Повернутися

Odwołanie z urlopu wypoczynkowego

Planujesz urlop, a sytuacja w firmie jest napięta i stresujesz się, że pracodawca może skrócić Twój odpoczynek? Zobacz, kiedy ma do tego prawo!

W kwestii urlopu przepisy prawa pracy stoją po stronie pracownika, ma on prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawo to jest niezbywalne! Pracodawca zobowiązany jest przestrzegać przepisu i umożliwić pracownikowi odpoczynek. O terminie jednak nie decyduje sam pracownik, musi mieć zgodę szefa. Ten z kolei podejmując decyzję, kieruje się dobrem firmy. 

Udzielona zgoda nie oznacza, że pracodawca nie może zmienić zdania. Zmiana musi jednak być podyktowana konkretnymi argumentami oraz wiązać się z dodatkowymi kosztami dla firmy.

 

Warunki, które muszą być spełnione, aby odwołanie było zgodne z przepisami

 

Pracodawca, który chce odwołać podwładnego z urlopu, musi równolegle spełnić dwa warunki: obecność pracownika musi być niezbędna oraz muszą wystąpić okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczęcia przez pracownika urlopu. Reasumując, odwołanie pracownika z urlopu z powodu choroby jego zastępcy jest zasadne. Odwołanie z powodu wcześniej zaplanowanego urlopu zastępcy już nie.

Odwołując pracownika, należy dać mu czas na powrót i stawienie się w firmie. Nie można żądać obecności już kolejnego dnia.

 

Zadośćuczynienie za zepsuty odpoczynek

 

Pracownikowi odwołanemu z odpoczynku przysługuje zwrot kosztów: biletów, zakwaterowania, wykupionych wycieczek. Dodatkowo, jeśli w związku z powrotem  pracownik był zmuszony do nieplanowanego noclegu lub zmiany środka transportu, pracodawca również za te wydatki musi zwrócić pieniądze.

Pracownik powinien mieć na uwadze, że przepisy nie uprawniają go do kwestionowania zasadności decyzji pracodawcy o odwołaniu go z urlopu.  Należy zastosować się do wezwania i stawić się w pracy. Odmowa bowiem może skutkować zwolnieniem dyscyplinarnym lub karą porządkową.  Jeśli jednak odwołanie było niesłuszne, pracownik może dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Zwolnienie dyscyplinarne a zasiłek dla bezrobotnych
    Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje osobie bezrobotnej, która spełnia określone warunki i zarejestruje się w urzędzie pracy. Czy sposób rozwiązania umowy ma wpływ na przyznanie świadczenia? Jak to wygląda w przypadku rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. zwolnienie dyscyplinarne)? Odpowiadamy.

  • Nie ze wszystkich uprawnień rodzicielskich skorzysta jednocześnie matka i ojciec
    Kodeks pracy przewiduje liczne uprawnienia związane z rodzicielstwem. Jednym z nich jest zakaz zatrudniania w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz zakaz delegowania poza stałe miejsce pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia. Czy oboje rodzice mają prawo skorzystać z tego uprawnienia? Co w przypadku, gdy tylko jeden z nich jest zatrudniony? Podpowiadamy.

  • Umowa o pracę tymczasową a uprawnienia pracownicze
    Czym jest umowa o pracę tymczasową i jakie są warunki zatrudnienia na jej podstawie? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

  • Zadaniowy czas pracy - zasady
    Zadaniowy czas pracy jest jednym z systemów czasu pracy. Na czym polega i kto może pracować w takim systemie? Podpowiadamy.

  • Równe traktowanie w zatrudnieniu
    Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie.

  • Przerwy w pracy
    Od czego zależy długość i ilość przerw w pracy? Czy czas odpoczynku zawsze wlicza się do wymiaru czasu pracy? Kto może skorzystać z dodatkowej przerwy? Odpowiadamy.

  • Praca zdalna – czy pracodawca musi wyrazić na nią zgodę?
    O możliwość wykonywania pracy zdalnie musi zawnioskować pracownik oraz otrzymać zgodę pracodawcy. W jakich przypadkach pracodawca może nie wyrazić zgody i odrzucić wniosek pracownika? Sprawdź!

  • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
    Urlop wypoczynkowy udzielany jest na wniosek pracownika, jednak nie zawsze pracodawca ma obowiązek taki wniosek uwzględnić. Wyjątkową sytuacją jest okres wypowiedzenia pracownika. Co stanowi Kodeks pracy? Podpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy