Dni wolne w 2021 roku w Polsce
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2020-12-22
Kto z nas nie lubi dodatkowych dni wolnych? Wiele osób czeka na nie z utęsknieniem i planuje wyjazdy z dużym wyprzedzeniem. Jak się okazuje, Polska na tle innych krajów, ma całkiem sporo dni ustawowo wolnych. Jak pod tym względem będzie prezentował się rok 2021?
W Polsce dni wolne od pracy wymienia ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Dokument ten, na przestrzeni prawie siedemdziesięciu lat, był wielokrotnie nowelizowany. Obecnie, zgodnie z art. 1 tej ustawy w Polsce jest 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Oto one:
1 stycznia – Nowy Rok,
6 stycznia – Święto Trzech Króli,
pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
drugi dzień Wielkiej Nocy,
1 maja – Święto Państwowe,
3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
pierwszy dzień Zielonych Świątek,
dzień Bożego Ciała,
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
1 listopada – Wszystkich Świętych,
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.
W 2021 roku będą to:
1 stycznia 2021 r. (piątek) Nowy Rok
6 stycznia 2021 r. (środa) Święto Trzech Króli
4 kwietnia 2021 r. (niedziela) I dzień Wielkiej Nocy (zawsze niedziela)
5 kwietnia 2021 r. (poniedziałek) II dzień Wielkiej Nocy
1 maja 2021 r. (sobota) Święto Pracy
3 maja 2021 r. (poniedziałek) Święto Konstytucji 3 Maja
23 maja 2021 r. (niedziela) I dzień Zielonych Świątek (zawsze niedziela)
3 czerwca 2021 r. (czwartek) Boże Ciało (zawsze czwartek)
15 sierpnia 2021 r. (niedziela) Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada 2021 r. (poniedziałek) Wszystkich Świętych
11 listopada 2021 r. (czwartek) Narodowe Święto Niepodległości
25 grudnia 2021 r. (sobota) I dzień Bożego Narodzenia
26 grudnia 2021 r. (niedziela) II dzień Bożego Narodzenia
Niedziele handlowe w 2021:
W 2021 r., podobnie jak w 2020 r., będzie 7 niedziel handlowych. Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni (art. 7) niedzielami handlowymi są:
- ostatnia niedziela stycznia (w 2021 r. 31 stycznia),
- niedziela poprzedzająca bezpośrednio I Dzień Wielkiej Nocy (w 2021 r. 28 marca),
- ostatnia niedziela kwietnia (w 2021 r. 25 kwietnia),
- ostatnia niedziela czerwca (w 2021 r. 27 czerwca),
- ostatnia niedziela sierpnia (w 2021 r. 29 sierpnia),
- 2 niedziele poprzedzające bezpośrednio Boże Narodzenie (w 2021 r. 12 i 19 grudnia).
Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Źródło:
Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.
Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.
Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu zielonalinia.gov.pl,opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.
Zobacz podobne artykuły:

Upał a praca. Co czytamy w przepisach? „Uff - jak gorąco!”. Wysokie temperatury w okresie letnim mogą być bardzo uciążliwe dla pracowników, zwłaszcza tych pracujących na zewnątrz. Dlatego przepisy prawa pracy (BHP) nakładają na pracodawców pewne obowiązki, które mają poprawić komfort pracy w czasie upałów. Jakie? O co powinni zadbać pracodawcy, gdy słupek rtęci przekracza dopuszczalne normy bezpieczeństwa i higieny pracy?

Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę – w trakcie zatrudnienia i po zakończonej umowie Wynagrodzenie za pracę (w ramach stosunku pracy) jest świadczeniem podlegającym szczególnej ochronie. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownik nie może się go zrzec, a pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia za wynagrodzeniem. Kiedy powinna być wypłacana pensja? Co z terminem wypłaty, gdy kończy się umowa? Odpowiadamy.

Okres wypowiedzenia. Czy wlicza się do stażu pracy? Czy można go skrócić? Wypowiadając umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony należy pamiętać, że po złożeniu wypowiedzenia obowiązuje jeszcze okres wypowiedzenia, który jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy przepisy przewidują możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia? Odpowiadamy.

Trzy inne niż wynagrodzenie świadczenia ze stosunku pracy Przepisy prawa pracy (w szczególnych sytuacjach) przyznają pracownikom prawo do innych niż wynagrodzenie świadczeń z tytułu nawiązania stosunku pracy. Mowa tu o odprawie emerytalnej lub rentowej, odprawie pośmiertnej oraz odprawie ekonomicznej z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników. Co warto wiedzieć o tych świadczeniach? Odpowiadamy.

Pracownik na zwolnieniu lekarskim a informowanie pracodawcy Od wielu lat zwolnienia lekarskie wystawiane są elektronicznie i automatycznie trafiają do pracodawcy. Czy w takiej sytuacji pracownik powinien dodatkowo poinformować przełożonego o chorobie i nieobecności w pracy? Odpowiadamy.

Uzupełniający urlop macierzyński, czyli uprawnienia pracowników, którzy są rodzicami wcześniaków W Kodeksie pracy pojawił się nowy przepis, który zacznie obowiązywać od 19 marca 2025 r. Dzięki niemu rodzice hospitalizowanych dzieci urodzonych przedwcześnie oraz hospitalizowanych noworodków będą mogli skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. W jakim wymiarze? Jakie warunki należy spełnić? Odpowiadamy.

Okresy wpływające na wymiar urlopu Urlop wypoczynkowy jest jednym z uprawnień pracownika, czyli osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Wymiar urlopu zależy od stażu pracy i wykształcenia pracownika. Jakie okresy wpływają na ilość (20 czy 26) wolnych dni? Odpowiadamy.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy można cofnąć zgodę? Porozumienie stron jest jedną z form rozwiązania umowy o pracę. Jak wskazuje nazwa, to najmniej konfliktowy sposób zakończenia stosunku pracy. Wymaga jednak aprobaty obu stron umowy, a więc pracodawcy i pracownika. Czy wyrażoną zgodę na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron można cofnąć? Odpowiadamy.