Повернутися

Jak chorowali Polacy w ubiegłym roku

Na jaki okres najczęściej wystawiane było zwolnienie lekarskie? Kto choruje częściej oraz na co? Sprawdź!

Łącznie dla 19 948,5 tys. osób ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w 2018 roku wystawiono zwolnienia lekarskie. Liczba dni absencji chorobowej w sumie wyniosła 243 692,6 tys. Z powodu choroby własnej przynajmniej raz na L4 przebywało 6 695,2 tys. osób.

 

Okres, na który były wystawiane zwolnienia

 

Statystyki pokazują, że najczęściej zwolnienia były wystawiane na okres do 5 dni. Następnie na okres od 6 do 10 dni i dłużej. Wśród zwolnień do 5 dni odnotowano również te, wystawiane na jeden dzień, wynosiły one 3,4 proc.

Płeć a absencja

 

Zgodnie z raportem ZUS, w ubiegłym roku na zwolnieniu lekarskim częściej przebywały kobiety. Zaznaczyć jednak należy, że jest to minimalna różnica.

Trzydziestolatkowie chorują najczęściej

 

Jeśli patrzeć na zwolnienia lekarskie pod kontem wieku, okazuje się że najwyższy odsetek absencji chorobowej odnotowano w grupie wiekowej 30-39 lat. Kobiety chorują częściej niż mężczyźni w przedziałach wiekowych 20-29 lat i 30-39 lat. Po 40-tce to mężczyźni częściej przebywają na zwolnieniach lekarskich.

Najczęstsze choroby

 

Najczęstszymi stanami powodującymi nieobecność, były: ciąża, poród, połóg, choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej oraz choroby układu oddechowego.

W rozróżnieniu na kobiety i mężczyzn, pierwsza grupa najdłużej przebywała oczywiście na zwolnieniach związanych z ciążą. Kolejną chorobą uniemożliwiającą kobietom pracę były ostre zakażenia dróg oddechowych oraz zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych.

Mężczyźni byli najdłużej nieobecni z powodu zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych, ostrego zakażenia dróg oddechowych, bóli grzbietu.

 

Województwo z najwyższą absencją

 

Z analizy zamieszkania chorego wynika, że  największa liczba zwolnień lekarskich była wystawiona w województwach: mazowieckim, śląskim, wielkopolskim oraz łódzkim. Najniższa w województwach lubuskim i podlaskim.

W sumie w ubiegłym roku zarejestrowano łącznie 21 534,3 tys. zwolnień lekarskich, do których zaliczono (oprócz zwolnień zarejestrowanych w ZUS, o których mowa w artykule) również zwolnienia wystawione dla ubezpieczonych w KRUS oraz innej instytucji w Polsce lub za granicą. Łącznie zwolnienia stanowiły 277 278 tys. dni absencji.

 

Joanna Kuzub  (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: https://www.zus.pl/documents/10182/39590/Absencja+chorobowa+w+2018+roku.pdf/c70b0e4a-2f6f-dbb9-7dde-79cf6ca334f8

Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Zezwolenie jednolite a zmiana pracodawcy
    Zezwolenie jednolite, czyli zezwolenie na pobyt czasowy i pracę, łączy w sobie dokumenty legalizujące pobyt i pracę. Cudzoziemiec, który je posiada może być zatrudniony na warunkach zapisanych w decyzji wojewody. O czym powinien pamiętać obcokrajowiec posiadający zezwolenie jednolite? Odpowiadamy.

  • Praca obywateli Ukrainy objętych ochroną czasową po 23 lutego 2022 r.
    Pracę cudzoziemców w Polsce legalizują zezwolenie na pracę i oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy. 24 lutego 2022 r. wprowadzono kolejną możliwość, dotyczącą obywateli Ukrainy, czyli powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy. Co warto wiedzieć o tej formie legalizacji pracy? Odpowiadamy.

  • Czy Polacy nadużywają zwolnień lekarskich? [BADANIE]
    Choroba pracownika, potwierdzona zwolnieniem lekarskim, powoduje niezdolność do pracy i tym samym nieobecność w zakładzie pracy. Jak pokazują wyniki badania „Lewe zwolnienia lekarskie”, wielu z nas niewłaściwie wykorzystuje tzw. L4. Okazuje się, że są tacy, którzy symulują chorobę, by uzyskać zwolnienie lekarskie i po prostu odpocząć. Co jeszcze jest powodem brania lewych zwolnień? Jakie mogą być konsekwencje symulowania choroby przez pracownika? Odpowiadamy i prezentujemy najważniejsze wyniki badania.

  • Stampila w paszporcie cudzoziemca – czym jest i do czego uprawnia?
    Po złożeniu kompletnego wniosku o pobyt w Polsce, cudzoziemiec otrzymuje od urzędu wojewódzkiego pieczątkę, tzw. stampilę. Co ona potwierdza i gdzie jej szukać? Dlaczego jest taka ważna, szczególnie dla potencjalnego pracodawcy?

  • Kompetencje przyszłości. Poznaj klucz do sukcesu w dynamicznym świecie zawodowym
    W szybko zmieniającym się środowisku zawodowym, zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności staje się kluczowym elementem sukcesu zawodowego. Kompetencje przyszłości to zestaw umiejętności, które pozwalają nie tylko przetrwać, ale również odnosić sukcesy w erze cyfrowej i globalnej. Sprawdź, jakie kompetencje mogą okazać się kluczowe w kontekście przyszłego rynku pracy.

  • Osoba bezrobotna a podjęcie pracy lub działalności gospodarczej
    Każda osoba bezrobotna, która zarejestruje się w urzędzie pracy ma zarówno prawa, jak i obowiązki wynikające z posiadanego statusu. Jednym z obowiązków jest zawiadomienie urzędu pracy o podjęciu pracy lub rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej. Kiedy należy to zrobić? Co warto wiedzieć? Odpowiadamy.

  • Podróż po nieznanych ścieżkach zawodowych, czyli nietypowe zawody na świecie
    Świat zawodów to barwna mozaika, a niektóre z nich wyróżniają się swoją niezwykłością. Oto kilka najbardziej nietypowych zawodów, które z pewnością przyciągają uwagę ze względu na swoją unikalność.

  • 5 skutecznych sposobów na znalezienie motywacji do pracy [INFOGRAFIKA]
    Umiejętności i motywacja to kluczowe elementy efektywnej pracy. Motywacja zwiększa produktywność, satysfakcję z wykonywanych zadań i poczucie zawodowego spełnienia. Jednak często czujemy jej spadek. Szukamy wówczas sposobów na wskrzeszenie motywacji. Oto kilka podpowiedzi, jak ją odnaleźć.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy