Назад

Wady i zalety pracy tymczasowej

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2021-01-22

Praca tymczasowa nazywana jest leasingiem pracowniczym z uwagi na swój specyficzny charakter. Umowa zawierana jest bowiem pomiędzy trzema podmiotami – pracownikiem, agencją pracy tymczasowej oraz pracodawcą użytkownikiem. To właśnie agencja pracy tymczasowej jest pracodawcą w rozumieniu przepisów prawa pracy.

Z roku na rok pojawia się coraz więcej ofert pracy tymczasowej. Dla studentów i młodych ludzi bez doświadczenia zawodowego oraz osób szukających szybkiego zarobku praca tymczasowa wydaje się idealnym rozwiązaniem. Atrakcyjna jest przede wszystkim elastyczność zatrudnienia. Nie każdemu jednak przypadnie ona do gustu. Przed podjęciem tej formy zatrudnienia warto zapoznać się z jej mocnymi i słabymi stronami.

 

Zalety pracy tymczasowej

Praca tymczasowa ma charakter sezonowy, okresowy lub doraźny i wiele młodych osób właśnie takiej formy zatrudnienia oczekuje. Do najważniejszych zalet pracy tymczasowej należą:

  • brak konieczności posiadania specjalnych kursów czy uprawnień. Nie ma tu również ograniczeń wiekowych. Pracę tymczasową może podjąć każdy, nawet osoba niepełnoletnia;
  • elastyczny wymiar czasu pracy, dzięki czemu można pogodzić pracę, np. ze studiami;
  • uprawnienia pracownicze dotyczące, np. zarobków, urlopów, warunków socjalnych, jak w przypadku pracowników etatowych;
  • krótkotrwałe, niezobowiązujące zatrudnienie „na próbę”, dające możliwość wypróbowania swoich sił w różnych dziedzinach;
  • pracodawca, który natychmiast potrzebuje pracownika, nierzadko oferuje wyższe wynagrodzenie za tę samą pracę niż pracownikowi pracującemu na stałe.

 

Wady pracy tymczasowej

  • brak stabilizacji zawodowej (praca u jednego pracodawcy nie może przekroczyć 18 miesięcy);
  • ze względu na okresowy charakter pracy tymczasowej, przywilej dwóch dni wolnego za każdy przepracowany miesiąc nie zawsze ma zastosowanie, w przypadku, gdy umowa zawarta jest na okres krótszy niż miesiąc;
  • pomniejszenie wynagrodzenia o prowizję dla agencji pracy tymczasowej. Nawet jeśli pracownik tymczasowy pracuje u jednego pracodawcy powyżej 6 miesięcy, to nie przysługują mu tzw. trzynastki i premie;
  • pracownikom tymczasowym często powierza się wykonywanie pracy, której nikt inny z pracowników zatrudnionych na stałe nie chce lub nie może wykonać.

 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

https://www.mrjob.pl/aktualnosci/wady-i-zalety-pracy-tymczasowej/


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Stwórz CV i zdobądź pracę marzeń
    Jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych w procesie rekrutacji jest CV. Dlatego warto przyłożyć się do jego stworzenia. Zielona Linia, która wspiera osoby poszukujące pracy, udostępniła narzędzie, ułatwiające przygotowanie profesjonalnego CV. Zachęcamy do skorzystania z naszego „Kreatora CV”!

  • Jak wykształcenie wpływa na wymiar urlopu? [INFOGRAFIKA]
    Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy. A co ma z tym wspólnego poziom wykształcenia? Okazuje się, że sporo.

  • 10 kroków, które przybliżą Cię do zdobycia pracy [INFOGRAFIKA]
    Nadszedł czas na zawodową zmianę? A może dopiero stawiasz pierwsze kroki w swojej karierze? Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci znaleźć lub zmienić pracę.

  • Zezwolenie jednolite - zmiana warunków pracy
    Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę (tzw. zezwolenie jednolite) legalizuje zarówno pobyt, jak i pracę cudzoziemca w Polsce. Jakie warunki zatrudnienia wskazuje się w decyzji wydanej do takiego zezwolenia? Które z nich można zmienić bez dodatkowych formalności, a które wymagają zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę? Odpowiadamy.

  • Dorabianie do etatu [RAPORT]
    Dla wielu Polaków koniec dnia w pracy nie oznacza wypoczynku, a rozpoczęcie drugiego zarobkowego zajęcia. Jakie są powody dorabiania do etatu i które pokolenie robi to najczęściej? Odpowiedzi przynosi raport przygotowany przez Aplikuj.pl.

  • Cudzoziemcy - praca po zakończeniu ważności zezwolenia na pracę a oczekiwaniem na rejestrację oświadczenia
    Zdarzają się sytuacje, w których ważność kończy jeden dokument legalizujący pracę cudzoziemca i pracodawca czeka na uzyskanie kolejnego. Co się dzieje w okresie oczekiwania? Jak to wygląda w przypadku zakończenia ważności zezwolenia na pracę, gdy pracodawca czeka na rejestrację oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy? Czy praca w okresie oczekiwania jest legalna? Odpowiadamy.

  • 5 sposobów, aby zauważono Cię w miejscu pracy [INFOGRFAIKA]
    Budowanie własnego wizerunku w pracy jest równie ważne, co posiadana wiedza i umiejętności zawodowe. Twoja reputacja, odpowiednie relacje z pracownikami i pracodawcą mogą okazać się pomocne w osiąganiu kolejnych szczebli kariery. Oto kilka sposobów na to, aby dać się zauważyć w miejscu pracy.

  • Czy pracodawca może powierzyć pracę w innym miejscu niż wskazane w umowie?
    Miejsce lub miejsca wykonywania pracy są wskazane w umowie o pracę. Czy pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę w innej lokalizacji niż ta wskazana w umowie? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy