Повернутися

Najlepsze sposoby rekrutacji w polskich firmach w 2019 r. [Raport]

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-01-31

Pracodawcy podejmują różne kroki, aby znaleźć odpowiedniego kandydata na wolne stanowisko. Oprócz podstawowych metod rekrutacji, jak rozmowa kwalifikacyjna, testy kompetencji, umiejętności oraz predyspozycji zawodowych, rekruterzy coraz chętniej sięgają po nietypowe techniki, czyli dyskusje, symulacje czy grywalizacje.

W przeprowadzonych w 2019 r. badaniach dotyczących sposobów pozyskiwania kandydatów, wzięło udział ponad 300 polskich firm reprezentujących małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. W większości byli to doświadczeni rekruterzy z firm, których siedziba znajduje się w miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców.

 

 

 

 

 

Polecenie pracownika wyjątkowo skuteczne

 

Zdecydowana większość ankietowanych, bo aż 88 proc. jest zdania, że dobrym, jak nie najlepszym sposobem pozyskiwania kandydatów są referencje i rekomendacje. Pracodawcy potwierdzają fakt, że kandydat polecony przez zaufaną osobę lub pracującego już w firmie pracownika, będzie miał szansę na zatrudnienie. To powinno motywować pracowników do dbania o swój wizerunek, niezależnie od tego jak długo i na jakim stanowisku pracują.

 

 

Rekruterzy ufają swojej intuicji i doświadczeniu

 

Okazuje się, że znaczna część rekruterów (77 proc. ankietowanych) bierze sprawy we własne ręce i samodzielnie poszukuje kandydatów do swoich firm. Nie jest to łatwy proces i nie zawsze wiąże się on z oszczędnościami. Pracodawcy sami najlepiej wiedzą, jakiego specjalisty potrzebują, mogą liczyć na swoją intuicję oraz doświadczenie, nie jest to wtedy rekrutacja zamknięta w sztywnych ramach egzekwowanych przez firmy zewnętrzne.

 

Zdaniem ponad połowy ankietowanych (53 proc. - 57 proc.), przy procesie rekrutacji sprawdzają się oferty pracy zamieszczane na stronach branżowych, portalach ogłoszeniowych, czy na firmowej stronie internetowej.

 

Agencje rekrutacyjne mniej popularne

 

Pracodawcy niechętnie oddają rekrutację w ręce innych firm, czyli. Tylko 43 proc. badanych uważa, że agencje rekrutacyjne są kompetentne na tyle, by powierzyć im poszukiwanie odpowiednich kandydatów na wolne stanowiska.

Wygląda na to, że polskie firmy wyznają zasadę: jeśli chcesz coś zrobić dobrze, zrób to sam.

 

Justyna Bilicz (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

 

Źródło: Raport InterviewMe  „Badanie pracodawców 2019”

 


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Jak pracować w czasie świątecznych przygotowań i nie zwariować?
    Do Świąt jeszcze kilka dni, a ty już masz dość? Irytuje cię świąteczna lista utworów w radiu? Na myśl o pracowniczej wigilii, najchętniej udałbyś się na L4? Oto kilka porad, jak poradzić sobie z frustracją w szczycie świątecznych przygotowań.

  • Urlop szkoleniowy, czyli sposób na pogodzenie pracy z nauką
    Raz uzyskane kwalifikacje zawodowe oraz zdobyte dzięki nim zatrudnienie nie zapewnią nam pracy do emerytury. W obecnych czasach musimy na bieżąco poszerzać swój zakres wiedzy, aby nie wypaść z rynku. Tylko jak pogodzić pracę z nauką? Rozwiązanie wskazuje Kodeks pracy.

  • Staż pracy a służba wojskowa, w tym pełniona za granicą
    Czy okres pełnienia służby wojskowej wlicza się do stażu pracy? Jak to wygląda w przypadku odbywania służby wojskowej za granicą?

  • Jak hobby pomaga w karierze zawodowej?
    Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że hobby przeszkadza w pracy, bo odciąga uwagę od codziennych obowiązków. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Ludzie bez pasji słabiej pracują.

  • Praca między jednym a drugim zezwoleniem jednolitym
    Cudzoziemcy, którzy posiadają zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) i ich pracodawcy w okresie oczekiwania na wydanie kolejnego takiego zezwolenia mogą skorzystać z przepisów „pomostowych”. Dzięki nim, w tym czasie, nie trzeba legalizować pobytu, jak i pracy obcokrajowca, który nie ma przecież ważnego dokumentu (zezwolenia jednolitego). Należy jednak spełnić określone warunki. Jakie? Odpowiadamy.

  • Zasiłek dla bezrobotnych – jak długo należy pracować, aby go otrzymać?
    Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych? Czy urząd pracy może skrócić okres jego pobierania? Wyjaśniamy.

  • Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu? [RAPORT]
    „W przeciwieństwie do zwykłego zmęczenia, w którym wypoczynek przynosi ulgę, wypalenie zawodowe to stan chroniczny – bez względu na to, czy jesteśmy po weekendzie, czy po długim urlopie, wracamy do pracy i dopada nas zespół trzech objawów – wyczerpanie psychoruchowe, negatywne ocenianie swoich kompetencji i przyszłości oraz depersonalizacja innych, czyli postrzeganie ich jako szarej, irytującej masy, wobec której brak nam już empatii i cierpliwości” – mówi dr Beata Rajba, psycholog z WSKZ. Manpower zapytał pracowników, w jaki sposób pracodawcy mogliby zapobiegać zjawisku wypalenia zawodowego. Oto, co odpowiedzieli.

  • Zatrudnianie cudzoziemców absolwentów polskich szkół policealnych
    Do legalnego zatrudnienia cudzoziemca, co do zasady, potrzebne są odpowiedni tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę. Od tej zasady istnieją wyjątki. Są bowiem cudzoziemcy, którzy mogą wykonywać pracę bez zezwolenia na pracę. Czy do tej grupy zaliczają się absolwenci szkół policealnych? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy