Повернутися

Pracodawco, szykuj się na zmiany!

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2017-01-02

Nowy rok niesie zmiany w przepisach dotyczących prawa pracy i umów-zleceń. Sprawdź przepisy, które zaczynają obowiązywać od stycznia.

Waloryzacja minimalnego wynagrodzenia

Jak co roku, 1 stycznia zmianie ulega wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2017 r. minimalna krajowa wzrosła do 2000 zł. Dla pracodawców, którzy wypłacają wynagrodzenie minimalne, oznacza to wzrost wypłat dla pracowników oraz, co za tym idzie, wzrost składek.

Od nowego roku przestają obowiązywać również przepis mówiący o możliwości wypłaty 80 proc. minimalnego wynagrodzenia w pierwszym roku pracy. Wysokość minimalnego wynagrodzenia, bez względu na staż pracy, dla wszystkich będzie jednakowa.

Minimalna stawka godzinowa

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, która reguluje wyżej opisane przepisy, została poszerzona również o informacje dotyczące minimalnej stawki godzinowej dla osób zatrudnionych na podstawie umowy-zlecenia. Od stycznia zleceniobiorcy mają otrzymywać minimum 13 zł brutto za godzinę pracy.

Na zleceniodawcę nakłada to nie tylko obowiązek podwyższenia wynagrodzenia, ale również konieczność ewidencjonowania godzin pracy.

Odwołanie od wypowiedzenia

Nowy rok niesie również zmiany w składaniu odwołań od wypowiedzenia umowy. Do końca roku 2016 Kodeks pracy dawał pracownikowi 7 dni na wniesienie do sądu pracy odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę. W związku z sygnałami, że termin ten był zbyt krótki na prawidłowe sformułowanie pozwu, został on wydłużony do 21 dni.

Świadectwo pracy

Przepisy nakładające na pracodawcę obowiązek wydawania świadectwa pracy po 24 miesiącach zakładowego stażu pracy, pomimo trwania zatrudniania u tego samego pracodawcy na podstawie kolejnej umowy zawartej na okres próbny lub na czas określony, są obciążające dla zatrudniającego. Stąd propozycja zwolnienia go z takiego obowiązku, jeśli w ciągu kolejnych 7 dni zamierza zatrudnić pracownika ponownie.

Przepis mówiący o obowiązku wydania świadectw pracy na wniosek pracownika pozostanie w mocy prawa.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Bieg okresu wypowiedzenia [INFOGRAFIKA]
    Czy wiesz, jak liczyć bieg okresu wypowiedzenia? Podpowiadamy!

  • Brak wynagrodzenia a rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia
    Czy niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia na czas może być powodem rozwiązania umowy przez pracownika bez wypowiedzenia? Na co zwrócić uwagę i jakie przepisy Kodeksu pracy mają w tym przypadku zastosowanie? Odpowiadamy.

  • Urlop na żądanie – wątpliwości
    Urlop na żądanie od samego początku sprawiał problemy z interpretacją przepisów zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Najczęściej kłopoty dotyczą rozumienia wymiaru urlopu na żądanie. Niektórzy myślą, że to dodatkowe dni wolne, liczone poza limitem 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Inne nieporozumienie dotyczy sposobu udzielania urlopu na żądanie. Istnieje przekonanie, że wystarczy samo zgłoszenie chęci wzięcia takiego dnia wolnego do pracodawcy. Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

  • Urlop wypoczynkowy a przedawnienie
    Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy mają wiele wątpliwości dotyczących przepisów o urlopie wypoczynkowym, zawartych w Kodeksie pracy. Kilka z nich, dotyczących przedawnienia urlopu rozwiewa Marta Piernikowska, specjalista z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy. Zachęcamy do lektury części artykułu ekspertki.

  • Czy można podpisać umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego?
    Zwolnienie lekarskie pracownika to szczególny czas, w którym np. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Stanowi o tym art. 41 Kodeksu pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik chce podpisać umowę o pracę w trakcie choroby? Czy ma do tego prawo? Odpowiadamy.

  • Zagubione świadectwo pracy
    Nie masz świadectwa pracy? Sprawdź, kto może Ci pomóc!

  • Kiedy pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie dodatkowych obowiązków
    Pracodawca ma obowiązek zapoznania pracownika z zakresem jego obowiązków przed dopuszczeniem go do pracy. Czy pracodawca może zlecić pracownikowi inne zadania niż wynikające z zawartej umowy o pracę? Czy pracownik ma obowiązek je wykonać? Podpowiadamy.

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy