Powrót

Słowem wstępu

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2024-01-10

Decyzja już podjęta. Pora na zmianę pracy. Nieważne, z jakiego powodu: kiepskie zarobki w pracy, zła atmosfera, przeprowadzka.

Ten poradnik powstał po to, by pokazać, w jaki sposób pożegnać się z pracodawcą, przede wszystkim jak to zrobić od strony formalnej, ale nie tylko: przeprowadzimy Was także przez drogę od poszukiwania nowego zajęcia po zakończenie pracy u obecnego pracodawcy. Oprócz przeglądu metod poszukiwań pracy Czytelnik odnajdzie tu również wskazówki dotyczące składania wypowiedzenia. Ten aspekt zmiany pracy bywa powodem silnego stresu. Stres nie jest dobrym doradcą, dlatego aby uniknąć błędów, sprawdź, na co warto zwracać uwagę, rozstając się z dotychczasowym pracodawcą. Skorzystaj z wzorów wypowiedzeń, jakie zamieszczamy w dalszej części poradnika. Sprawdź też, jakie informacje powinny znaleźć się w świadectwie pracy.

Jeśli zmieniać pracę, to tylko na lepszą!

Wiele osób tkwi na swoim stanowisku wiele miesięcy, a nawet lat, ponieważ boi się zmian. To, co nowe, często budzi lęk, niepewność, a nawet powstrzymuje przed działaniem. To, co nowe i nieznane, może się jednak okazać strzałem w dziesiątkę. Nie chcemy przekonywać, że znienawidzoną pracę trzeba zmienić. Może się zdarzyć, że spadniemy z deszczu pod rynnę. Nieraz tak nie lubimy swojej pracy, że gotowi jesteśmy zmienić ją za wszelką cenę. Dlatego też, zanim zmienisz posadę, zastanów się, ile wiesz na temat nowego stanowiska: jakie nowy pracodawca oferuje warunki, jaki rodzaj umowy, w jakiej kondycji finansowej jest firma, czy daje możliwości awansu itp. Jeśli jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że w firmie pracuje nasz znajomy, spytajmy go, jak mu się pracuje. Czasem pożyteczna może okazać się nawet opinia klientów czy dostawców firmy. Coraz więcej osób dzieli się bowiem swoimi spostrzeżeniami na temat miejsca pracy z rodziną, przyjaciółmi czy współpracownikami. Ciekawym źródłem informacji jest też sieć, o ile oczywiście potrafimy zdystansować się do pewnych treści. Internet umożliwia swobodne dzielenie się opiniami, ale z drugiej strony zapewnia względną anonimowość, więc daje pole do nadużyć. Niekiedy trzeba przesiać opinie na temat firmy przez sito o naprawdę dużych oczkach.

Nim zdecydujemy się na zmianę pracodawcy, zróbmy porządny wywiad. W końcu poszukiwanie pracy w czasie, gdy jesteśmy czynni zawodowo, daje nam poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Dużo trudniej robić to, gdy w niedalekiej przyszłości mamy perspektywę bezrobocia bądź już jesteśmy bezrobotni. Nawet gdy obecna praca wydaje nam się nieporozumieniem, nie powinniśmy z niej rezygnować, jeśli nie mamy dla niej żadnej alternatywy.


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.