innych wymiarach, jak choćby dostępu do taniej i ekologicznej energii czy zabezpieczenia systemów w zakresie cyberbezpieczeństwa.

 

Starzejące się społeczeństwo

Istotnym wyzwaniem dla gospodarek państw wysokorozwiniętych jest starzejące się społeczeństwo i kurcząca się populacja w wieku produkcyjnym. Naturalnym dla starzejących się społeczeństw jest rosnące zapotrzebowanie na pracowników ochrony zdrowia (np. pielęgniarki) czy opiekunów seniorów.

 

Czytaj także: Co jest ważne na rynku pracy dla pracowników z pokolenia Z?

 

Natomiast sam fakt kurczącego się rynku pracy, może przyczynić się do działań podejmowanych przez poszczególne państwa (np. podniesienie wieku emerytalnego), a samych pracodawców niejako „zmusi” do jak najefektywniejszego wykorzystania pracowników, pozyskiwania talentów i inwestowania w nie. Natomiast jeśli potrzeb kadrowych nie będzie można zaspokoić…

…zaistnieje konieczność sięgnięcia po pracowników z państw rozwijających się. Jest to zresztą zjawisko, które obserwujemy w naszym kraju już od pewnego czasu. Można spodziewać się, że wakaty coraz częściej podejmować będą cudzoziemcy z państw, których dynamika wzrostu demograficznego jest nieadekwatna do stopnia rozwoju lokalnych gospodarek.

 

Niepewność jutra

Prognozując przemiany w światowej gospodarce, nie można być jednak pewnym wszystkiego. Analitycy WEF podkreślili obawy i niepewność wśród ankietowanych organizacji, które dotyczyły m.in. restrykcji związanych z handlem i inwestycjami czy też ingerencji rządów, choćby w zakresie polityki przemysłowej.

Niepewność jutra, potencjalna wojna celna między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, trwające wojny i konflikty zbrojne w wielu miejscach świata i ogólna nieprzewidywalność areny międzynarodowej sprawia, że trudno jest w stu procentach przewidzieć sposób ewolucji światowej gospodarki. Niemniej, przedstawione prognozy wydają się dość wiarygodnie odnosić do wyzwań związanych ze współczesnością. Jeśli więc, drogi Czytelniku, dopiero wchodzisz na rynek pracy lub planujesz przekwalifikowanie, ten raport jest dobrą wskazówką, w którym kierunku powinieneś podążać.

 

 

Adam Utko (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło:

Raport World Economic Forum "Future of Jobs 2025".

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Priorytety zawodowe młodych pracowników
    Każdy pracownik ma swoją listę priorytetów zawodowych. Dla jednych najlepszym środkiem motywującym są pieniądze. Dla innych jest to rozwój zawodowy, a jeszcze inni wskażą np. równowagę między pracą a życiem osobistym. Jak na priorytety zawodowe zapatrują się młodzi pracownicy? Czy dla osób z pokolenia Z najważniejsze jest wynagrodzenie, czy może coś innego, np. możliwość pracy zdalnej? Czy zetki są idealistami, czy twardo stąpają po ziemi? Odpowiedzi na te pytania przynosi badanie „Work War Z”. Oto najważniejsze wnioski.

  • Praca a benefity. Jak pracodawcy przyciągają pracowników?
    Niedobór kandydatów na rynku i rywalizacja o specjalistów sprawiają, że pracodawcy na różne sposoby pragną przyciągnąć wykwalifikowanych pracowników do siebie. W ogłoszeniach o pracy często napotyka się na wzmianki o różnego rodzaju dodatkowych korzyściach, niekoniecznie materialnych. Jakie benefity stają się powszechne, a jakich poszukują pracownicy w miejscu pracy?

  • Szkolenia przyszłości
    Szkolenie się, czyli rozwijanie wiedzy i umiejętności, to niezwykle istotny aspekt kariery zawodowej. Zwłaszcza w tak dynamicznie zmieniających się czasach nowości technologicznych, ze sztuczną inteligencją (AI) na czele. Jak powinny wyglądać innowacyjne szkolenia i czy firmy z sektora usług rozwojowych będą w stanie nadążyć za zmianami?

  • Pokolenie Z – czego oczekuje w miejscu pracy?
    Czego szukają w miejscu pracy osoby z pokolenia Z? Jakie są ich priorytety, a co ma dla nich drugorzędne znaczenie? Na te pytania starają się odpowiedzieć twórcy badania „Work War Z”.

  • Sztuczna inteligencja a rynek pracy. Wyzwania i szanse
    Sztuczna inteligencja to jeden z najważniejszych filarów współczesnej rewolucji technologicznej. Jej dynamiczny rozwój ma bezpośredni wpływ na wiele aspektów życia społecznego, gospodarczego i zawodowego. W szczególności, zmiany te są wyraźnie widoczne na rynku pracy, gdzie AI wprowadza nowe modele zatrudnienia, zmienia wymagania wobec pracowników oraz prowadzi do redefinicji kompetencji niezbędnych do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Chociaż technologia ta niesie ze sobą liczne korzyści, stanowi także poważne wyzwanie, zwłaszcza w kontekście przyszłości tradycyjnych zawodów i ról zawodowych.

  • Brak ukończenia szkoły ponadpodstawowej – co dalej?
    Nie każda droga życiowa przebiega zgodnie z utartym schematem – szkoła, studia, praca. Różne sytuacje mogą sprawić, że edukacja na poziomie ponadpodstawowym nie została ukończona, ale to nie oznacza, że przyszłość jest zagrożona. Istnieją kroki, które mogą pomóc w zdobyciu zatrudnienia, rozwoju i osiągnięciu sukcesu. Oto kilka możliwości, które warto rozważyć.

  • Rynek pracy w 2025 r. w opinii ekspertów
    Przewidywanie przyszłości jest bardzo trudne. Zwłaszcza w tak dynamicznych czasach, gdzie sytuacja geopolityczna zmienia się z dnia na dzień. Zmiany te odbijają się również na rynku pracy. Firmy zmuszone są do podejmowania kroków, dostosowujących ich działanie do otaczającej rzeczywistości. Jaki będzie dla rynku pracy 2025 r.? Oto opinie ekspertów Great Place To Work.

  • Jakie są powody zatrudniania i zwalniania pracowników?
    Jakie są powody zatrudniania pracowników, a jakie redukcji etatów w polskich firmach? Jak to wygląda na świecie? Na te pytania stara się odpowiedzieć analiza przygotowana przez pracowników ManpowerGroup.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy