Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-09-14

Jeżeli urząd załatwia Twoją sprawę dłużej niż powinien lub nie załatwił sprawy w terminie, ustalonym przepisami, przysługuje Ci prawo do ponaglenia. Podpowiadamy, kiedy i jak możesz z niego skorzystać.

Ponaglenie jest środkiem prawnym przysługującym stronie w postępowaniu administracyjnym. Wnosi się je jeżeli sprawa nie została załatwiona w terminie (bezczynność urzędu – wtedy, gdy sprawa nie została załatwiona w terminie określonym w prawie lub w terminie dodatkowym, który wyznaczył urząd załatwiający sprawę) lub postępowanie jest prowadzone dłużej niż jest to niezbędne do załatwienia sprawy (przewlekłość postępowania). Ponaglenie musi zawierać uzasadnienie.

 

Są trzy sposoby na załatwienie tej sprawy:

  • podczas wizyty w urzędzie;
  • listownie;
  • elektronicznie.

 

Terminy

Obowiązkiem urzędów administracji publicznej jest załatwianie spraw bez zbędnej zwłoki (jak najszybciej). Tak powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone na podstawie dowodów przedstawionych przez stronę postępowania (np. wnioskodawcę).

Również bez zbędnej zwłoki muszą być załatwiane sprawy, które można rozstrzygnąć w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane urzędowi, który prowadzi postępowanie.

Jeżeli sprawa wymaga postępowania wyjaśniającego to powinna być zakończona nie później niż w ciągu miesiąca od wszczęcia postępowania. Jeśli sprawa jest skomplikowana to powinna być załatwiona nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wszczęcia.

Termin na zakończenie spraw odwoławczych wynosi miesiąc od otrzymania odwołania.

Jeśli Twoja sprawa jest rozstrzygana w postępowaniu uproszczonym to powinna się zakończyć niezwłocznie, nie później niż w terminie miesiąca od wszczęcia.

W niektórych przypadkach mogą być szczególne przepisy, które regulują długość załatwienia sprawy.

 

Do terminów jakie urząd ma na załatwienie sprawy nie wlicza się:

  • terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności (np. terminów na doręczenia pism),
  • okresów zawieszenia postępowania,
  • okresu trwania mediacji,
  • okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo przyczyn niezależnych od organu.

 

Powiadomienie o opóźnieniu

Jeżeli urząd nie załatwi sprawy w terminie to ma obowiązek zawiadomić o tym wnioskodawcę i wyjaśnić przyczyny opóźnienia. Dodatkowo urząd poda nowy termin załatwienia sprawy i poinformuje o prawie do wniesienia ponaglenia.

 

Gdzie złożyć ponaglenie? Ile to kosztuje?

Usługę można zrealizować w:

  •     starostwie powiatowym,
  •     urzędzie marszałkowskim,
  •     urzędzie wojewódzkim,
  •     ministerstwie.

 

Ponaglenie trzeba wnieść za pośrednictwem urzędu, który prowadzi sprawę do organu wyższego stopnia. Jeśli nie ma organu wyższego stopnia to ponaglenie należy złożyć do urzędu, który prowadzi sprawę.

Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty dotyczą tylko przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika. Twoje ponaglenie zostanie rozpatrzone w ciągu 7 dni od jego otrzymania przez urząd, który je rozpatruje.

Na postanowienie w sprawie ponaglenia nie możesz złożyć zażalenia. Możesz je zaskarżyć tylko w odwołaniu od decyzji.

 

Ponaglenie krok po kroku

Krok 1: Złóż ponaglenie. Jeżeli reprezentuje Cię pełnomocnik to dołącz pełnomocnictwo z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej za jego udzielenie. Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielane mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom lub rodzeństwu.

 

Krok 2: Przekazanie ponaglenia do urzędu wyższego stopnia. Organ prowadzący postępowanie przekazuje ponaglenie wraz z niezbędnymi odpisami akt sprawy. Przekazując ponaglenie, organ ma obowiązek ustosunkować się do niego.

 

Krok 3:  Po dostarczeniu ponaglenia do urzędu wyższego stopnia zajmie się on jego rozpatrzeniem i wyda postanowienie.

 

Urząd, który rozpatruje ponaglenie może sam zmienić swoje postanowienie i wyznaczyć dłuższy termin zakończenia postępowania. Jest to możliwe jeżeli wyjdą na jaw istotne dla sprawy, nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody, które wymagają dłuższego postępowania, nieznane w momencie wyznaczania pierwszego terminu.

Jeśli w Twojej sprawie nie ma urzędu wyższego stopnia (ponaglenie rozpatruje ten sam urząd, który zajmuje się twoją sprawą) to postanowienie w sprawie ponaglenia nie jest wydawane. Wtedy w przypadku stwierdzenia bezczynności lub przewlekłości urząd prowadzący postępowanie niezwłocznie (jak najszybciej) załatwia sprawę oraz zarządza wyjaśnienie przyczyn i ustalenie osób winnych bezczynności lub przewlekłości.

 

 

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Wypowiedzenie umowy pracownicy w ciąży
    Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy w ciąży? Zgodnie z przepisami, nie. Pracownica taka jest chroniona od pierwszego dnia ciąży. Są jednak sytuacje, w których może dojść do zakończenia pracy takiej pracownicy. Jakie to przypadki? Odpowiadamy.

  • Praca w godzinach nadliczbowych. Kto nie może jej wykonywać, a kto może jej odmówić?
    Praca w godzinach nadliczbowych jest możliwa w określonych przypadkach. Są jednak grupy pracowników, którym nie można jej powierzyć w ogóle. Kto się do nich zalicza? Są też grupy pracowników, którzy mogą odmówić pracy w godzinach nadliczbowych. Kto może nie wyrazić zgody na taką pracę? Odpowiadamy.

  • Czy pracodawca może powierzyć pracę w innym miejscu niż wskazane w umowie?
    Miejsce lub miejsca wykonywania pracy są wskazane w umowie o pracę. Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę w innej lokalizacji niż ta wskazana w umowie? Odpowiadamy.

  • Dokumentacja pracownicza a zlikwidowany zakład pracy
    Dokumenty potwierdzające zatrudnienie i okresy składkowe są bardzo ważne. Nie zawsze jednak o nich pamiętamy lub nawet zdarza nam się je zgubić. Co w sytuacji, gdy zakład pracy, w którym kiedyś pracowaliśmy został zlikwidowany, a my nie mamy świadectwa pracy lub zaświadczenia o okresach odprowadzanych składek. Gdzie szukać pomocy? Odpowiadamy.

  • Czy można podpisać umowę o pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego?
    Zwolnienie lekarskie pracownika to szczególny czas, w którym np. pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Stanowi o tym art. 41 Kodeksu pracy. Co w sytuacji, gdy pracownik chce podpisać umowę o pracę w trakcie choroby? Czy ma do tego prawo? Odpowiadamy.

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze
    Czym jest umowa o pracę tymczasową i jakie są warunki zatrudnienia na jej podstawie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy