Повернутися

Najczęściej popełniane błędy podczas pisania CV

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-06-01

Istnieje wiele wzorów CV oraz wskazówek, jak je dobrze napisać. Jednak nie ma jednego określonego wzoru. Im jest ono bardziej samodzielne i kreatywne tym lepiej. Zamiast szukać informacji jak powinno wyglądać idealne CV, wystarczy unikać najczęściej popełnianych błędów.

Czytelność

Przede wszystkim CV powinno być czytelne, a informacje w nim zawarte ułożone w logiczny sposób. Przyjmuje się zasadę, że informacje powinny być uporządkowana w sposób achronologiczny – od najbardziej aktualnych do najstarszych. Próba przyciągnięcia uwagi nadmiarem kolorystyki nie jest dobrym pomysłem. Unikaj literówek, błędów ortograficznych czy stylistycznych. Forma CV jest równie ważna, co jego treść. Nadmiar informacji także nie jest mile widziany, należy skupić się na tych najważniejszych dla stanowiska, o które się ubiegasz. Czcionka powinna być wyraźna i czytelna, lepiej przejść do kolejnej strony niż nadmiernie ją pomniejszać. Po napisaniu CV warto je pokazać innej osobie i zapytać o opinię.

 

Zdjęcie

Zdjęcie w CV jest niezmiernie istotne, ponieważ to na nie rekruter zwraca uwagę w pierwszej kolejności. Nie należy lekceważyć prośby rekrutera o wysłanie CV ze zdjęciem, jeśli taka informacja jest zawarta w ogłoszeniu. Zdjęcie nie musi być oficjalne w eleganckim stroju i starannie ułożoną fryzurą, ale też nie powinna to być fotografia z wakacji. Najlepszym wyjściem będzie zdjęcie legitymacyjne, naturalne, w schludnym stroju, uśmiech jest zawsze dobrze postrzegany. Warto pamiętać, aby dodane zdjęcie było wyraźne i w dobrej rozdzielczości.

 

Dane osobowe

Podanie danych kontaktowych jest bardzo ważne, jednak kandydaci często o tym zapominają. Warto zwrócić uwagę na swój adres mailowy, nie będzie mile widziany taki, który brzmi niepoważnie. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych jest niezbędnym elementem CV. Brak takiej zgody skutkuje tym, że pracodawca nie jest uprawniony do kontaktu z nami. Dodawanie załączników, o które pracodawca nie prosił, nie jest dobrze postrzegane. Lepiej je zachować na dalszy etap rekrutacji.

Podawanie daty urodzenia to najczęstszy nawyk podczas pisania CV. Nie jest to duży błąd, ale zgodnie z prawem pracodawca nie powinien pytać o wiek czy plany na powiększenie rodziny. Stan cywilny też nie powinien mieć znaczenia. Nie musisz również podawać swojego adresu zamieszkania.

 

Wykształcenie

Tutaj nie ma miejsca na kreatywność, należy podać informacje zgodnie z prawdą, czyli takie, które jesteś w stanie udokumentować. W momencie, gdy posiadasz tytuł magistra, nie ma sensu podawania wykształcenia podstawowego czy średniego. Wyjątkiem może być ukończenie, np. technikum i posiadanie wyuczonego zawodu.

 

Języki obce

Należy pamiętać, że znajomość języka obcego bardzo łatwo zweryfikować, dlatego nie warto przeceniać swoich umiejętności.  Nie należy „chwalić się” znajomością języka obcego wysyłając CV w innym języku niż polski, jeśli pracodawca o to nie prosił.

 

Doświadczenie zawodowe

Pytanie o doświadczenie zawodowe pojawia się najczęściej podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Warto dobrze się do tego przygotować i precyzyjnie opisać zakres swoich obowiązków na poszczególnych stanowiskach oraz zakres działalności danej firmy. Okres zatrudnienia na danym stanowisku dużo mówi o Twoim doświadczeniu, dlatego warto tę informację podać w CV. Nie ma obowiązku podawania całej historii swojego zatrudnienia, które nic nie wnosi do stanowiska pracy, o które się ubiegasz. Kandydaci często „ubarwiają” swoje doświadczenie na potrzeby CV, jednak należy pamiętać, że w sytuacji stresowej podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz pogubić się w swoim opisie.

