Назад

Nowy rodzaj umowy do prac sezonowych

Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2018-05-16

Od jutra (17.05.2018 r.) rolnicy nie będą mogli przy zbiorach zatrudniać pracowników na podstawie umowy o dzieło.

Umowa o pracach przy zbiorach ma zastąpić dotychczas podpisywaną umowę o dzieło. Wybierana do tej pory forma zatrudnienia nie zabezpieczała osób pracujących w rolnictwie. Od umowy odprowadzany był tylko podatek, nie było zaś żadnych składek. To oznacza, że pracownik nie posiadał ubezpieczenia zdrowotnego. Nie mógł także liczyć na środki finansowe w razie wypadku przy pracy.

 

Umowa tylko do określonych prac

 

Umowa będzie mogła być zawierana tylko do określonych prac w rolnictwie - przy zbiorach. Zatrudnione osoby będą pomagać przy zbieraniu owoców, warzyw, chmielu, tytoniu oraz ziół i roślin zielarskich. Będą pomagały przy usuwaniu zbędnych części roślin. Do ich zadań będzie mogło należeć również klasyfikowanie lub sortowanie zebranych owoców  oraz wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie tych zbiorów do transportu, przechowywania lub sprzedaży.

 

Warunki umowy

 

Umowa będzie zawierana pomiędzy rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne z osobą pomagającą, zwaną pomocnikiem rolnika. Maksymalny okres, na który będzie mogła być zawarta, to 180 dni w ciągu roku kalendarzowego. Może to być jedna umowa lub kilka, ważny jest łączny czas ich trwania. Zatrudniane będą mogły być tylko osoby pełnoletnie.

W ramach umowy pracodawca-rolnik zobowiązany będzie do odprowadzania składek na ubezpieczenie wypadkowe (42 zł) i zdrowotne (142,48 zł).

Opracowane zmiany pozwolą pomocnikowi na uzyskanie odszkodowania w razie wypadku w gospodarstwie rolnym w związku z wykonywaniem prac określonych w umowie. Pracownik zyska również prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej.

 

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: www.minrol.gov.pl/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Nowy-rodzaj-umowy-dla-pracownikow-sezonowych


Uwaga! Wszystkie treści i materiały zamieszczane na portalu www.zielonalinia.gov.pl, opracowywane przez grupę redakcyjną, mają charakter informacyjny. Redakcja portalu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były rzetelne i wiarygodne. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Zobacz podobne artykuły:

  • Dlaczego warto rozejrzeć się za pracą sezonową?
    Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Widać to zwłaszcza po młodych osobach, które mają zupełnie inne podejście do kariery zawodowej niż ich rodzice. Lubią szukać, zmieniać i próbować różnych rzeczy. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być dla nich praca sezonowa, która daje możliwość zdobycia doświadczenia w wielu branżach w krótkim czasie. Warto dodać, że to także świetna okazja do zdobycia pierwszych, i to całkiem niemałych, własnych pieniędzy. Co warto wiedzieć o pracy sezonowej? Odpowiadamy.

  • Kiedy pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie dodatkowych obowiązków
    Pracodawca ma obowiązek zapoznania pracownika z zakresem jego obowiązków przed dopuszczeniem go do pracy. Czy pracodawca może zlecić pracownikowi inne zadania niż wynikające z zawartej umowy o pracę? Czy pracownik ma obowiązek je wykonać? Podpowiadamy.

  • Status bezrobotnego a nieruchomość rolna
    Czy osoba, która posiada nieruchomość rolną może zarejestrować się w urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego? Odpowiadamy.

  • Zezwolenie na pracę sezonową. Co warto wiedzieć?
    Zezwolenie na pracę sezonową (typu S) jest szczególnym rodzajem zezwolenia na pracę w Polsce. Od „standardowego” zezwolenia na pracę (typu A) odróżnia je przede wszystkim urząd, w którym pracodawca o nie wnioskuje, wysokość opłaty i okres, na jaki może być wydane. Co warto wiedzieć o zezwoleniu na pracę sezonową? Oto garść przydatnych informacji.

  • Na co przeznaczyć środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego? [INFOGRAFIKA]
    Pracodawcy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie kompetencji pracowników lub własnych mogą wystąpić do urzędu pracy o wsparcie finansowe z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Na jakiego rodzaju działania można przeznaczyć pozyskane środki? Sprawdźcie sami.

  • Jak pracownicy oceniają przełożonych?
    Ogólnopolskie sondaże, zlecane każdego roku przez Great Place to Work, pokazują jak pracownicy oceniają przełożonych. Jaki wpływ na postrzeganie kadry zarządzającej miała pandemia i okres wyjścia z kryzysu? Zapraszamy do lektury wniosków płynących z sondaży.

  • Od czego zacząć organizację stażu, czyli podstawowe informacje dla pracodawcy
    Potrzebujesz pracownika, którego kwalifikacje będą zgodne z Twoimi oczekiwaniami? Skorzystaj z pomocy urzędu pracy i zorganizuj staż w swojej firmie. Oto kilka przydatnych informacji.

  • Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - co warto wiedzieć?
    Którzy pracodawcy muszą utworzyć ZFŚS? Na co można przeznaczyć środki z Funduszu? Kto jest uprawniony do korzystania z należnych świadczeń socjalnych? Odpowiadamy.

  • Potrzebujesz dostępu do starszych informacji? Skorzystaj z naszego Archiwum wiadomości.

    Pokaż/ukryj panel komentarzy