Wypalenie zawodowe na liście chorób zawodowych
Tak, ale we Francji, u nas nadal traktowane marginalnie. A przecież lepiej zapobiegać niż leczyć.
Uważna obserwacja podwładnych pozwoli utrzymać zaangażowanego, wkładającego w pracę dużo wysiłku i uwagi pracownika. Wypalenie jest procesem długofalowym, jest więc czas na zaobserwowanie, że z Twoim pracownikiem dzieje się coś złego. Jakie sygnały może dawać osoba zagrożona płomieniem wypalenia?
Brak zaangażowania
Jeśli codziennie lub przez zdecydowaną większość dni w tygodniu pracy pracownik ma problem z koncentracją i zaangażowaniem się w obowiązki zawodowe, to może być sygnał, że zaczyna wypalać się zawodowo. Szczególnie, jeśli wcześniej te same obowiązki pochłaniały całą jego uwagę i dawały satysfakcję.
Ospałość
Coraz częściej widzisz, że pracownik jest senny i znużony w pracy? Początkowo zapytany tłumaczy to gorszym dniem, spadkiem ciśnienia i twierdzi, że kawa z ciasteczkiem załatwi sprawę. Widzisz jednak, że kolejna mocna kawa nie zmienia sytuacji i wiesz, że nie jest to oznaką braku snu lub wypoczynku, możesz podejrzewać, że jest to zmęczenie emocjonalne. Może ono być spowodowane tym, że pracownik nie radził sobie z obciążeniami i stresem w miejscu pracy - system odporności psychicznej przestał funkcjonować, co w konsekwencji doprowadziło do emocjonalnego wyczerpania.
Nieefektywność
Brak efektów w wykonywanych pracach to kolejny sygnał na to, że pracownik może być na drodze ku wypaleniu. Nie należy jednak pierwszego niepowodzenia zrzucać na barki wypalenia. Nawet najlepszym zdarza się gorszy dzień. Może to równie dobrze być skutkiem zbyt wielu obowiązków. Warto obserwować, czy sytuacja się nie powtarza stosunkowo często oraz przeanalizować, czy zakres obowiązków nie jest zbyt obszerny.
Dolegliwości fizyczne
Jeśli początkowe sygnały są niewystarczające, organizm wysyła kolejne. Pracownik nieustannie skarżący się na ból głowy czy brzucha bądź permanentnie przebywający na L4 nie musi od razu migać się od pracy. Wypalenie zawodowe niekorzystnie odbija się na zdrowiu, może wpływać na choroby serca, udary, otyłość, bóle głowy i mięśni. Wypalenie zawodowe może być również przyczyną depresji.
Jeśli przynajmniej kilka oznak możesz przypisać swojemu pracownikowi, to może być znak, że jest na drodze ku wypaleniu zawodowemu. Warto zastanowić się, co jest tego przyczyną oraz nad możliwymi rozwiązaniami. Syndromom wypalenia można przeciwdziałać. W początkowych etapach pomocnym może okazać się dłuższy urlop lub zmiana zakresu obowiązków.
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Zobacz podobne artykuły:
Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu? [RAPORT] „W przeciwieństwie do zwykłego zmęczenia, w którym wypoczynek przynosi ulgę, wypalenie zawodowe to stan chroniczny – bez względu na to, czy jesteśmy po weekendzie, czy po długim urlopie, wracamy do pracy i dopada nas zespół trzech objawów – wyczerpanie psychoruchowe, negatywne ocenianie swoich kompetencji i przyszłości oraz depersonalizacja innych, czyli postrzeganie ich jako szarej, irytującej masy, wobec której brak nam już empatii i cierpliwości” – mówi dr Beata Rajba, psycholog z WSKZ. Manpower zapytał pracowników, w jaki sposób pracodawcy mogliby zapobiegać zjawisku wypalenia zawodowego. Oto, co odpowiedzieli.
Rynek pracy a zdrowie psychiczne. Wyzwania i rozwiązania Praca jest jedynym z kluczowych elementów życia człowieka, wpływającym na jego poczucie wartości, stabilność finansową oraz relacje społeczne. Jednak gdy warunki pracy są niekorzystne, mogą stać się źródłem poważnych problemów psychicznych. Długotrwały stres, nadmierne obciążenie obowiązkami, brak wsparcia ze strony przełożonych oraz niepewność zatrudnienia, to jedne z czynników, które mogą prowadzić do zaburzeń, takich jak depresja, lęki czy wypalenie zawodowe.
Rozmowa o wypaleniu zawodowym. Czym jest i jak temu zaradzić? [WYWIAD] Wypalenie zawodowe to problem, którego nie należy bagatelizować. Jak mówi dr Beata Rajba, psycholog z Uniwersytetu Dolnośląskiego, z która rozmawialiśmy o tym zjawisku, może ono dotknąć każdego. „Wypalenie zawodowe nie jest czymś, co przychodzi z dnia na dzień. To proces, w którym objawy narastają pomimo naszych wysiłków, a my sami przechodzimy powoli od walki i prób zmobilizowania siebie czy zmiany swojego otoczenia w pracy do apatii i zobojętnienia” – dodaje. Zachęcamy do lektury rozmowy, która przybliża przyczyny wypalenia zawodowego, definiuje problem i wskazuje sposoby na jego rozwiązanie.
Poinformuj pracodawcę o nieobecności w pracy Zdarzają się w życiu sytuacje, które uniemożliwiają pracownikowi przyjście do pracy. Najczęściej dotyczy to choroby lub innego nieprzewidywalnego zdarzenia losowego. Co w takiej sytuacji powinien zrobić pracownik? Odpowiadamy.
Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia Zgodnie z przepisami zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Do kiedy obowiązuje ubezpieczenie chorobowe po ustaniu stosunku pracy? W jakich przypadkach można otrzymywać zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia? Odpowiadamy.
Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy Jaka jest różnica między wynagrodzeniem chorobowym a zasiłkiem chorobowym? Ile wynosi okres zasiłkowy i od czego on zależy? Odpowiadamy.
Z psychologiem o radzeniu sobie ze stresem (cz.2) [WYWIAD] Praca potrafi być stresująca. To banalne stwierdzenie, z którym zgodzi się chyba każdy pracownik i pracodawca. „To co najczęściej wskazywane jest jako źródło stresu w pracy to zbyt duże przeciążenie obowiązkami, brak poczucia kontroli nad tym co robimy, brak możliwości wyrażania siebie oraz konflikty i nieporozumienia pomiędzy współpracownikami” – mówi Magdalena Kaźmierczak, psycholog. Jak zatem radzić sobie ze stresem w pracy? Pani psycholog ma kilka dobrych rad. Zachęcamy do lektury.
Zasiłek chorobowy a okres wyczekiwania Prawo do zasiłku chorobowego nabywa się po upływie ustalonego okresu ubezpieczenia. Jest to tzw. okres wyczekiwania. Okres ten jest zróżnicowany w zależności od charakteru ubezpieczenia.