 

Umiejętności

Obsługa komputera czy urządzeń biurowych nie jest czymś nadzwyczajnym, dlatego warto skupić się na umiejętnościach, którymi wyróżniasz się na tle innych kandydatów. Pochwalić się umiejętnościami obsługi programów czy systemów, które mogą być istotne dla pracy na nowym stanowisku, natomiast unikaj banalnych zwrotów o umiejętności pracy w grupie czy odporności na stres.

 

Zainteresowania

Opis swoich zainteresowań nie jest warunkiem koniecznym. Jeśli jednak się na to zdecydujesz, warto skupić się na zainteresowaniach zawodowych. Tutaj również nie warto fantazjować, ponieważ o każdą informację z CV możesz być zapytany podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

 

CV jest wizytówką kandydata. Warto pamiętać, że forma CV jest niemniej ważna, co jego treść. Dobrze napisane CV otwiera drogę do dalszych etapów rekrutacji, a unikanie prostych błędów zwiększa szanse na znalezienie pracy.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

https://www.pwsip.edu.pl/biuro-karier/student-absolwent/twoja-kariera/17-najczestsze-bledy-popelniane-w-cv

https://goldmanrecruitment.pl/pulapki-w-cv-jak-je-omijac/

 

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń
    Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych w procesie rekrutacji jest CV. Dlatego warto przyłożyć się do jego stworzenia. Zielona Linia, która wspiera osoby poszukujące pracy, udostępniła narzędzie, ułatwiające przygotowanie profesjonalnego CV. Zachęcamy do skorzystania z naszego „Kreatora CV”!

  • 10 kroków, które przybliżą Cię do zdobycia pracy [INFOGRAFIKA]
    Nadszedł czas na zawodową zmianę? A może dopiero stawiasz pierwsze kroki w swojej karierze? Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci znaleźć lub zmienić pracę.

  • Jak bezpiecznie szukać ofert pracy w Internecie?
    Szukając pracy przez Internet warto zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uniknąć pułapek.

  • List motywacyjny – na co zwrócić uwagę?
    Jest on często określany jako dokument pomocniczy, dołączany do CV. I chociaż CV zawiera najważniejsze informacje o kandydacie, potwierdzając jego kwalifikacje i umiejętności, nie zawsze jest wystarczające. Czym jest list motywacyjny i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia? Podpowiadamy.

  • Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy
    Aby zmiany w życiu zawodowym przebiegły sprawnie i bezproblemowo, należy się do nich odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Mamy dla Was kilka wskazówek.

  • 5 pytań, które nie powinny paść na rozmowie kwalifikacyjnej [Infografika]
    W Internecie można znaleźć wiele porad dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej. W jaki sposób wywrzeć dobre wrażenie? Jak wyglądać? O co zapytać rekrutera? Jak błyskotliwie odpowiadać na pytania? W naszej infografice podpowiemy Ci, jakich pytań nie powinien zadać rekruter podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

  • Na co zwrócić uwagę podejmując pracę w wakacje?
    Okres wakacyjny sprzyja wysypowi ofert pracy. Szczególnie młodzi ludzie chętnie podejmują w tym czasie dorywczą pracę. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podejmując zatrudnienie, aby nie paść ofiarą nieuczciwych pracodawców.

  • Praca w służbie cywilnej
    Istotą funkcjonowania służby cywilnej jest zapewnienie zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwowych, niezależnie od sytuacji politycznej. Kandydaci na urzędników administracji rządowej muszą zmierzyć się podczas rekrutacji z warunkami, jakie stawia przed nimi ustawa o służbie cywilnej. Jakie to warunki? Gdzie szukać takich ofert? Sprawdziliśmy to.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy